3 motory a 300 koní v městském SUV, to je Peugeot 3008 Hybrid4

Když mi přišel mail z Peugeotu, jestli si nechci vyzkoušet 3008 Hybrid4 GT, jen jsem to odkýval a zapomněl. Vlastně jsem pořádně ani nevěděl, co je to auto zač. Po vyzvednutí mě překvapuje dynamika, a tak zkoumám, jaký má toto poměrně obyčejné SUV vlastně výkon. A hele. 300 koní. Že by šlo o opravdu rychlé SUV, které se blíží teritoriu, kde vládne VW Tiguan R? A nebo naopak není vůbec sportovní? To zjistíme v dnešním testu.

Sportovní doplňky, výrazný lak, velká kola a přitažlivé křivky

V červeném perleťovém laku Ultimate za 23 000 Kč, na hliníkových kolech Detroit o rozměru 18 palců a ve sportovně střiženém paketu GT vypadá opravdu skvěle. V noci zaujmou i zadní světla, jejichž grafika se asi trochu inspirovala Mustangem. Ta přední jsou samozřejmě plně LED. Už na první pohled je solidní světlá výška, díky které si 3008 troufne i do lehčího terénu.

Uvnitř se 3008 snaží působit prémiově, namasíruje vám i záda

Materiály i zpracování je u nových Peugeotů na velice dobré úrovni. Z tohoto pohledu se interiéru nedá téměř nic vytknout. Skvělá jsou i sedadla, která dobře podrží v zatáčkách a umí doopravdy masírovat (žádné nudné přifukování bederní opěrky jako u koncernových aut). Nevadí mi ani neobvyklý kokpit těchto Francouzů – malý volant a displej/budíky úplně nahoře. Jakmile si na to zvyknete, na nic si nebudete stěžovat. Špatné není ani ovládání a zobrazení hlavního displeje. Otravné je akorát nastavování klimatizace. Musíte se tlačítkem prokliknout do ovládacího menu a až poté lze na obrazovce nastavit teplotu apod. Místa je uvnitř dostatek ve všech směrech, ale trochu horší je to s chodidly na zadních sedadlech. Pod předními sedadly není žádné místo, takže si je pod ně nedáte a nohy musíte mít více pokrčené. Kufr má objem 395 litrů a po sklopení sedadel poskytne až 1357 litrů. Počítejte ale s tím, že neustále musíte vozit kabely k nabíjení

Komfort je slušný a v přímce je rychlejší než BMW 530d F10, ale zatáčet nechce

O pohon se stará přeplňovaný čtyřválec o objemu 1.6 litru, který produkuje 200 koní výkonu. To už je sám o sobě slušný údaj. Ovšem spalovacímu motoru pomáhají ještě dva elektromotory. Jeden je integrovaný do osmistupňové převodovky a má 109 koní. Další se nachází mezi zadními koly a dává 111 koní. Kombinovaný výkon je rovných 300 koní a točivý moment čítá 520 Nm. Díky tomu jde o solidního rychlíka. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 5.9 sekundy a jede 240 km/h. Ze 100 na 200 km/h se dostane za 18.73 sekundy, čímž překonává třeba Ford Focus ST 2.5 Turbo nebo BMW 530d F10.

Samotná dynamika je velice solidní i v reálném světě. Předjíždění či rychlé cestování po dálnicích je pohádkově snadné. Při vyšších rychlostech potěší slušná směrová stabilita a kvalitní odhlučnění. K tomu si přidejte komfortně naladěný podvozek a jde o příjemného společníka na dlouhé cesty. Motor je kultivovaný a připojuje se bez sebemenšího cuknutí. Dobře si rozumí i s automatickou převodovkou. Ale jakmile si budete chtít užít svižnější jízdu, radost vás rychle přejde. Projeví se hmotnost přes 1.9 tuny na vysokých gumách a auto začne být nedotáčivé a špatně předvídatelné. Jen se hrne po tečně ven.

3008 Hybrid4 musíte každou noc nabíjet, jinak se umí pěkně napít

Hned bychom se mohli zastavit u nabíjení. Na klasické 22 kW nabíječce z 0 do 100% baterie dobijete za nějaké 2 hodiny. Z klasické zásuvky to trvá okolo 8 hodin. Z 14A zásuvky potom asi 4 hodiny. Na plně nabitou 13.2 kWh baterii zvládne ujet 35-50 kilometrů, přičemž hodně záleží na cestě a stylu jízdy. Pokud budete každý večer nabíjet, není tak problém dojíždět 20 kilometrů do práce a zpět čistě na elektřinu. Při jízdě na elektřinu lze uhánět rychlostí až 135 km/h. V hybridním režimu pak budete jezdit za 3-5 litrů podle náročnosti trasy (trasa okolo 100 kilometrů). Horší už to ovšem je, když jezdíte s vybitým autem. Pokud budete nabíjet rekuperací, počítejte se spotřebou hodně přes 10 litrů. Klasickou jízdou s vybitou baterií se spokojí s 8+ litry. Tady Peugeot trochu zaostává například proti Mitsubishi Eclipse Cross PHEV 4×4, které je s vybitou baterií asi o litr úspornější, zvládá i rychlonabíjení a motorem umí nabíjet, i když vozidlo stojí. Zároveň dokáže napájet různé spotřebiče a nástroje z klasické zásuvky a elektrickou energií může zásobovat například i dům. Líbilo by se mi, kdyby to uměly všechny plug-in hybridy, protože díky tomu začnou dávat mnohem větší smysl. Posledním mínusem 3008 Hybrid4 je malá nádrž na 43 litrů, kterou s vybitou baterií vycucne opravdu rychle. Na baterii je záruka 8 let nebo 160 000 kilometrů.

Peugeot 3008 Hybrid4 GT je příjemné auto, které se nebude prodávat

Pokud jezdíte spíše klidně a občas to rádi přišlápnete na rovince, Peugeot 3008 Hybrid4 GT si zamilujete. Zároveň ale nesmíte často jezdil delší trasy, protože by se to nelichotivě podepsalo na spotřebě. Taky potřebujete mít možnost každý den do plna nabíjet. A najít někoho, kdo splňuje všechny tyto předpoklady a ještě k tomu zaplatí cenu překračující 1.3 milionu Kč (s příplatkovou výbavou se podíváte ještě výš), je poněkud nereálné. V této specifikaci si zaslouží bohužel jen 4 hvězdičky z 10. Ale nezoufejte. S benzinovým 1.2 PureTech a naftovým 1.5 BlueHDI sice nebudete tak rychlí v přímce, ale dostanete lépe zatáčející auta se stejnou, ne-li nižší spotřebou a ještě k tomu ušetříte několik set tisíc.

Kalkulačka – Benzin/nafta vs elektřina: Výpočet ceny pohonných hmot a elektrické energie aneb kolik ušetří elektromobil?

Plusy

Dynamika v přímce
Luxusně působící interiér

Mínusy

Neochota zatáčet
Ovládání klimatizace
Vyšší spotřeba při vybité baterii
Vysoká cena

Parametry

Motor: 1568 ccm L4 Turbo + 2x elektromotor
Výkon: 300 koní (200 koní spal. motor, 109 koní př. el. motor, 111 koní zad. el. motor)
Točivý moment: 520 Nm
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1915 kilogramů
0-100 km/h: 5.9 sekundy
Maximální rychlost: 240 km/h
Spotřeba: 8 l/100 km při vybité baterii
Objem kufru: 395/1357 litrů