Mitsubishi L200 v nejvyšší výbavě není pouhý dělník, ale i příjemný společník
Ačkoliv jich na našich silnicích moc nepotkáte, tak pick-up L200 tvoří 15% prodejů značky Mitsubishi. Proto byla potřeba nejnovější pátou generaci vyvinout opravdu pořádně. A tak se v roce 2015 s jejím příchodem stalo. Určitě si říkáte, že je to nějak dávno. A ano, je. Testované Mitsubishi L200 není novým modelem, ale modernizací již zaběhnutého auta. Facelift v roce 2019 byl tak rozsáhlý, až byste řekli, že jde o zcela nový vůz.
Umí vypadat jako pracant, elegán nebo opravdový drsňák
Mitsubishi L200 může být autem mnoha tváří. Základní výbava INVITE DC v obyčejné barvě vypadá jako klasický dělník, terénní dodávka. INTENSE DC na hezčích kolech a v zajímavé barvě už začíná mít šmrnc. Ovšem vrchol INSTYLE DC působí na danou kategorii až nevídaně elegantně. Skoro jako prémiové SUV, u kterého si někdo v poslední chvíli usmyslel, že bude pick-upem. Stačí však málo a může z něho být drsňák. Černé lemy blatníků, fólie a LED rampa dělají z L200 opravdového dravce, který budí respekt. Nejhezčí pick-up na evropském trhu? Pravděpodobně ano. Načančené plasty na předním nárazníku mají i svá úskalí. Při jízdě v těžším terénu a při brodění můžou snadno přijít k úrazu.
Svalnatý sympaťák nejen zvenčí, ale i uvnitř. Skvělá jsou sedadla čalouněná kůží. Výborně drží tělo a záda z nich nebolí ani po dlouhých cestách. Příjemné je i ovládání pohonu všech kol, převodovky, diferenciálu, ale i klimatizace. Minimálně v terénu pak člověk ocení kamerový systém vpředu, vzadu a po stranách. Ačkoliv je zde použita kůže například i na výplň dveří, svůj dělnický původ nezapře. Na několika místech jsou tvrdé plasty, trochu otravný je ten u madla dveří, o který si opíráte loket. Informační systém sice podporuje například Android Auto a je uživatelsky docela přívětivý, ale občas se seká. Lepší by mohl být i samotný displej, na který je za světla špatně vidět. Při jízdě v terénu se tak na obraz z kamer musíte hodně soustředit, abyste vše dobře viděli. Místa je v autě dostatek a stěžovat si nebudou ani cestující na zadních sedadlech.
Korba je dobře přístupná díky víku na vzpěrách a má rozměry 1520×1470 milimetrů. Naložit můžete až 1 tunu. Lze táhnout brzděný přívěs o hmotnosti až 3.1 tuny.
Dostatečný komfort na cestách
Pod kapotou je 2.3 litrový čtyřválec s přeplňováním, jenž standardně produkuje 150 koní a 400 Nm. V Česku si však můžete pořídit verzi Plus, která má továrně navýšený výkon na 173 koní a točivý moment na 508 Nm. O tuto úpravu se stará firma Steinbauer a vy si s ní auto přeberete u svého dealera. Záruka 7 let a 150 000 kilometrů tak zůstává. Chod motoru je v nižších otáčkách hladký a tichý. Při narůstajícím tempu už ale svůj původ nezapře a začne do kabiny propouštět zvuky a la dodávka. I tak je na tom lépe než mnozí konkurenti. Mezi pick-upy se tomuto vyhýbá snad jen Volkswagen Amarok, který je nejcivilnějším zástupcem kategorie. Nový dvoulitr od Fordu v Rangeru je na tom taky o kousek lépe. Naopak Isuzu D-Max či Toyota Hilux jsou pozadu. Motor při klidném tempu udržuje otáčky okolo 1200 a v kabině žádný rozruch nedělá. Dokonce ani na dálnici z pod kapoty nevychází žádné nepříjemné zvuky. Už se ale projeví aerodynamický hluk. V tomto směru zase zapadá někam do středu mezi rivaly. Amarok a Ranger jsou odhlučněni o trochu více, D-Max a Hilux naopak. Příjemná je spotřeba, která se mi kombinovaně po 1500 kilometrech usadila na necelých 9 litrech, a to jsem nejúsporněji nejezdil. Automatická převodovka je v dané kategorii na dobré úrovni, ale zapomeňte na řazení hladké jako v městském SUV. Občas jí přeřazení trochu trvá a někdy lehce cukne.
Řízení je přeposilované a dlouhé, klasický pick-up. Jak si na něho zvyknete, docela se skamarádíte a bude vám vyhovovat. Velkým krokem kupředu je podvozek. Na určitých nerovnostech sice stále trochu odskakuje a dává najevo, že sedíte v pick-upu, ale jinak jde o poměrně komfortního společníka. Stejně jako v odstavci výše, můžeme ho dát za Amarok, těsně za Ranger, ale rozhodně před D-Max a Hilux. A oproti všem má ještě jednu zásadní výhodu, je nejlevnější. Začíná na 830 000 Kč a plně vybavený kus se může pohybovat okolo 1 150 000 Kč.
V terénu jako doma
Mitsubishi L200 se pyšní vyspělým pohonem všech kol 4WD Super Select-II. V základním nastavení jde o zadokolku. V tom dalším o klasickou čtyřkolku. Dále lze uzamknout středový diferenciál a nechybí ani redukce. Pokud už jste opravdu v úzkých, lze uzamknout i zadní diferenciál – po jeho uzamčení se deaktivují veškeří elektroničtí pomocníci a do práce se pustí čistá mechanika. Než uzamknete zadní diferenciál, můžete volit z různých offroad režimů – písek, tráva, bláto, skála a podobně. Tím se mění nastavení elektroniky, aby byl přenos točivého momentu na podklad co nejlepší. A můžu vám říct, že to auto je mimo silnici jako doma. Čtyřkolka se rozjede všude a omezením byly pouze silniční pneumatiky. Nebál bych se říct, že v terénu se určitě bude řadit ke špičce v kategorii. Trochu výš by mohla být akorát spodní hrana předního nárazníku. Taky si budete muset zvyknout, že občas škrtnete železnou traverzou pod zadním nárazníkem, ale to u každého pick-upu. Mimořádně dobrý je rejd. S poloměrem otáčení 5.9 metru poráží veškerou konkurenci. A v těžším terénu se to opravdu hodí. Jak si L200 vedlo v porovnání s královským Fordem Ranger Raptor na tankodromu, si můžete přečíst ZDE.
Mitsubishi L200 je pravděpodobně tím nejlepším pick-upem poměr cena/výkon
Mitsubishi L200 má pár chyb. Tvrdý plast, kde si opíráte loket, je otravný. Displej by mohl mít lepší zobrazení. A představit bych si dokázal i kvalitnější odhlučnění. Ale poměr cena/výkon jde o nejlepší pick-up na trhu. Příjemně se řídí, skvěle vypadá, je dobře vybavený, nezalekne se žádného terénu a umí být poměrně komfortní. Je to pick-up na půl cesty k SUV. Kdybych potřeboval pick-up, tento Japonec by byl určitě ve výběru. Dobrá práce! 8 a půl hvězdiček z 10.
Technické parametry
Motor: | 2268 ccm L4 Turbo |
Výkon: | 173 koní při 3100 ot./min. |
Točivý moment: | 508 Nm při 1750-2250 ot./min. |
Převodovka: | 6-st. automatická |
Pohon: | AWD |
Hmotnost: | 2178 kilogramů |
0-100 km/h: | x |
Maximální rychlost: | x |
Spotřeba: | 9 litrů |
Objem kufru:x |
x |