Mitsubishi neskrývá, že jde o francouzský Renault Captur

Říkáte si, že jste to auto viděli u jiné značky? Správně, protože nové Mitsubishi ASX je Renault Captur s japonským znakem. A Mitsubishi to nijak neskrývá. Znaky Renaultu najdete na většině dílů, odlišné nejsou nárazníky, světla, ale ani interiér. Do dnešní recenze přijelo ASX 1.6 Hybrid (HEV) v nejvyšší výbavě Instyle. Jeho cena i s metalízou Sunrise Red čítá 827 950 Kč. Nejlevnější výbava Invite s tímto pohonem stojí 649 950 Kč. Sourozenec Captur Techno E-Tech full hybrid startuje na 668 000 Kč. Když ho dovybavíte na úroveň ASX, dostanete se na 808 000 Kč.

ASX patří mezi nejhezčí crossovery na trhu

Malé crossovery jsou často divné. Vypadají jako hatchbacky s nádorem. Avšak existují výjimky, které umí zaujmout. Jednou z nich je i Renault Captur, teda vlastně Mitsubishi ASX. Členitý předek vypadá dravě a zadní část moderně. Přitažlivé jsou hlavně LED světlomety, které bohužel nemají Matrix LED technologii jako někteří konkurenti.

Interiér pro lidi do 185 centimetrů

Interiér je líbivý, ale po nasednutí okamžitě narážím na několik neduhů. Sedí se hodně vysoko, takže v kombinaci s panoramatickou střechou se hlavou skoro dotýkám stropu, a to mám jen 185 centimetrů. Taky je kvůli tomu špatný výhled doprava přes zpětné zrcátko. Použité materiály jsou standardem v dané kategorii, ale lepší by mohlo být zpracování středového tunelu, který při každém kontaktu s kolenem vydává hrozivé zvuky. Jinak je to fajn. Na rozmístění ovládacích prvků si zvyknete, takže už to není ten otravný Francouz (tady převlečený za Japonce). Praktičností se řadí na samotný vrchol kategorie. Posuvná zadní sedadla jsou mezi rivaly ojedinělá a slušný kufr má objem 326, případně 440 s posunutými nebo 1149 litrů se sklopenými sedadly. Výbava vrcholné verze Invite je přepychová. Například vyhřívání sedadel, vyhřívání volantu, adaptivní tempomat nebo skvělé audio Bose.

Mitsubishi ASX full-hybrid má bezkonkurenční spotřebu

Hybridní crossovery jsou auta jako stvořené do města. Je z nich docela dobrý výhled a můžete přeskakovat obrubníky (tady je světlá výška 174 milimetrů). Hybridní pohony poskytují dobré pružné zrychlení v nižších rychlostech, jsou kultivované a úsporné. A to platí i pro ASX, které město zvládá za méně než 4.5, okresky do 5 a dálnici pod 6.5 l/100 km. Vděčí za to dobře rekuperujícímu hybridnímů ústrojí včele s baterií o kapacitě 1.2 kWh. Bohužel každodenní použitelnost tady narušuje podvozek. Ten je přehnaně tvrdý, řekl bych až prkenný. Nástrahy pražských silnic mu každou chvíli dávají drtivý knock down. Podotýkám, že vrcholné výbavy jezdí na kolech s pneumatikami o rozměru 215/55 R18, zatímco nižší na 215/60 R17.

Tvrdý podvozek je vráskou na jinak povedeném crossoveru

Člověk by si mohl myslet, že díky velmi tuhému podvozku půjde o skvělé auto v zatáčkách. A je to tak, v nich dýchá na záda nejovladatelnějšímu autu kategorie, kterým je Ford Puma. Jenže ten má svižnému jezdění uzpůsobený i zbytek komponentů, Mitsubishi nikoliv. Podvozek sice dělá divy a zajišťuje překvapivou rychlost, ale nesekunduje mu pohonné ústrojí. Atmosférický čtyřválec v kombinaci s elektrickým pomocníkem ospale reaguje na plyn a dynamika v mimoměstských rychlostech taky není oslnivá. Při rychlejším dálničním tempu v kopcovitém terénu se vyloženě trápí. Do toho je tady strmé, ale extrémně přeposilované řízení a nepříjemně jedovaté brzdy.

Skvělý hybridní pohon v autě s rozpolcenou osobností

Mitsubishi ASX mohlo být skvělým crossoverem, ale místo toho jde o zajímavé auto, které neví, čím chce být. Pohonné ústrojí a řízení se hodí pro klidné řidiče, ale podvozek je bez nadsázky sportovní. Alespoň u testované verze ASX 1.6 Hybrid (HEV) Instyle. A to je problém. Pokud bych chtěl stylový crossover zaměřený na komfort, šel bych pro Citroën C4, kdybych měl sportovní choutky, skvělou volbou je Ford Puma. ASX si kvůli rozpolcené osobnosti nemůže odvézt víc než 5 z 10 hvězdiček. Ale pokud vám nevadí tvrdý podvozek a nemáte přes 185 centimetrů, budete nadšení z toho, o jak skvělý hybrid jde.

Plusy a mínusy

  • Posuvná druhá řada sedadel

  • Praktičnost

  • Kultivovaný hybridní systém

  • Nízká spotřeba

  • Jistý podvozek v zatáčkách

  • Nízký komfort kvůli tvrdému podvozku

  • Ospalé hybridní ústrojí při rychlé jízdě

  • Vrzající středový tunel

Technické parametry

Motor: 1598 ccm L4 + elektromotor
Výkon: 143 koní (94 spal. + 69 el. motor)
Točivý moment: 148 spal. + 225 Nm el. motor
Převodovka: automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1440 kilogramů
0-100 km/h: 9.9 sekund
Maximální rychlost: 170 km/h
Průměrná spotřeba: 5 l/100 km
Objem kufru: 326-440/1149 litrů

Fotogalerie: Mitsubishi ASX Instyle 1.6 Hybrid (HEV)