Když jsme byli malí, milovali jsme různé druhy sladkostí. Rodiče nám je kupovali jen občas a já jsem si vždy říkal, že jak budu mít peníze, budu si těchto dobrot kupovat hromady. Jenže teď ty peníze mám, ale když si koupím oblíbenou sladkost z mládí, většinou mě zklame, nechutná tak, jak mám v hlavě zafixováno z dětství. Stejné je to i u aut. Každý měl v mládí vysněné auto, ale když se v něm po desítkách let sveze, mnohdy je zklamaný. Na tento test jsem se hodně těšil, exotická zadokolka se samosvorným diferenciálem, s velkým atmosférickým motorem a s pořádnou manuální převodovkou – na papíře to vypadá fantasticky. Navíc si vzpomínám na Hyundai Genesis Coupe V6, který má podobné parametry a je to jedno z nejzábavnějších aut na planetě Zemi. Jenže toto je Nissan se slavným označením Z, takže logicky to musí být ještě lepší.

Nissan 370Z se nelíbí každému, ale na živo je to exotické auto, které otáčí hlavy všudypřítomného okolí. Klasická koncepce s futuristickými křivkami z Japonska je cool a nikdy neomrzí.

Do Zetka usedám s tím, že to možná bude jedna z nejzábavnějších jízd v životě, je vlhká silnice, za mnou je samosvor a přede mnou pořádná atmosféra, co víc si přát. Sedí se hezky nízko, ale boční vedení sedadel bych si dokázal představit lepší, zpracování interiéru je parádní, na složitější ergonomii si člověk musí chvíli zvykat a výhled z auta je tragický, což je daň za vzhled. Avšak nad tím se dá u sporťáku mávnout rukou.

S očekáváním otáčím klíčkem a… Nic se neděje, motor s lehkým zabručením naskočí a při klidné jízdě je docela tichý. Podvozek je v rámci možností komfortní, ale trochu to kazí hluk od podběhů. Kdo by to čekal, ale tento sportovní Japonec dokáže být docela příjemný daily. Okamžitě mířím na klikatou okresku, podřazují na dvojku a plyn se snažím protlačit do motorového prostoru. Otáčky letí vzhůru a auto pořádně zrychluje, ale ne takovým způsobem, jakým bych očekával. Převody jsou dlouhé jako mezistátní rychlík a zabíjí potenciál výkonného šestiválce. Vždyť to na dvojku jede 120 km/h! Další problém nastává při dávkování plynu, šestiválec působí měkce, má mdlé reakce a ostřejší je kdejaká přeplňovaná jednotka. Zvuk je hezký, ale není to nic, z čeho bych si sedl na zadek, naštěstí tomu pomůže nějaký decentná laďák.

Řízení poskytuje dostatek zpětné vazby a patří k tomu nejlepšímu. Naopak podvozek je fantastický, dokonale drží stopu a nedotáčivosti se vyhýbá obloukem. To, jakým způsobem zatáčí, je obdivuhodné, zakousne se a nepustí. Skvěle funguje i na méně kvalitní silnici. Ostřejší zatáčky stačí trochu nabrzdit, lehce přidat a už se veze. Driftování s 370Z je jednoduchou a zábavnou záležitostí, ale pozor, u limitu pěkně kouše. Další pochvalu si zaslouží kulisa řazení s krátkými dráhami. Stejně na tom je i spojka, která má tuhý a krátký chod. Člověk ho prostě musí pořádně řídit, není to žádná rozmazlená holčička, ale drsná válečnice. V neposlední řadě se mi líbí možnost zapnutí automatických meziplynů.

Ve výsledku tady máme auto, které dobře vypadá, má fantastický podvozek a skvělé řízení. Největším problémem jsou extrémně dlouhé převody, které ubírají na dynamice, ale ještě víc mě mrzí ospalé reakce na plynový pedál, takže výhody pravé atmosféry tady nejsou. Vždy jsem si myslel, že Nissan 370 bude úžasné auto, ale mám z něho smíšené pocity, být ty převody trochu kratší a reakce na plyn lepší, je to dokonalost. Naštěstí těch pár věcí se dá po koupi doladit. Navíc jde o jedno z posledních aut této klasické koncepce – atmosféra, manuál, samosvor a pohon zadních kol. Odváží si 7 z 10 hvězdiček.

Za propůjčení Nissanu 370Z děkujeme Auto ESA.

Hodnocení WikiCars

  • komunikativní řízení

  • komfortní podvozek

  • vyváženost a přilnavost podvozku

  • krátké dráhy řazení a tuhá spojka

  • mdlé reakce motoru

  • dlouhé převody zabíjí potenciál silného motoru

  • špatný výhled ven

  • vyšší hluk od podběhů

Technické parametry

Motor3696 ccm V6
Výkon328 koní při 7000 ot./min.
Točivý moment363 Nm při 5200 ot./min.
Převodovka6-st. manuální
PohonRWD
Hmotnost1471 kilogramů
0-100 km/h5.3 sekundy
Maximální rychlost250 km/h
Průměrná spotřeba15 litrů
Objem kufru212 litrů