Nissan Pathfinder byl vždy za pořádné chlapské auto. Mohla za to především robustní konstrukce a drsný vzhled. Později přišla verze se vznětovým šestiválcem a objevila se i luxusní výbava, kvůli čemuž se v roce 2011 cena vyhoupla skoro na 1.4 milionu. Nissan tak chtěl zaujmout klientelu hledající silniční SUV v podobě BMW X5, Range Rover, Mercedes-Benz ML, Audi Q7 či Volkswagen Touareg. Na papíře se mu to povedlo, ale jak je tomu doopravdy?

Karoserie působí díky vystouplým blatníkům mohutně, ale zároveň exkluzivně, za což můžou především různé ozdobné prvky. Zepředu je to fakt hezoun, ale zadní část mi připadá neforemná a chybí jí nějaký zajímavější tvar.

Uvnitř se nachází kožené čalounění, multifunkční volant, elektrická sedadla s vyhříváním, informační systém s navigací, ozvučení Bose a spousta dalšího. Takže jo, to by mohlo být luxusní. Jenže není, protože palubní deska působí lacině a některé plasty jsou nepříjemné na pohled i na dotek. Pathfinder však boduje v prostornosti, nabízí 7 míst k sezení a obrovský kufr.

Vznětové šestiválce jsou známé především pro kultivovaný projev, ale to tady bohužel neplatí. Kdybych nevěděl, co je pod kapotou, řekl bych, že je to jeden z velkoobjemových čtyřválců, kterými se pyšní třeba Navara. Bohužel ani výkonově nepřekvapí. Má dostatek točivého momentu v nízkých otáčkách, ale zátah není nijak důrazný a nad 100 km/h se jedná o líné auto. Do otáček jde s nechutí a ani automatická převodovka není žádná sláva, řadí hladce, ale ne vždy v ten správný čas.

Na silnici je to hromotluk, zatáčí sice lépe než většina off-roadů, ale zároveň hůř než většina SUV, což vlastně může být příjemným kompromisem. Dle mého názoru by podvozek mohl být o něco měkčí, jelikož na výraznějších nerovnostech odskakuje a propouští rázy do karoserie. Není to nic, co by se nedalo skousnout, ale myslet na to budete zaručeně. Do 100 km/h je chvalitebné odhlučnění, ale nad touto hranicí je znát neaerodynamická karoserie a hluk od kol.

V terénu Pathfinder jasně ukazuje, že doma je spíše mezi off-roady než v rodině SUV. Má dobré nájezdové úhly (přední 33°, zadní 26° a přejezdový 24°), slušnou světlou výšku 254 milimetrů a povedený pohon všech kol. Proveze vás prakticky kudykoliv a nedělají mu problém bahnitá stoupání ani brody. Jediným problémem je křížení náprav, kde našemu exempláři scházela uzávěrka alespoň zadního diferenciálu.

Závěr je jednoduchý. Je to jeden z nejlepších off-roadů na silnici, ale zároveň nejschopnější SUV v terénu. Skvělá kombinace. Nicméně uvnitř nezapře svůj pracovní původ a jízdně společné geny s Navarou. Šestiválec se řadí na samý chvost této kategorie motorů a nevidím žádný extra pádný důvod, proč ho brát místo 140 kW čtyřválce. Pokud potřebujete schopný off-road a často jezdíte i po silnici, je to skvělá volba. Jestliže chcete hlavně silniční SUV, Nissan Pathffinder není nic pro vás. Dostává 7 hvězdiček.

Za propůjčení Nissanu Pathfinder děkujeme společnosti Auto ESA. Za možnost využití terénního polygonu děkujeme zábavnímu parku Tvrz Hummer.

Hodnocení WikiCars

  • schopnosti v terénu

  • přijatelná spotřeba

  • prostornost

  • drsný vzhled

  • robustní konstrukce

  • nekultivovaný motor

  • odhlučnění

  • váhající automatická převodovka

  • tužší podvozek

  • na některých místech v interiéru jsou laciné materiály

Technické parametry

Motor2991 ccm V6 Turbo
Výkon231 koní při 3750 ot./min.
Točivý moment550 Nm při 1750 ot./min.
Převodovka7-st. automatická
PohonAWD
Hmotnost2285 kilogramů
0-100 km/h8.9 sekundy
Maximální rychlost200 km/h
Průměrná spotřeba12 litrů
Objem kufru515 litrů