Nissan X-Trail se mezigeneračně velmi posunul, je hezčí, komfortnější, ovladatelnější, ale stále dobrý v terénu

Nissan X-Trail je s námi už od roku 2000. V prvních dvou generacích šlo o SUV s drsnou tváří. Třetí byla o trochu uhlazenější, na oko více městské SUV. U poslední čtvrté generace vyráběné od roku 2021 drsňácký zevnějšek zmizel úplně. Je to stylové SUV, které zaujme především z řady vykračujícím designem. K tomu přidává krásný interiér a moderní hybridní pohon. Znamená to, že se z X-Trailu vytratila část duše, která si ráda zadováděla mimo zpevněné silnice? To zjistíme v recenzi vrcholné verze e-POWER e-4ORCE Tekna+ (hybrid).

Interiér dosahuje prémiových kvalit, ale stále za přijatelné peníze

Interiér mi hned při prvním pohledu připomněl Lexusy. Je líbivý, kvalitně zpracovaný a použity materiály jsou na úrovni. Hezký a přehledný je digitální přístrojový štít. Spokojený jsem byl i s informačním systémem využívajícím velký dotykový displej. Sedadla jsou pohodlná, ale bohužel nemají výškově nastavitelnou bederní opěrku. Prostoru je dostatek ve všech směrech a praktické jsou i rozměrné odkládací plochy. Štědré je hlavně místo na nohy vzadu, ale osoby nad 185 centimetrů ho budou mít méně nad hlavou. Zadní sedadla se dají posouvat. Příplatková třetí řada sedadel je vhodná pro osoby do 160 centimetrů. Kufr má objem 575 litrů.

Jedinečný hybridní systém je příjemný, ale úsporný jen s přimhouřeným okem

Pod kapotou se nachází přeplňovaný tříválec o objemu 1.5-litru, který produkuje 158 koní výkonu. Ten však nepohání kola, ale slouží jako generátor vyrábějící elektrickou energii. Tou zásobuje 1.73 kWh baterii a dvojici elektromotorů. Každá náprava má svůj vlastní elektromotor. Ten přední produkuje až 330 a zadní 195 Nm točivého momentu. Kombinovaný točivý moment je 250 Nm, výkon 213 koní. Výhodou tohoto systému je, že spalovací motor může fungovat v ideálním spektru otáček. Elektromotory mají rychlejší odezvu na plynový pedál a dokáží si mezi sebou efektivně rozdělovat výkon. Je to vlastně elektromobil na benzín. A jak to funguje v reálném světě? Jízda je plynulá a tichá. Dostačující je i dynamika – z 0 na 100 km/h zrychlí za rovných 7 sekund a jede 180 km/h. Větší hlučnost tříválce se projeví až při stoupání v rychlostech nad 140 km/h. Spotřeba je sice dobrá, ale už ne oslnivá – město okolo 7.5 litrů, dálnice do 9 litrů a okresky k 6 litrům. Je tak pravděpodobné, že s naftovým SUV budete jezdit za míň, ale benzíny se stejným výkonem si vezmou o poznání víc.

Komfortní podvozek se nebojí ani zatáček

Podvozek nepatří mezi nejměkčí, ale efektivně filtruje drtivou většinu nerovností a výmolů. Někteří novináři si stěžovali, že nezvládá více drobných nerovností za sebou, ale já tento problém nezaznamenal. Z mého pohledu umí navodit až prémiovou atmosféru. Tomu napomáhá i kvalitní odhlučnění. Řízení je lehké, ale má příjemně nastavený odpor posilovače. Dobře sladěná je silná rekuperace s konvenčními brzdami. Jízda s novým X-Trailem je uklidňující. Na závěr potěší chování v zatáčkách. Podvozek se náklonům karoserie brání zuby nehty a je hezky neutrální.

Překvapivé schopnosti v terénu

Světlá výška přes 190 milimetrů sice ve světě SUV není žádný nadprůměr, ale v reálném světě X-Trail vypadá opravdu vysoce. A i v terénu se ukazuje, že se zvládne přehoupnout přes slušné nástrahy přírody. Tomu napomáhá dobrý rejd a perfektní čtyřkolka, která se řadí ke špičce v kategorii. Kola pohání elektromotory, což je v kombinaci s chytrými elektronickými pomocníky ten správný recept na dostatek trakce za každé situace. Slušně zvládá nejen jízdu rozbahněným terénem, ale i křížení náprav. Když se na takovém místě zastaví, stačí konstantně držet plyn a auto si začne postupně rozdělovat výkon a pomalu se rozjíždět kupředu. Sice jsem je neměl ve stejném terénu za totožných podmínek, ale troufnu si tvrdit, že X-Trail se na kluzkém povrchu vyhrabe minimálně stejně daleko jako Land Rover Discovery Sport nebo Subaru Forester, a to jsou nejlepší offroad SUV v kategorii. Tohoto odhodlaného Japonce zastaví až menší nájezdový a odjezdový úhel. Ne tak dobře, jako Land Rover nebo Subaru, ale i tak velmi slušně zvládá rychlou jízdu po rozbombardovaných polních cestách.

Nissan X-Trail může úspěšně konkurovat Škodě Kodiaq, ale i Land Roveru Discovery Sport

Nissan X-Trail čtvrté generace T33 ve vrcholné motorizaci e-POWER e-FORCE a nejvyšší výbavě Tekna+ je velkým překvapením. Mezigeneračně se toto SUV výrazně posunulo. Jaký je výsledek pečlivé japonské práce? Takový, že před námi stojí auto téměř bez chyb. Má krásný a přehledný interiér, pohodlný a stabilní podvozek, kvalitní odhlučnění, prostornou kabinu, slušnou světlou výšku a čtyřkolku, která se v terénu může rovnat těm nejlepším v kategorii. Spotřeba by sice mohla být trochu nižší a vzadu by se hodilo více místa nad hlavou, ale jinak jde o takřka bezchybné SUV. Rivalové by se měli bát, protože tento X-Trail dokáže konkurovat nejen českému králi Škodě Kodiaq, ale i poctivému Subaru Forester nebo prémiovému Land Roveru Discovery Sport. A že ve vrcholné motorizaci a výbavě e-POWER e-4ORCE Tekna+ stojí nemalých 1 374 990 Kč? Za zmíněný Forester Executive dáte přes 1 200 000 Kč, za Kodiaq 2.0 TSI v plnotučné výbavě přes 1 350 000 Kč, hezky vybavený Discovery Sport vyjde alespoň na 1 700 000 Kč. Základní X-Trail Mild-hybrid stojí 899 990 Kč, hybrid e-POWER s pohonem předních kol 1 069 990 Kč, e-POWER e-4ORCE se čtyřkolkou 1 234 990 Kč. Sice SUV moc nemusím, ale tento X-Trail si mě získal. Bez mrknutí oka získává 9 z 10 hvězdiček.

Plusy a mínusy

  • Kultivované hybridní ústrojí

  • Komfortní a stabilní podvozek

  • Kvalitní odhlučnění

  • V terénu skvělý pohon 4×4

  • Hezký a přehledný interiér

  • Vyšší spotřeba

  • Vzadu méně místa nad hlavou

  • Sedadla nemají výškově nastavitelnou bederní opěrku

Technické parametry

Motor: 1497 ccm L3 Turbo + 2x elektromotor
Výkon: 213 koní
Točivý moment: 250 Nm
Převodovka: automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1833 kilogramů
0-100 km/h: 7 sekund
Maximální rychlost: 180 km/h
Spotřeba: 8 l/100 km
Objem kufru: 575 litrů

Fotogalerie