Dnes se podíváme na typ aut, který se pyšní karoseriemi jako z komiksu, řvoucími motory, tvrdými podvozky, nepoužitelností pro denní jezdění a hlavně tím, že při rychlé jízdě zabije každého, kdo to s tou kulatou věcí před sebou moc neumí. Jsou to závodní stroje, které omylem unikly na silnici. Mezi ně patří třeba BMW 1M Coupé, Porsche 911 GT2 nebo Dodge Viper. Jenže často se zapomíná na Mini, které v nejvyšších motorizacích kouše jako blázen, přivítejte Mini Coupé John Cooper Works!

Vypadá jako Kinder vajíčko, které projelo skladem tuningových dílů. Oblé tvary včele s kulatými světly jsou doplněny o dravě působící nárazník, vytažené blatníky, nízké prahy a zajímavě svažující se střechu. Cool vypadá hlavně záď – při vyšších rychlostech z víka kufru vyjíždí elektronicky řízené křídlo a vše zakončuje dvojice centrálně umístěných koncovek výfuku.

Uvnitř panuje špatně popsatelná atmosféra, a to ne kvůli stísněnosti, ale struktuře a rozložení všech prvků. Stahování oken na středovém panelu, displej informačního systému s nejhorším ovládáním na světě a spousta dalších zvláštností. Použité materiály jsou nic moc a ergonomii vymýšlela asi opice. Sedadla jsou tvrdá, sedí se až na zemi a do zadku tlačí bočnice.

Hned po prvních metrech zjišťuji, že odstavec o denní použitelnosti budu moct shrnout do jednoho slova – nepoužitelné! Podvozek propouští gigantické rázy do karoserie, chytá se sebemenších kolejí a spojka je tvrdá jako kámen. Odhlučnění je na úrovni koloběžky a kufr tak akorát na jeden vlašský ořech.

Zapínám sportovní režim, vypínám elektroniku a vyrážím na dálnici, po které dohopsám až na okresku. Jakmile projedu kolem posledního radaru, podřazuji na třetí rychlostní stupeň a pedál plynu bořím do podlahy. Je až k neuvěření, co dokáže nabídnout motor o objemu nižším než má láhev Coca Coly. Má zajímavou výkonnostní křivku, odspodu se mu moc nechce, ale od 3000 sílí s každou otáčkou. Je potřeba ho držet ve vyšším spektru otáčkoměru, kdy dokáže nádherně ukázat svůj potenciál. Naučíte-li se správně řadit a podřazovat, tak zjistíte, že ten malý dynamit pod kapotou je dílo boží. Výkonu má na rozdávání a nic mu neschází. Pouze reakce na plyn by mohly být malinko rychlejší.

S jízdou na plný plyn přichází i zvukový projev, který bývá u menších motorů spíše zklamáním. To však ani náhodou neplatí u JCW, který řve, prská a dělá rámus jako naštvaný býk po injekci adrenalinu.

Podvozek, je sice tvrdý a nepohodlný, ale na druhou stranu drží jako přibitý. Je komunikativní jako u sporťáků ze staré školy a dá se zábavně rozhodit mírným, ale rychlým protipohybem volantu. Nedotáčivost je velkou neznámou a trakce je nadpřirozená.

Silné brzdy ho zastaví na fleku, dají se perfektně dávkovat a jejich účinek je devastující. Zdají se být k neutahání, ale jsou kousavé. Je nutnost brzdit s narovnanými předními koly, jinak do zatáčky přiletíte nekontrolovatelným smykem. Někdy to není sranda, ani když děláte vše správně. Je-li silnice rozbitá, tak na brzdách je hodně nervózní a zadek rád odskakuje. Samotné řízení je jako živé a poskytuje přebytek zpětné vazby, reakce na pohyb volantu jsou okamžité a čumák se zaboří přesně tam, kam zrovna chcete.

Je to malý nezbeda, který se nebojí větších a mnohem výkonnějších soupeřů. Jeho přednosti jsou ukryty v ryzí technice a nízké hmotnosti. Dokáže být zábavný jako žádná jiná předokolka, ale je potřeba být na pozoru. Umí totiž i kousat, a to hodně! Pokud jste jen v průměrné šedi obyčejných řidičů, nikdy si ho neužijete. Jestliže máte něco najezděno a k tomu pořádné koule, budete ho milovat celým srdcem. Možná si říkáte, proč ho tak chválím, když Cooper S minule sklidil kritiku, coupé je přece ještě méně použitelné. A je to jednoduché. Cooper S je hot-hatch, se kterým chcete jezdit denně, což nezvládá, ale Mini Coupé John Cooper Works je kapesní supersport, který budete vytahovat pouze na adrenalinové projížďky. 9 hvězdiček je adekvátních.

Za propůjčení vozu Mini Coupe JCW děkujeme společnosti Auto ESA.

Hodnocení WikiCars

  • skvěle jistý podvozek

  • komunikativní řízení

  • motor je malý dynamit

  • zvuk motoru

  • přehnaně tvrdý podvozek

  • nepraktičnost

  • slabší ergonomie

Technické parametry

Motor1598 ccm L4 Turbo
Výkon211 koní při 6000 ot./min.
Točivý moment260 Nm při 4250 ot./min.
Převodovka6-st. manuální
PohonFWD
Hmotnost1165 kilogramů
0-100 km/h6.4 sekundy
Maximální rychlost240 km/h
Průměrná spotřeba8
Objem kufru280 litrů