Nissan Qashqai narostl a dospěl

Nissan Qashqai se vyrábí už od roku 2006. Jde o  oblíbené SUV mezi novými, ale i ojetými automobily. Velkou předností jsou přívětivé ceny. Aktuálně je na trhu již třetí generace, která na český trh dorazila v roce 2021. A změny jsou zřejmé hned na první pohled. Qashqai nyní působí mnohem dospělejším dojmem. Bude ale stejně dospěle i jezdit? To zjistíme v dnešním testu vrcholné verze 1.3 DIG-T Mild Hybrid X-Tronic 4WD ve výbavě Tekna.

Ačkoliv jízdně jde o klidný vůz, jeho vzhled je trochu bláznivý

Nissan Qashqai byl vždy spíše tím tuctovým SUV, které splynulo s každodenní šedí. Auto, kterého si nikdo nevšimne. To se však mění s příchodem třetí generace, která má svalnatou záď a sci-fi příď. Extravagantně působí hlavně zajímavě tvarované světlomety. Celkově jde o neobvykle vypadající auto, které bude rozdělovat lidi na dva tábory.

Interiér je hlavně praktický

Interiér je vzdušný a prostorný ve všech směrech. Pohodlně jsem se dokázal usadit i na zadní sedadla. Ta přední jsou komfortní a příjemná i na delších cestách. Trochu mi vadila středová loketní opěrka, která je hodně vzadu a nelze ji posunout. Použité materiály jsou kvalitní. Výjimečně jde taky o auto, které uvnitř nemá nespočet lesklých plastů, které se okamžitě ušmudlají. Je tady i příjemné, analogové ovládání klimatizace (žádné ovládání přes dotykový displej). Samotný informační systém není žádná špička, ale po krátkém soužití vás nebude ničím obtěžovat. Důležité je, že se neseká (v dnešní době bohužel problém mnoha aut). Líbí se mi i digitální přístrojový štít s vysokým rozlišením, na který je dobře vidět za všech světelných podmínek. Zavazadlový prostor má objem 410 litrů, což je trochu mínus, jelikož za mnohými konkurenty zaostává o více než 100 litrů.

Jízda je tichá a pohodlná, ale zázračnou spotřebu od mild-hybridu nečekejte

Pokud si Qashqai pořídíte ve čtyřkolce, jako bonus dostanete víceprvkovou zadní nápravu, která oproti běžným verzím posouvá jízdu o úroveň výš. Podvozek bez problému vyžehlí většinu městských nástrah a v kombinaci se skvělým odhlučněním se nezalekne ani dlouhých dálničních cest. Skvěle odizolovaný je i benzinový motor 1.3 DIG-T. Jde o 158 koňový čtyřválec, který spolupracuje s variátorovou převodovkou X-Tronic a pohonem všech kol. Je hezky kultivovaný, a když jedete klidným tempem, jen se veze na vlně točivého momentu a otáčky drží příjemně nízko. Avšak jakmile pojedete trochu svižněji, začne trochu zmatkovat, což je u variátorů zvykem. Zároveň jde o poměrně líné auto. Spotřeba taky není úplně nejnižší. Když se budete snažit a pojedete hodně ekologicky, dostanete se pod 8 litrů. Spíše ale počítejte s hodnotami blížícími se 9 litrům. Velkou výhodou je výrazná světla výška a pohon všech kol, díky čemuž se nezalekne terénu. V tomto směru se určitě řadí k těm lepším v kategorii.

Nový Qashqai je stylové auto pro pohodáře

Vrcholné provedení 1.3 DIG-T Mild Hybrid X-Tronic 4WD ve výbavě Tekna+ vyjde na 1 017 000 Kč. Testovaná Tekna i s příplatkovým lakem stojí 974 900 Kč. To se může zdát jako dost, ale v porovnání s konkurencí je to normální, možná i poměrně přívětivá cenovka. Dostanete za to komfortní, praktické a velice dobře vybavené SUV. SUV, které se díky výrazné světlé výšce a pohonu 4×4 nezalekne ani jízdy terénem. Jen ta dynamika by mohla být lepší, když už spotřeba není nejnižší. Nissan Qashqai si v této specifikaci zaslouží 7 z 10 hvězdiček.

Plusy

Verze s pohonem 4×4 má víceprvkovou zadní nápravu
Komfort jízdy
Odhlučnění
Nadprůměrná světlá výška

Mínusy

Nelze posunout loketní opěrku
Vyšší spotřeba
Dynamika
Variátorový převodovka při rychlejší jízdě

Technické parametry

Motor: 1332 ccm L4 Turbo Mild-hybrid
Výkon: 158 koní
Točivý moment: 270 Nm
Převodovka: variátor
Pohon: AWD
Hmotnost: 1502 kilogramů
0-100 km/h: 9.9 sekundy
Maximální rychlost: 198 km/h
Spotřeba: 8-9 litrů
Objem kufru: 410 litrů