Dalo by se říct, že po letním testu Mitsubishi ASX 1.6 Hybrid toto auto doslova nenávidím. Proto jsem nebyl vůbec nadšený, když jsem si jel pro novinářský Nissan Juke Hybrid. Ten totiž stojí na stejné platformě CMF-B jako Mitsubishi ASX/Renault Captur a má obdobné pohonné ústrojí. Děsil jsem se toho, že zase budu brousit hlavou strop kvůli nízké panoramatické střeše, u čehož mi bude likvidovat záda tvrdý podvozek s velkými koly. Jenže, po prvních kilometrech s Jukem jsem zjistil, že ačkoliv jde o technicky velmi podobné auto, zřejmě díky odlišné konfiguraci je o poznání lepší. To a mnohem více se dozvíte v dnešní recenzi Nissanu Juke N-Connecta Hybrid (HEV).
Nissan Juke je tím nejstylovějším autem v kategorii.
Vypadá dobře, co? Dobrý první dojem dělají hlavně exoticky vyhlížející světlomety umístěné na mohutné masce, díky tomu navíc vypadá trochu jako Iron Man. Vzadu vynikne krátký nárazník a z toho plynoucí velký nájezdový úhel, vše pak podtrhují dravě tvarované svítilny. Nejstylovější auto v dané kategorii? Za mě pravděpodobně ano.
Interiér není zrovna moderní, ale je útulnější než u ASX/Capturu.
Interiér je poměrně prostorný. Bez problému se do něho vejdou čtyři dospělí o výšce 185 centimetrů, což o sobě může říct málokteré auto v kategorii. Překvapilo mě, kolik místa je nad hlavou, protože ASX s panoramatickou střechou mi brousilo budoucí pleš (bez panoramy to zřejmě bude taky bez problému). Zavazadlový prostor má objem 354 litrů, po sklopení zadních sedadel, která bohužel nejdou posunovat jako v Capturu/ASX, to je 1237 litrů. Docela dobrá jsou i sedadla, ty však nemají možnost nastavení bederní opěrky. Rozmístění ovládacích prvků à la Japonsko je s přimhouřeným okem fajn, vše jsem našel docela rychle. Co mi však u auta za více než 3/4 milionu vadí, je zastaralý infotainment s dotykovou obrazovkou, nekvalitní parkovací kamera, ale i na oko laciné plasty, například ty, ze kterých jsou výdechy ventilace, nebo stříška kapličky přístrojů. Celkově jsem se v Juku cítil útulněji než v ASX.
Juke mi ukázal, že v létě testované Mitsubishi ASX jsem nenáviděl hlavně kvůli špatné specifikaci.
Podvozek je poměrně tuhý, zároveň nebouchá od kol, přičemž docela slušně tlumí nerovnosti, ale jen v případech, není-li silnice hodně rozbitá. Možná to ani nebude jiným naladěním podvozku oproti ASX/Capturu, ale použitými pneumatikami s vyšším profilem – 215/60 R17, zatímco testované ASX mělo 215/55 R18, s těmi si podvozek vůbec nerozuměl. Na druhou stranu, ASX o trochu lépe zatáčelo, za což z velké části můžou taktéž gumy. Mile mě překvapilo řízení, oproti nevlastnímu sourozenci je tužší, mnohem příjemnější. Ani brzdy nejsou tak nesmyslně jedovaté.
Hybridní pohonné ústrojí se nehodí pro rychlou jízdu, ale potěší parádní spotřebou.
Pohonné ústrojí je stejné jako u ASX, což znamená nízkou spotřebu okolo 5 l/100 km ve městech i na okreskách, na dálnicích do 6.5 l/100 km (v zimě zhruba o 1.5-litru více). Za to mimo jiné vděčí rekuperaci a 1.2 kWh baterii. Dynamika 143 koní (94 spalovací a 69 elektromotor) v doprovodu 148 Nm spalovacího a 225 Nm elektromotoru je slušná, ale jakmile se při rychlé jízdě vybije baterka, je to bída, a že se mi to stalo takřka vždy, když jsem po dálnici cestoval vyšší než předpisovou rychlostí. Svižnější dálniční tempa mu prostě nechutnají, a je-li baterka úplně vyždímaná, ve stoupáních má problém podívat se nad 130 km/h. Rychlejší jízda Jukovi prostě nesluší, a to i kvůli tzv. multimódové převodovce (2 stupně elektromotor, 4 stupně benzinový motor), která při svižnějším stylu nepříjemně vytáčí motor, občas je to až obtěžující. Prostě je to auto do města, dálnice zvládne, ale spíše jen výjimečně. A jak, že je ta technika rozdělená mezi Nissan a Renault? Motor i elektromotor jsou od Nissanu, starter-generátor a převodovka od Renaultu. Platforma CMF-B je vyvinutá společně.
Za styl se platí, Captur i ASX, se kterými sdílí techniku, stojí o trochu méně než Juke.
Kolik stojí? Juke ve výbavě Acenta a s motorem 1.0 DIG-T 499 990 Kč. Výbavu N-Connecta se základním motorem 1.0 DIG-T a sedmistupňovým automatem pořídíte od 676 900 Kč, v hybridním provedení 729 000 Kč, s dalšími příplatky, které má testovaný kus – lak, vyhřívání sedadel, skla, navigaci atd., už to dle aktuálního konfigurátoru dělá 775 100 Kč. Nejvyšší výbavový stupeň N-Design Hybrid koupíte od 854 100 Kč. To znamená, že stojí o trochu víc než většina konkurentů, ale najde se i pár dražších.
Nissan Juke Hybrid není pro každého, ale trefí-li se vám do vkusu, budete s ním spokojení.
Nissan Juke Hybrid je slušný městský crossover, který z mého pohledu překonává nedávno testované Mitsubishi ASX 1.6 Hybrid, což však bylo s největší pravděpodobností způsobeno hlavně špatnou specifikací auta. Pochvalu si zaslouží za nízkou spotřebu, takže přivřu oko i nad zastaralým interiérem. Akorát by mohl být trochu levnější. Zatímco ASX dostalo 5 z 10 hvězdiček, Juke 6.5. Určitě je spousta lidí, které svými přednostmi zaujme natolik, že lepší auto nenajdou, ale mně osobně úplně nesedí. Co se sportovnosti týče, volil bych Ford Puma, naopak skvělým komfortním parťákem i na delší cesty je Citroën C4.
Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 1598 ccm L4 + elektromotor |
Výkon: | 143 koní (94 spal. + 69 el. motor) |
Točivý moment: | 148 spal. + 225 Nm el. motor |
Převodovka: | automatická |
Pohon: | FWD |
Hmotnost: | 1440 kilogramů |
0-100 km/h: | 10.1 sekundy |
Maximální rychlost: | 166 km/h |
Spotřeba: | 5 l/100 km |
Objem kufru: | 354/1237 litrů |