Peugeot 106 Rallye 1.6 16V

Peugeot 106 je malý hatchback vyráběný v letech 1991-2003. Šlo o velice populární vozítko k městskému přemisťování. Vše potvrzují i výrobní čísla. Celkem z továrny vyjelo 2 798 200 kusů. Existovala dokonce i elektrická verze, těch vzniklo 6400. Dalo by se říct, že jde o klidné auto, kterým jezdili naši prarodiče pro rohlíky. Ovšem je tu ještě druhá tvář 106. Auto se stalo velice oblíbeným závodním náčiním. Potkávat jste je mohli a stále můžete na závodech všeho druhu, především na rally. Tímto směrem se ubíraly i některé silniční verze. Ze začátku jste si mohli pořídit sportovně střižené XSi 1.4. Následovalo všemi milované Rallye 1.3. U faceliftu už zmizelo označení XSi a okreskovou zbraní se stalo GTI/S16 s 1.6 16V. Kdo chtěl lehčí, více hardcore auto, mohl sáhnout po Rallye 1.6 8V. Na některých trzích však bylo k dispozici ještě jedno, rychlejší provedení – Rallye 1.6 16V. A to si dnes otestujeme.

Vzhled a interiér

Občas sice slyšíte škodolibý posměšek, že je to angličák za 20 tisíc apod., ale většina lidí reaguje kladně. Bílý lak, nálepky Rallye, decentní bodykit a OZ kola (originálně bílé plechy). Díky tomu všemu působí jako auto, které může vlétnout na rally trať.

Uvnitř toho moc nenajdete. Původní majitel v příplatkové výbavě zaškrtnul jen rádio, elektrická okna a posilovač řízení. Ono toho vlastně o moc víc ani nešlo. Až GTI mělo klimatizaci, střešní okno atd. Překvapivé je, že na tak malé auto má poměrně praktický interiér. Se spolujezdcem sice sedíte hodně u sebe, ale kabina je docela vzdušná. Sednout se dá nouzově i dozadu. Kufr malý rozhodně není, hlavně po sklopení sedadel. Kdysi jsem se ve 106 1.4 Sport dokázal i přestěhovat. Je to taky tím, že nemá žádné deformační zóny. Už jen dveře jsou směšně uzoučké. Bourat v tom vážně nechcete. Co se použitých materiálů týče, je to tvrdý plasťáček z 90. let.

Každodenní jezdění

Když pominu hlučný výfuk, krátké trasy se s Rallye dají jezdit denně. Jen ve městě se oproti novějším autům trochu nadřete, hlavně kvůli těžšímu řízení. Na dálnici už je to hlučná a nekomfortní věc. Podvozek není přehnaně tvrdý, ale veškerý komfort zabíjí malá 14-palcová kola, která do karoserie přenesou ráz od každé díry. Když nevyužíváte potenciál motoru, dá se přiblížit 6 litrům. S občasnou rychlejší jízdou počítejte se spotřebou okolo 8 litrů. Sympatické je, že i při běžném jezdění vás vtahuje do děje. Připadáte si jako na přejezdu mezi rychlostními zkoušky na rally. Roli v tom určitě hraje i pár úprav daného kousku – Group N výfuk, pár podvozkových dílů od KONI, sání, Sparco volant, čtyřbodové pásy a předělané řazení.

Dobývání okresek

Než jsem koupil toto Rallye, pár let zpět mi nějakou dobu dělalo společnost 1.4 Sport. Proto jsem měl představu, jaké nabroušenější Rallye bude. Čekal jsem ostřejší motor, jistější podvozek a stejně divoké chování na brzdách. A nemýlil jsem se, ale množství agrese mě překvapilo. Při rychlé jízdě to fakt není snadné auto na řízení.

Motor má kupodivu docela silný spodek, ale na to zapomeňte. Při rychlé jízdě ho musíte doslova ždímat. S chutí se točí až k 7300 otáčkám, kde nebezpečně štěká v omezovači. Reakce na plyn jsou bleskurychlé. A pokud se budete držet mezi 4-7 tisíci, zaujme i solidní dynamikou. A ten zvuk! Zní jako staré, atmosférické rally auto. Ono jím vlastně s trochou nadsázky je. Něco málo k dynamice. 0 až 100 km/h jsem podle GPS změřil za 7.5 sekundy (v zimě, kdy jsem na letních docela hrabal). Ze 100 na 200 km/h mu to trvá 33 sekund, což není slavné, ale je třeba podotknout, že u 106 jde skoro o maximálku, která se pohybuje za hranicí 210 km/h. V nižších rychlostech totiž stačí silnějším, modernější autům. Do 170 km/h je dokonce rychlejší než BMW 325i E92.

Řízení má příjemný odpor a dává přesně vědět, co se děje pod předními koly. Má delší převod, takže na vzniklé situace musíte reagovat včas a u krizovek to chce hodně rychlé ruce. Jakmile se splaší zadek, zadní kola kvůli krátkému rozvoru okamžitě předbíhají ta přední. Děje se to hlavně na brzdách. Není tady ESP, ABS, a zadek je dost přebrzděný. Brzdný účinek taky není zrovna nejlíp dávkovatelný. Brzdit to chce obezřetně, hlavně na mokru. Z průšvihu se pak dostává těžce a sám jsem jednou při ostrém brzdění skončil kolmo na kraji silnice. Pokud o tomto chování víte, dá se s tím pracovat. Ale jakmile v táhlé zatáčce zjistíte, že potřebujete prudce zpomalit, průšvih je na světě. Je to sice pouze 118 koňová krabička, ale taky váží jen 865 kilogramů a nemá žádné elektronické pomocníky. A to mě na tom autě baví. Chyby moc neodpouští, kouše a učí vás být lepším řidičem. Stará škola.

Když se naučíte pracovat s přenosem váhy, dobře řadit a brzdit, na okresce jde o velice rychlého společníka. Hlavně na úzkých, klikatých okreskách dokáže prohánět mnohem výkonnější a na první pohled sportovnější kousky. U toho všeho si budete užívat čirou mechaničnost celého auta – motor, řízení, řazení, podvozek. Pedály jsou skvěle rozmístěné na meziplyny, ale spojka by mohla být dál od brzdy. Když si chcete přibrzďovat levou nohou, občas o ni zavadíte.

Verdikt

Peugeot 106 Rallye je hlučný, nebezpečný, bez výbavy, ale i tak si ho absolutně zamilujete. Správné sportovně střižené auto ze staré školy, vlastně dle rozměrů auta spíš školky. Někdy záludně kouše a nedisponuje žádnými elektronickými asistenty. Vše je zabaleno do roucha jednoduchosti. A jak už historie nejednou ukázala, v jednoduchosti je síla. Tady máte skvělý motor, manuál, divoký podvozek a nízkou váhu. Víc k okreskovému štěstí nepotřebujete. A za ty peníze? Jako víkendová hračka? Zážitkově 10 z 10 hvězdiček. A že má chyby? Má, ale právě ty z něho dělají tak kouzelné auto. Z nějakého objektivního hlediska 7 z 10 hvězdiček. Ale 106 Rallye je spíše o těch zážitcích na rychlých projížďkách, kde exceluje.

  • Točivý a ostře reagující motor

  • Obratnost

  • Divoké chování

  • Celková mechaničnost

  • Spojkový pedál je blízku o brzdového

  • Na dnešní dobu delší řízení

  • Občas umí nepředvídatelně kousnout

  • Přebrzďuje zadní kola

  • Brzdný účinek se špatně dávkuje

Technické parametry

Motor:1587 ccm L4
Výkon:118 koní při 6600 ot./min.
Točivý moment:145 Nm při 5200 ot./min.
Převodovka:5-st. manuální
Pohon:FWD
Hmotnost:865 kilogramů
0-100 km/h:7.5 sekundy
Maximální rychlost:210 km/h
Spotřeba:8 litrů
Objem kufru:215 litrů