Recenze ojetého Jeepu Grand Cherokee Trailhawk 3.0 V6 CRD čtvrté generace WK2 (2010-2021)

Co se vzhledu týče, Jeep Grand Cherokee čtvrté generace WK2 patří mezi má oblíbená SUV. Baví mě jeho tradiční maska doplněná o úzká světla propůjčující mu vzezření Iron Mana nebo rytíře v brnění. Bazarovky už testuji dlouhá léta, ale Grand Cherokee se mi celou dobu vyhýbal, až do teď. Do dnešní recenze ojetiny přijel Grand Cherokee v té nejlepší verzi – offroadově laděný Trailhawk. Věrní čtenáři vědí, že už jsem tady měl modely Cherokee Trailhawk a Renegade Trailhawk, které jsem si nejen při jízdě v terénu zamiloval, jsou to unikátní a charismatické stroje, ale s velkou spoustou chyb. Očaruje mě i největší z jestřábí rodiny?

Autor: Adam Václavek
Foto: WikiCars.cz/Adam Václavek

Historie a konkurence Jeepu Grand Cherokee

Jeep Grand Cherokee se vyrábí od roku 1992. Zajímavostí je, že zatímco konkurence v té době většinově využívala nosný rám, v Jeepu použili samonosnou karoserii. Testovaná čtvrtá generace WK2 byla k dispozici od roku 2010, o 11 let později byla nahrazena pátou WL. V Evropě je konkurencí převážně pro Audi Q7, BMW X5, Mercedes-Benz GLE, Land Rover Discovery a Volvo XC90, z Japonska mu jdou po krku Lexus RX, Toyota Land Cruiser a Mitsubishi Pajero, na domácím americkém trhu to jsou vozy Ford Explorer a Dodge Durango.

Je Jeep Grand Cherokee WK2 po faceliftu jedním z nejhezčích SUV svojí doby?

Jeep Grand Cherokee čtvrté generace WK2 je líbivý drsňák, obzvláště se štíhlejšími světly po faceliftu. Vedle výše zmíněné konkurence budí větší respekt, své schopnosti dává najevo už svým vzhledem. Edici Trailhawk poznáte nejen podle plaketek Trail Rated na blatnících a Trailhawk na pátých dveřích, ale i podle nárazníků zvětšujících nájezdové úhly. Dalším poznávacím znamením jsou červené detaily nebo antireflexní polep kapoty. Chybět nemůžou ani menší terénní 18″ kola s celoročními pneumatikami 265/60.

Interiér je prostě americký

Je zajímavé sledovat, jak jsou Američani nenároční na interiéry. Vyžadují pohodlná sedadla, hodně prostoru, velká tlačítka a bohatou výbavu, materiály moc neřeší. Podle toho pak jejich výrobky vypadají. Použity jsou lacině vyhlížející plasty, nejhorší je však infotainment, který byl zastaralý už v roce 2018, kdy byl tento Grand Cherokee vyroben. Pro úplnost, od té doby najezdil 91 000 kilometrů, v autobazaru si za něho žádají 685 000 Kč včetně DPH. Cena nového Grand Cherokee Trailhawk 3.0 V6 Diesel startovala na 1 654 900 Kč. Ale zpět k interiéru. Že sedíte ve výjimečném autě, naznačují loga Trailhawk nejen na předních opěradlech, ale i volantu, který má zezadu titěrná pádla řazení a tlačítka pro ovládání audia. Pozice za volantem je dobrá, líbí se mi i výhled přes pod velkým úhlem svažující se sklo. Zadní sedadla mají polohovatelná opěradla v poměru 60:40 a sedí se na nich docela komfortně. Kufr disponuje objemem 800 litrů, po sklopení sedadel 1689. Provozní hmotnost je 2403 kilogramů, nejvyšší povolená činí 2949.

Grand Cherokee WK2 je dobrý i na běžných silnicích, ale na většinu konkurentů mírně ztrácí

Grand Cherokee má poměrně komfortní vzduchový podvozek, kvalitní odhlučnění a docela úsporný motor 3.0 V6 Multijet II (v Evropě známý jako 3.0 CRD), ale v mnohém za evropskými rivaly nepatrně zaostává. Nerovnosti nefiltruje tak dobře, zatáčkami neprojíždí s takovou jistotou, motor nemá tak hladký chod a řízení má na moderní auta příliš dlouhý převod. Vadí to něčemu? Vlastně ne, protože je to stále v únosných mezích, navíc minimálně tu německou konkurenci rozdrtí v terénu. Mile mě překvapil rejd. Při otáčení se u baráku jsem měl pocit, že se otočí na stejném, ne-li menším prostoru než novější Touareg s natáčecí zadní nápravou.

3.0 CRD V6 nemá zrovna kultivovaný chod, ale spotřeba je slušná

Za jízdy je motor poměrně kultivovaný, s přimhouřeným okem, ale za studena na volnoběh zní jako traktor. Naštěstí se odvděčí slušnou dynamikou a ukázkovou spotřebou. Dlouhé trasy klidným dálničním tempem zvládá za 8 l/100 km. Po Česku se dá pohybovat za nějakých 9 l/100 km. Po ucpané Praze jsem jezdil do 11 l/100 km. Potěší velká nádrž o objemu 93 litrů, díky které zvládne i přes 1000 kilometrů na natankování. Osmistupňová převodovka řadí hladce, až při svižnější jízdě působí trochu zmateně a hůř předvídá. Zajímavostí je, že automat Američanům dodávají Němci – ZF, motor je zase od Italů – VM Motori.

Označení Trail Rated jsou hodny pouze Jeepy, které při testování zdolaly jedny z nejnáročnějších cest světa

Co znamenají plaketky Trail Rated na blatnících? Najdete je pouze na těch nejdrsnějších Jeepech, které podstoupily testování na nejnáročnějších cestách světa. Zpravidla se tím pyšní verze Trailhawk. Zajímavý je pohon všech kol QUADRA-DRIVE® II 4X4, který umí rozdělovat sílu mezi přední a zadní nápravu, přičemž vzadu se nachází elektronický samosvorný diferenciál ELSD, ten zvládne přenést až 100% sil putujících dozadu na jedno kolo. Nechybí ani redukční převodovka nebo ochrany podvozku. Další důležitou vychytávkou do terénu je pneumatické odpružení QUADRA-LIFT® s pěti stupni nastavení, díky kterému dosahuje světlé výšky až 274 milimetrů. Standardní světlá výška je 208 milimetrů, ale lze ji snížit na 168 milimetrů. Pro snadné ovládání tohoto terénního vybavení je k dispozici SELEC-TERRAIN® s pěti jízdními režimy. Nutno zmínit i nájezdové úhly – přední 25.7°, zadní 27.1° a přejezdový 22.8°. Brodivost je 508 milimetrů. Maximální boční náklon? 35°, stejně tak stoupání. A když už jsme u těch dovedností, nemá problém ani s brzděným přívěsem o hmotnosti 3.5 tuny.

Papír snese všechno, ale jak obstojí Jeep Grand Cherokee Trailhawk v reálném těžkém terénu?

Jak bývá u aut se vzduchovým podvozkem zvykem, v režimu nejvyšší světlé výšky už nedokáží příliš vyvěsit kola, což může být mírně omezující, protože tím přijdete o trakci na daném kole. Naštěstí tady to vynahradí schopná čtyřkolka, kdy se do toho umí opřít hlavně aktivní zadní diferenciál, který má při křížení náprav plná ozubená kola práce. Ve výsledku to funguje opravdu hezky, pomineme-li plnotučné offroady s vícero uzávěrkami diferenciálů, systém Jeepu patří k těm nejlepším. V Hummer centru vedle dálnice D11 jsem ho protáhl překážkami, které nezvládla většina „terénních“ SUV. Trochu jsem se obával velkých vln, ty vozy Land Rover Defender, Ford Bronco, ale i menší Jeepy Trailhawk sice zvládly s prstem v nose, ale Grand Cherokee přeci jen má poměrně dlouhý rozvor a pár milimetrů světlé výšky navíc by mu neuškodilo. Jak to dopadlo? Chtělo to trochu obezřetnosti, ale překážka byla úspěšně zdolána jen s mírným škrtnutím ochrany podvozku a tažným okem vzadu. Prudké výjezdy mu díky redukční převodovce a silnému motoru nedělají problém. Trochu nekomfortně se Grand Cherokee cítí při rychlé jízdě po polních cestách, protože vzduchové podvozky si nerozumí s velkými příčnými nerovnosty, obzvláště u tohoto Jeepu. Naopak pochvalu si v terénu zaslouží dlouhý převod řízení, ten jsem na asfaltu kritizoval, taky mi v pár místech pomohl dobrý rejd.

Spolehlivost ojetého Jeepu Grand Cherokee 3.0 V6 Diesel

Motor 3.0 CRD/3.0 V6 Multijet II (184 kW) je poměrně spolehlivý, to říkají majitelé, kteří ho mají chvíli a řádně se o něj starají, nebo se jich drží štěstí. Všeobecná pověst mluví jinak, všimnout si můžete spousty aut se zadřeným motorem (ložiska klikové hřídele). Mnoho „Jeepařů“ tělem i duší mi řeklo, že není otázkou jestli, nýbrž kdy se motor zadře. Sání se zanáší karbonem, ucpaný bývá EGR ventil a DPF filtr. Na servise mi bylo sděleno, že se několikrát setkali i se špatným palivovým čerpadlem, kvůli čemuž se může zničit systém vstřikování. Odolná je automatická převodovka a chválen bývá i pohon všech kol QUADRA-DRIVE® II 4X4, u jehož diferenciálů je však potřeba měnit olej po 3 letech nebo 30 000 mílích (50 000 kilometrů). Vzduchový podvozek se zatím ukazuje jako poměrně spolehlivý. Speciálně u Trailhawka si zkontrolujte, zda-li nebyl ničen v náročném terénu, což se prodejci často snaží zamaskovat.

Vedle urozených Evropanů je Jeep Grand Cherokee Trailhawk americky redneck ve flanelové košili, ale zamilujete si ho

Co jsem myslel tím nadpisem „Král bez modré krve?“ Vládcem terénních SUV v této cenové relaci je bezpochyby urozený Land Rover Discovery z britské rodiny. Vedle něho je Jeep Grand Cherokee Trailhawk americký redneck ve flanelové košili se vzorem buffalo plaid. Není tak komfortní, nemá tak kvalitní interiér a na papíře prohrává i v terénu, ale když ho protáhnete místy nehostinnějšími než Karviná po apokalypse, okouzlí vás.

Jenže tato kategorie je tak nabitá, že nevím, jestli mu působivý design a výborná průjezdnost terénem zajistí umístění na předních příčkách. Při offroadění musí své království hájit před velikány jako Land Rover Discovery, Toyota Land Cruiser, ale i Mitsubishi Pajero. Na silnicích ho atakují dravci VW Touareg, Audi Q7, Mercedes-Benz GLE, BMW X5 a Porsche Cayenne.

Grand Cherokee WK2 je začarovaným autem, v ničem vyloženě nevyniká, navíc své majitele umí potrápit svými „dětskými“ nemoci. A já vlastně nevím, jaký si na něho udělat názor. Dlouhá léta jsem obdivoval jeho vzhled, líbila se mi offroad výbava Trailhawku i možnost 5.7litrového V8 HEMI, ale teď nevím, proč bych mu měl dát přednost před některým z rivalů. Na druhou stranu, něčím mě přitahuje, přičemž úplně nedokážu popsat čím, ale díky tomu plně chápu všechny, kteří si ho koupili. Jeepu Grand Cherokee Trailhawk s motorem 3.0 V6 Disel dávám hodnocení 7 z 10 hvězdiček. Berte ho ale osmiválec, protože až s ním má vedle konkurentů nějakou větší výhodu.

Který Jeep Trailhawk je nejlepší?

Kamarád mi položil otázku, který Jeep z rodu Trailhawk je nejlepší? Pokud má jít o stylové auto pro radost, kupodivu jím může být Renegade, kterému sice schází uzávěrka zadního diferenciálu, ale dá se snadno upravovat a díky kompaktním rozměrům a výborným nájezdovým úhlům si s ním užijete hromadu zábavy. Pokud potřebujete dělníka do každé situace, skvělou volbou může být Cherokee, v terénu dělá divy, navíc se mi líbí jeho jedinečné vzezření. Zajímavostí je, že největší ze sourozenců má nejhorší nájezdové úhly, ale zase disponuje nejschopnější čtyřkolkou. Pokud taháte přívěsy, je jasnou volbou. Takže si rozhodněte sami, které z těchto unikátních SUV by pro vás bylo nejlepší.

Plusy a mínusy

  • výborná průjezdnost terénem

  • hladce řadící automatická převodovka

  • slušná spotřeba

  • působivý design

  • kvalitní odhlučnění

  • prostorný interiér

  • laciné materiály v interiéru

  • už při výrobě v roce 2018 byl infotainment zastaralý

  • vedle konkurenčních šestiválců nekultivovaný chod motoru

  • ovladatelnost na běžných silnicích není tak dobrá jako u německé konkurence

  • 3.0 CRD V6 je nespolehlivý a na Trailhawk s 5.7 HEMI V8 jen tak nenarazíte

Technické parametry

Motor: 2987 ccm V6 Turbo
Výkon: 250 koní při 4000 ot./min.
Točivý moment: 570 Nm při 2000 ot./min.
Převodovka: 8st. manuální
Pohon: AWD
Hmotnost: 2402 kilogramů
0-100 km/h: 8.2 sekundy
Maximální rychlost: 202 km/h
Průměrná spotřeba: 8-12 l/100 km
Objem kufru: 782/1554 litrů

Fotogalerie: Jeep Grand Cherokee Trailhawk 3.0 V6 Diesel (WK2)