Desetiletá ojetina Astra J OPC se neztratí ani mezi moderními konkurenty, má působivou techniku, přičemž s vývojem pomáhal Lotus
Hrozné, jak ten čas letí. Už je to 10 let od doby, kdy se začal prodávat Opel Astra J OPC. V té době šlo o nejvýkonnější a nejsilnější nový hot-hatch s pohonem předních kol – 280 koní při 5500 ot./min. a 400 Nm při 2500-4500 ot./min. Taky byl tím nejtěžším, protože váží 1550 kilogramů. To se snaží vynahradit vyspělým podvozkem s adaptivními tlumiči FlexRide, předním zavěšením s oddělenou těhlicí HiPer Strut (podobně jako Mégane R.S.), samosvorným diferenciálem a brzdami Brembo s předními kotouči o průměru 355 milimetrů. Málokdo ví, že s vývojem pomáhala i automobilka Lotus. To zní docela fajn, ne? V dnešní recenzi zjistíme, jak je na tom ojetý Opel Astra OPC z roku 2015 se 105 000 kilometry, který je na prodej za 340 000 Kč v Auto ESA.
Sériově čtyřválec 2.0 Turbo produkuje 280 koní, z Opelu Astra J OPC dělal nejvýkonnější předokolku svojí doby
Hned po nastartování mi bylo jasné, že tento kousek není sériový. Při studeném startu vydává zvuky jako supersport a pod plynem hlasitě řve. Po ubrání odfukuje blow-off ventil a výfuk spouští kanonádu. Motor namísto originální 6500 ot./min. točí až 7200 ot./min. Podle času zrychlení ze 100 na 200 km/h za 14.83 sekundy, to vypadá na Stage 1 – výkon 300 až 310 koní a krouťák okolo 450 Nm.
Už je to starší dáma, ale lidé se za svalnatým zevnějškem stále otáčí
Už sice není nejmladší, ale designem moderním hot-hatchům zdatně konkuruje. Svalnatá karoserie, mohutné nádechy v nárazníku, dravě vyhlížející světla, křídlo a dvojice koncovek výfuku. Pominu-li hot-hatche v extrémně křiklavých barvách, nejvíce pozornosti budí právě Astra OPC. Vyplatí se hledat kousek s aero paketem, který je díky výraznějšímu křídlu a prahům nejen hezčí, ale taky má lehčí 20″ kovaná kola (ve standardu jsou litá 19″).
Solidní výbava, špatná ergonomie a podprůměrné zpracování, to je interiér Astry OPC
Interiér Opelu Astra OPC nad ostatními doslova vyčnívá výbavou. Standardní věci jako tempomat, vyhřívání sedadel, navigaci nebo automatickou klimatizaci, zde doplňuje prémiové audio Infinity, vyhřívání volantu a sedadla Recaro s dofukováním bočnic. Bohatá výbava alespoň částečně vyrovnává misku vah s nekvalitním zpracováním – interiér vrže a materiály by mohly být lepší. Ergonomicky žalostné je rozmístění tlačítek na středovém panelu. Naopak se mi docela líbí pozice za volantem a sedadla, která jsou ideálním kompromisem pro běžnou, ale i sportovní jízdu. Vzadu jde o nouzová místa, případně prostor pro odkládání věcí. Kufr má objem 380 litrů, se sklopenými sedadly 1165.
Hot-hatch, který je sportovním GT na rychlé přesuny
Díky působivé technice, kterou jsem zmínil už v prvním odstavci, jde o nečekaně přesné a obratné auto, a to i navzdory vysoké hmotnosti. Předek na pokyny volantu reaguje bleskurychle. Síly motoru se díky propracované přední nápravě nepřenáší do řízení, takže se s ním dá skalpelově přesně pracovat. Škoda, že ačkoliv OPC dostalo hydraulické řízení, příliš zpětné vazby poskytnout neumí. Co naopak umí, je efektivně držet pneumatiky v kontaktu s vozovkou. Podvozek je nastavený tak dobře, že téměř vůbec neodskakuje – na rozbitých silnicích jsem jezdil v normálním režimu, nikoli Sport a OPC. Před zatáčkami potěší silné a trvanlivé brzdy, v nich zase efektivní samosvorný diferenciál tahající předek k apexu. Zadek utahuje stopu jen decentně. Plný plyn znamená velmi sebevědomý zátah v rozmezí 3000-5500 ot./min. Přeplňovaný čtyřválec 2.0 bohužel nemá výkonovou špičku, takže ačkoliv točí přes 7000, maximum ze sebe vydává okolo 5500, nad 6000 ot./min. nemá smysl točit. Dynamice trochu ubírají dlouhé převody – dvojka do 110 km/h a trojka do 160 km/h (při 6500 ot./min). Zvukový projev sériové verze je sympatický, decentní. S upraveným výfukem zbytečně moc huláká, prská a odfukuje jako napařovací žehlička.
Dlouhé převody jsou fajn na dálnicích, motor při běžných dálničních rychlostech točí 2000-2500 ot./min. Auto umí být kultivované, což ale neplatí pro náš kousek s udělaným výfukem, který při těchto otáčkách nepříjemně duní. Dlouhé cesty chutnají podvozku, ten schopně tlumí nerovnosti, a to i s velkými 20″ koly. Pochvalu si rozhodně zaslouží dobře svítící bi-xenony. S Astrou OPC se jezdí tak příjemně, až mě přivádí k myšlence, že nejde o hot-hatch, ale o GT-hatch. Stroj, jenž se nezalekne dlouhých cest, ale ani klikatých okresek. Spotřeba? 10 litrů ve městech, 8.5 na okreskách a přes 10 na dálnicích. Když na to občas trochu šlápnete, dlouhodobý průměr bude 12 litrů. Při svižnějším stylu se podíváte k číslu 15 . Na opravdu rychlé projížďce 56 litrovou nádrž vycucne za 150 kilometrů.
Jak je na tom Astra OPC se spolehlivostí? A na co si dát pozor?
Elektrická ruční brzda může povolit, proto při parkování řaďte rychlostní stupeň. Samotný motor je spolehlivý, ale někteří majitelé si stěžovali na problémy s převodovkou a se spojkou – to bych přisuzoval spíše způsobu zacházení s autem. U upravených kusů dávejte pozor na přehnané porce točivého momentu (500+ Nm), písty se pak vydají na svou poslední cestu. Jak u ojetých hot-hatchů bývá zvykem, většina kusů působí vyjetě a je potřeba jim dopřát lásku, případně si připlatit za udržovanější exemplář. S čím se budete muset smířit, je povrzávání nepříliš dobře zpracovaného interiéru. Například při jízdě po rozbité okresce zvládlo upadnout střešní světlo.
Astra je královnou hot-hatchů – vznešená, schopná a spolehlivá
Opel Astra J OPC není klasický hot-hatch. V určitých situacích cítíte vyšší hmotnost, ale celkově jde o agilní, přesné a velmi rychlé auto. K tomu přidává podvozek, který patří k těm nejkomfortnějším v kategorii. Dlouhé zpřevodování sice nepotěší na klikaté okresce, ale uvítáte ho na delších přesunech, při nichž je OPC jako doma. Hot-hatch? Spíše efektivní GT-hatch. K tomu všemu jde o jeden z nejhezčích hatchbacků moderní doby. Bohužel to trochu kazí vrzající interiér a nepřehledná změť tlačítek na středovém panelu. Když pominu ten otravně dunící výfuk našeho exempláře, Astra OPC si může odvézt 8 z 10 hvězdiček.
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 1998 ccm L4 Turbo |
Výkon: | 280 koní při 5500 ot./min zde 300-310 koní |
Točivý moment: | 400 Nm zde okolo 450 Nm |
Převodovka: | 6-st. manuální |
Pohon: | FWD |
Hmotnost: | 1550 kilogramů |
0-100 km/h: | 6 sekund |
Maximální rychlost: | 250 km/h |
Spotřeba: | 12 l/100 km |
Objem kufru: | 380/1165 litrů |