Leaf už je s námi nějakou dobu. Zatímco konkurence chrlí zbrusu nové elektrické modely, Nissan modernizuje ten stávající. Díky tomu by mělo jít o vychytaný elektromobil, který se chce stát rodinným hatchbackem pro každodenní používání. Nejnovější Leaf e+ 62 kWh oproti předchůdci nabízí hlavně více výkonu a prodloužený dojezd. Jak si v tomto na papíře zajímavém provedení povede na reálných silnicích? To zjistíme v dnešním testu.

Vypadá jako domácí spotřebič na kolech

Nissan Leaf není žádný extrovert. Jde o normální, až nudně vypadající auto, kterého si na ulici nevšimnete. Dokonale splyne s běžnou šedí. V tomto směru emoce rozhodně vzbuzovat neumí. Vypadá jako domácí spotřebič na kolech. A ten designový difuzor vzadu už to nezachrání. Ovšem má to i své výhody. Nebudí pozornost, takže vám ho nikdo neobjede klíčem.

Interiér Leafa je útulný, ale svůj věk nezapře

I interiér by se dal nazvat nevýrazným, obyčejným. A ono je to ve výsledku dobře. Už jsme si zvykli, že tvrdé plasty jsou u elektromobilů s cenovkou okolo 1 milionu samozřejmostí. Zbytek je ale docela fajn. Na ovládání informačního systému, který poskytuje spoustu informací, si zvyknete. Klimatizace se nastavuje klasicky mechanickými tlačítky (vezměte si z toho všichni příklad!) a sedadla jsou příjemně komfortní. Místa je tu dostatek ve všech směrech – vpředu, vzadu a slušný je i kufr o objemu 435 litrů. Při každodenním soužití vás nebude nic výrazně štvát, a to je dobrá zpráva.

Jízda je příjemná, ale nějaká moucha se přeci jen najde

Leaf je poměrně slušně odhlučněný a má i dobře naladěný podvozek. Ten sice není nejměkčí, ale nerovnosti žehlit zvládá. Ve škole by dostal za 2. Bohužel je tu jeden neduh, který mění hodnocení z chvalitebný na dobrý. Při přejezdu výraznějších příčných nerovností mlátí od přední nápravy. Připadal jsem si jako v desetileté ojetině s uvolněným stabilizátorem. A jelikož jde o auto s nájezdem 4000 kilometrů, nemyslím si, že je to vada způsobená provozem. Vlastně je to jediná věc, která mi na Leafu opravdu vadí.

Leaf má nejlepší spotřebu v kategorii

S elektromobily těchto rozměrů jsem většinou jezdil za průměrnou spotřebu vyšší než 17 kWh na 100 kilometrů. A tady Leaf strčí všechny do kapsy. Průměr za nějakých 400 kilometrů se ustálil mezi 15-16 kWh. Sice jsem dálnice navštívil jen výjimečně (tady si vezme okolo 20 kWh), ale občas jsem mu dal slušně napít. Pokud budete jezdit kombinovat město, okresky i dálnice, budete se pohybovat okolo 18 kWh. S baterií o kapacitě 62 kWh tak nemá problém hravě a s rezervou překonávat 300 kilometrové přesuny na jedno nabití.

Co by v tomto směru šlo vylepšit, je nabíjení. Nejenže má v Evropě méně používaný konektor CHAdeMO, ale ještě k tomu se nedokáže nabíjet stejně rychle, jako konkurence. Zvládá do 50 kW výkonu, takže nabíjení z 20 na 80% zabere okolo 90 minut. A to není málo. Zároveň dokáže rekuperovat elektrickou energii pouze výkonem 35 kW, přičemž konkurence zvládá mnohonásobně více. Výhodou je, že přes CHAdeMO lze zásobovat elektrickou energií například dům.

Pochvalu si zaslouží tepelné čerpadlo, které je v tomto voze v základu. To snižuje spotřebu elektrické energie při topení. Ale aby se to zase vyvážilo, tak zde není chlazení baterií. Ty se chladí pasivně vzduchem. Budete-li nabíjet vícekrát za sebou, systém kvůli vyššímu zahřátí sníží výkon nabíjení. Tento problém je kvůli tomu, že technicky se Leaf příliš nezměnil od svého představení po roce 2010. A jelikož na stejné místo se po těch letech nastěhovala větší baterie, hůře se chladí.

*spotřeba elektromobilů se může lišit podle venkovní teploty, v létě a v zimě je rozdíl zpravidla 15-30%

Skvělá dynamika a rychlé reakce na plyn

Elektromotor, který pohání přední kola, má solidní výkon 160 kW a 340 Nm. To znamená, že z 0 na 100 km/h se rozjede za 6.9 sekundy a zvládá 158 km/h. V pružném zrychlení od nějakých 30 do 120 km/h se zvládne vyrovnat i kdejakým hot-hatchům. Například za novou Fiestou ST v této disciplíně příliš nezaostává. Za tu pružnost si zaslouží smeknout. A jelikož Leaf působí jako auto, které míří na lidi v důchodu, s trochou nadsázky se začínám bát o jejich zdraví. Někdo může být hodně překvapený, co se bude dít, když omylem sešlápne plynový pedál až na podlahu. Například oproti konkurenci z Francie má elektromotor Leafu mnohem rychlejší reakce na plyn. Což je v určitých situacích, hlavně při svižnější jízdě a předjíždění, hodně fajn.

I navzdory větším rozměrům a vyšší hmotnosti přes 1700 kilogramů umí projíždět zatáčky s jistotou. Svižná jízda mu nevadí a díky rychle reagujícímu a velice výkonnému elektromotoru z každé zatáčky doslova vystřelí. Zatlačíte-li více na pilu, přijde samozřejmě výrazná nedotáčivost a ESP se může zbláznit. Škoda, že nejde více omezit. I při deaktivaci stále reaguje přehnaně. Nicméně z cílové skupiny tohoto auta asi nikdo sportovní choutky mít nebude, takže to nevadí.

Leaf je nemastný-neslaný, ale jako elektrický dopravní prostředek funguje skvěle

Nissan Leaf e+ 62 kWh je sice lidově řečeno nemastný-neslaný, ale jako elektromobil k přemisťování z bodu A do bodu B funguje skvěle. Ničím vás nebude výrazně štvát a k tomu poskytuje skvělou pružnost a dynamiku v přímce. Zároveň má nejlepší spotřebu v kategorii. Cena okolo 1 milionu Kč za e+ 62 kWh verzi taky není špatná. Zaslouží si 6-7 z 10 hvězdiček.

Kalkulačka – Benzin/nafta vs elektřina: Výpočet ceny pohonných hmot a elektrické energie aneb kolik ušetří elektromobil?

Plusy

Spotřeba a dojezd
Dynamika a reakce elektromotoru
Příznivá cena
Prostorný interiér a objemný kufr

Mínusy

Tvrdé plasty v interiéru
Rázy od přední nápravy
Rekuperace maximálním výkone 35 kW
Dobíjení výkonem do 50 kW
Nemá chlazení baterií

Parametry

Motor: elektromotor
Výkon: 218 koní
Točivý moment: 340 Nm
Převodovka:
Pohon: FWD
Hmotnost: 1670 kilogramů
0-100 km/h: 6.9 sekundy
Maximální rychlost: 158 km/h
Spotřeba: 16 kWh
Objem kufru: 435 litrů