Nissan Qashqai třetí generace J12 už jsem tady jednou měl, tehdy šlo o verzi 1.3 DIG-T Mild Hybrid X-Tronic 4WD, ta mě okouzlila hlavně skvěle naladěným podvozkem. Do této recenze přijíždí full-hybridní e-POWER, jenž by měl být v první řadě úspornější. Daří se mu to? A jaký je v nejnižší dostupné výbavě N-Connecta? To pojďme zjistit.
Třetí generace J12 v roce 2021 přivezla nejen svěží design karoserie, ale i více praktičnosti.
Nissan Qashqai třetí generace se vyrábí od roku 2021, kdy na trh přivezl nejen futuristický design, ale i více praktičnosti. Mimochodem, jde o druhé nejprodávanější auto Velké Británie (na prvním místě je Ford Puma), zatímco v Česku byl loni na 94. místě (Puma na 35.). Stojí na platformě CMF-C/D, kterou sdílí nejen s větším bráchou X-Trail, ale i s vozy Renault – Kadjar, Austral, Talisman nebo Espace. Na tomto základu stojí například i Mitsubishi Outlander nebo Mercedes-Benz Citan.
Interiér je útulným a praktickým místem pro krátké i dlouhé cesty.
Uvnitř potěší především vzdušností, taky sice vysoko ukotvenými, ale jinak příjemnými sedadly a jednoduchým designem. Líbí se mi displej místo klasických budíku, který má hezkou grafiku a je přehledný. Uživatelsky přívětivý je infotainment s širokoúhlou dotykovou obrazovkou. Speciálně vyzdvihnout si zaslouží audio, které hraje lépe než mnohá příplatková od konkurence. Naopak výtka putuje k loketní opěrce, ta není podélně posuvná. Zadní cestující si pak trochu stěžovali na příliš tvrdá sedadla. Ale zpět k chvále. Prostoru je dostatek nejen vpředu, ale i vzadu. Zavazadlový prostor pak disponuje slušným objemem 504 litrů, po sklopení sedadel 1447 litrů. Jak je vnitřek zpracovaný? Materiály jsou slušné a s přimhouřeným okem i dobře slícované. Výhodou je absence lesklých plastů, které se u jiných aut rychle špiní.
Full-hybridní systém je specifický, spalovací motor není propojen s koly, ale slouží pouze jako generátor elektrické energie pro elektromotor.
Ačkoliv je pod kapotou spalovací motor, pohon zajišťuje výhradně elektromotor roztáčející přední kola. Ten produkuje výkon 190 koní a točivý moment 320 Nm. Energii čerpá z baterie o kapacitě 1.97 kWh, která se dobíjí nikoli ze zásuvky, ale generátorem v podobě turbo tříválce o objemu 1.5-litru, jenž disponuje hodnotami 158 koní při 4600 ot./min. a 250 Nm. Samozřejmě energii sbírá i poměrně výkonnou rekuperací. Díky tomuto specificky řešenému full-hybridu jde o elektromobil, do kterého tankujete benzin. Co mě u této vrcholné motorizace mrzí, je absence pohonu všech kol, který má větší sourozenec X-Trail e-POWER e-4ORCE. Taky chybí víceprvková zadní náprava, tu mají pouze kusy s 20″ koly, nebo ty s pohonem 4WD u motorizace 1.3 DIG-T.
Auta bez 20″ kol nebo pohonu 4WD vzadu nemají víceprvkovou nápravu, ale jednodušší torzní příčku.
Co z poslední zmíněné informace plyne? V první řadě komfort není takový, jaký poskytoval minule testovaný Qashqai 1.3 DIG-T Mild Hybrid X-Tronic 4WD s víceprvkovou nápravou. Ne že by byl e-Power N-Connecta s torzní příčkou nekomfortní, ale na rozbitých silnicích odskakuje a působí nejistě. Z míry ho dokáže vyvézt hlavně více příčných nerovností za sebou. V druhé řadě je tu chování při rychlé jízdě. Auto se sice výrazně naklání, avšak dokud projíždíte zatáčky pod plynem, zvládá to velmi slušně. Ale najeďte ve vysoké rychlosti do utahující se zatáčky bez plynu a začnou se projevovat nedostatky, Qashqai zvedá vnitřní zadní kolo a posléze přechází do přetáčivého smyku. Zábava pro někoho, kdo je zvyklý na sportovní hatchbacky, ale pro běžné uživatele tohoto typu SUV to může být záludná vlastnost. Naštěstí vše úspěšně zachraňuje ESP, pokud ho tedy neomezíte v menu palubního počítače, ale divil bych se, kdyby to byť jen 5% majitelů někdy v životě udělalo.
Nechápejte mě však špatně, podvozkově nejde o žádný propadák, ale zároveň vím, že Qashqai to umí lépe. Proto bych se jako potenciální zájemce plácnul přes kapsu a místo výbavového stupně N-Connecta s torzní příčkou koupil Tekna+ s 20″ koly a z toho plynoucího víceprvku. Cena se tím zvedne z 1 009 990 Kč na 1 129 990 Kč. Úplně nejrozumnější pak bude koupit sice trochu užranější, ale s cenou 939 990 Kč levnější 1.3 DIG-T Mild Hybrid X-Tronic 4WD (N-Connecta), u něhož dostanete nejen víceprvkovou nápravu, ale i pohon všech kol.
Elektromotor zajišťuje solidní pružnost, pomineme-li dálnice, slušná je i spotřeba.
Pohonné ústrojí je fajn, většinu času ani nevíte, že motor běží, minimálně o sobě dává znát při prudší akceleraci. Tím konkurenční full-hybridy rozhodně poráží. Dynamika je slušná, a to hlavně do rychlosti 130 km/h. Poté už je to trochu slabší, maximální rychlost pak čítá 170 km/h. Zrychlení z 0 na 100 km/h? Za 7.9 sekundy. Na tomto typu hybridu, kdy se o pohon stará elektromotor, se mi líbí hlavně pružnost a ochota zrychlovat hned po sešlápnutí pedálu. Sympaticky naladěné jsou i brzdy, které se snaží využívat hlavně rekuperaci, až posléze se do hry zapojí ty mechanické. Nejen díky tomu umí jezdit za ukázkovou spotřebu. S minimálním provozem se dá dostat k 4.5 l/100 km, a to hlavně na okreskách, ve městech počítejte spíše s 5-6.5 litry v závislosti na provozu. Na dálnicích už je to trochu horší, tam se blíží 8 litrům.
Nejnovější Nissan Qashqai je dobré auto, ale u e-Power bych sáhnul po nejvyšší výbavě, abych dostal lepší podvozek, možná ještě radši bych šel pro oldschoolový 1.3 DIG-T Mild Hybrid s pohonem 4WD.
Nissan Qashqai e-Power to nemá lehké, ačkoliv jde o povedené auto, stojí docela dost peněz. Za jednoho z hlavních rivalů považuji Toyotu Corollu Cross, ta sice není tak praktická, ale má lepší podvozek a trochu úspornější full-hybridní pohon, který však není tak kultivovaný. Aby se japonský Qashqai jeho domácímu konkurentovi vyrovnal jízdně, musí být ve verzi s víceprvkovou zadní nápravou. K tomu na českém trhu bojuje s autem, jemuž fandí davy – Škoda Karoq. Moje rada na závěr? Ačkoliv je pohon e-Power zajímavý jízdně i spotřebou, sáhnul bych po 1.3 DIG-T Mild Hybrid, ten je ve stejné výbavě a navíc se čtyřkolkou o 70 000 Kč levnější, taky má lepší jízdní vlastnosti díky víceprvkové zadní nápravě. Nissan Qashqai e-Power N-Connecta si může odvézt 7 z 10 hvězdiček.
Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | Elektromotor, generátor 1497 ccm L3 Turbo |
Výkon: | 190 koní (spal. mot. 158 koní při 4600 ot./min.) |
Točivý moment: | 330 Nm, (spal. moto. 250 Nm) |
Převodovka: | – |
Pohon: | FWD |
Hmotnost: | 1630 kilogramů |
0-100 km/h: | 7.9 sekundy |
Maximální rychlost: | 170 km/h |
Spotřeba: | 4.5-8 l/100 km |
Objem kufru: | 504/1447 litrů |