Výkonná auta z kategorie MPV jsem si vždy pochvaloval. Mercedes-Benz R 500 miluji kvůli charizmatickému motoru, pohodlí a exkluzivnosti, Ford S-Max 2.5 Turbo díky jedinečnému pětiválci a praktičnosti, no a Mercedes-Benz B 200 Turbo zaujme kompaktními rozměry a obratností. Jenže dnes přede mnou stojí auto, o kterém mateřská automobilka říkala, že je nejrychlejším MPV na světě, což tak úplně není pravda, protože oba zmíněné Mercedesy jsou rychlejší. Ano, nejedná se o nic jiného než o Opel Zafira z dílen Opel Performance Center.

Nemůžu si pomoct, ale už na první pohled to není nic extra. Velká kola i přední část jsou fajn, ale zadek působí příliš tunersky. Dvojice velkých koncovek výfuku vypadá směšně, chromované lemování světel lacině a rádoby difuzor zbytečně.

Uvnitř je dostatek místa a posed překvapivě příjemný. Sedadla jsou i navzdory silnému bočnímu vedení pohodlná, ale ergonomie bohužel trochu zaostává, což platí i o kvalitě materiálů.

Zatím žádná sláva, jenže ani na silnici to není lepší. Z rodinného hlediska je to krám, který je nepohodlný, hlučný a na běžné jezdění příliš agresivní. Normálně jsou taková auta skvělá při rychlé jízdě, ale tady to neplatí. Přeplňovaný dvoulitr má gigantickou turbodíru, při zrychlení nepříjemně tahá za volant a má vysokou spotřebu. Pochválit se dá jen vysoká dávka výkonu od nějakých 3000 do 5500 otáček. Dokonce ani zvuk není nijak výjimečný, jen nudně duní a přenáší vibrace do kabiny. Kulisa řazení je nepřesná, ale potěšit umí alespoň řízení, které je rychlé a tuhé. Podvozek je sice dlouho jistý a na pohyby volantem reaguje bleskurychle, ale stačí mírně horší nebo mokrý povrch a z nedotáčivosti a OPC se stanou nejlepší kamarádi. Vyjeté koleje následuje jako šílený, je potřeba být na pozoru a mít ruce na volantu. Nicméně i tak umí předvádět pekelně vyhlížející rychlosti, kterou vám manželka ani děti v sedačkách nepochválí. Ale ne, že by to bylo špatně, právě naopak.

Ano, na okresce moc rychlejších MPV nepotkáte, ale proč byste si měli kupovat MPV, které ztratilo všechny přednosti této kategorie, nepočítáme-li prostornost. Navíc i ze sportovního hlediska má tolik chyb, že si ho pořádně neužijete. Působí na mě přehnaně agresivně, nikoliv zábavně jako jeho konkurenti. Zafira je dobré auto, ale ne v provedení OPC, to dostává 3 hvězdičky. A pokud chcete rychlé MPV, které bude bavit vás a i rodinu, pořiďte si jedno z aut, která jsem zmínil v prvním odstavci.

Za propůjčení vozu Opel Zafira OPC děkujeme společnosti Auto ESA.

Hodnocení WikiCars

  •  prostornost

  • rychlé a přesné řízení

  •  jistý podvozek v zatáčkách

  • obrovská turbodíra

  • prkenný podvozek bez špetky komfortu

  • hluk a vibrace od motoru

  • nepřesná kulisa řazení

  •  příliš agresivní chování

Technické parametry

Motor1998 ccm L4 Turbo
Výkon240 koní při 5600 ot./min.
Točivý moment320 Nm při 2400 ot./min.
Převodovka6-st. manuální
PohonFWD
Hmotnost1565 kilogramů
0-100 km/h7.8 sekundy
Maximální rychlost231 km/h
Průměrná spotřeba12 litrů
Objem kufru645 litrů