308 GT je solidní auto, jak si ale povede běžné provedení Allure Pack?

Už jsem tady měl dva naftové Peugeoty 308, hatchback ve vrcholné výbavě GT Pack a kombi SW ve verzi GT. Moc dobrá auta. Ovšem s cenovkami okolo 1 000 000 Kč, takže si je ne každý může dovolit. Taky mě úplně nepřesvědčil naftový motor 1.5 BlueHDI.

V dnešní recenzi máme standardní kousek, 308 ve výbavě Allure Pack s benzinovým motorem 1.2 PureTech. Uvidíme tedy, jak si v testu povede tuctovější varianta, kterou na silnicích budeme potkávat nejčastěji.

Už to není extravagantní svalovec, ale stále se za ním někdo otáčí

Peugeot 308 v provedení GT/GT Pack je pravděpodobně tím nejhezčím hatchbackem na trhu, obzvláště v zelené Olive Green. Běžné verzi Allure Pack po designové stránce ubírají především světlomety. Ty klasické totiž nebudí tak dravý dojem jako LED Matrix. Nárazníky jsou stejné, rozdílná je jen jejich spodní část na krajích. GT má výraznější prahy. Jinak jde stále o pohledné a extravagantní auto. Perleťový lak Vertigo Blue (21 000 Kč) budí pozornost úplně všude. Hned za Olive Green (0 Kč) jde asi o nejzajímavější barvu nabídky. Za mě překonává i perleť Elixir Red (21 000 Kč).

I v průměrné výbavě má co nabídnout

Verze GT Pack uvnitř vypadala opravdu prémiově. V mnohém se vyrovnávala luxusnějším hatchbackům od německého tria Mercedes, BMW a Audi. Allure Pack s běžnými sedadly, bez designových reproduktorů Focal v A sloupcích, černého čalounění stropu, prošívání na palubní desce a honosnějšího středového tunelu (mají jen verze s automatem), sice tak prémiový dojem nevzbuzuje, ale stále jde o líbivé místo. A nejen líbivé, interiér je velice dobře zpracovaný a útulný. Oku lahodí vysoké rozlišení displeje informačního systému. Dříve jsem trochu kritizoval rozmístění různých prvků, ale už jsem si zvykl a je to v pořádku. Dotykovou lištu pod displejem si pak můžete nakonfigurovat dle libosti. Trochu překombinovaný je digitální přístrojový štít. Například otáčky motoru zobrazuje na dvou místech zároveň. Zbytečně zdlouhavé jsou animace při překlikávání stránek na displeji.

Kvalitou a designem interiéru se sice řadí na špičku, ale rozhodně nepatří mezi nejprostornější auta v kategorii. Vpředu je to OK, ale vzadu už za mnohými konkurenty zaostává, co se místa na nohy týče. Kufr má dostačující objem 412, respektive 1323 litrů po sklopení sedadel. Poměrně štědré jsou odkládací prostory a přihrádky.

Cena ideálně nakonfigurovaného Peugeotu 308

Cena takto vybaveného auta je 754 000  Kč (když si místo modré perleti Vertigo vezmete skvělou zelenou Olive, ušetříte dalších 21 000 Kč). A to je značný rozdíl oproti naftovým verzím 1.5 BlueHDI ve výbavách GT/GT Pack, jejichž cenovka se pohybuje okolo 1 000 000 Kč. GT sice o trochu líp vypadají, ale tyto vyšší výbavy už příliš důležitých prvků neobsahují. Standardní světlomety svítí velice dobře, takže Matrix LED nepotřebujete. Stejně tak masážní sedadla, i-Cockpit 3D nebo prémiové audio Focal. Jízdně GT/GT Pack a 1.5 BlueHDI taky žádné výhody nepřináší, o čemž si povíme v odstavcích níže.

Komfortnější než GT a lépe jezdící než 1.5 BlueHDI

Peugeot 308 je kvalitně odhlučněný hatchback s trochu tužším, ale stále komfortním podvozkem, který kvalitně žehlí většinu nerovností. Vrcholné výbavy GT a GT Pack obouvají 18-palcová kola, zatímco Allure Pack má tuctovější 17-ky. Možná nejsou tak působivé na oko, ale z 308 dělají ještě pohodlnější auto. Z tohoto hlediska si tak člověk nemůže stěžovat vůbec na nic.

Motor 1.2 PureTech sice kvůli vibracím svůj tříválcový původ nezapře, ale je dobře odhlučněný, má příjemný projev a výbornou spotřebu. Tam, kde nafta jezdila za 4.5 litru, si benzin vezme jen o 0.5 litru více. Na dálnici je rozdíl do 1 litru. Takže důvod pořídit si dražší naftu prakticky neexistuje. Dlouhodobě budete jezdit za 5-7 litrů. Povedený je i šestistupňový manuál, který má dobře naladěnou spojku. Při řazení auto nebude cukat ani těm největším nemehlům. Uvítal bych ale kratší řadící páku, která je umístěna na vysokém středovém tunelu. Bylo by příjemnější mít dlaň o kousek níž.

V zatáčkách jde o překvapivě obratné auto

Když jsem na okresce pořádně zatlačit na 1.5 BlueHDI, auto se rozkydlo a začalo být nedotáčivé. Na svižnou jízdu to stačilo, ale nic víc jste po naftovém 308 chtít nemohli. A to se u 1.2 PureTech mění. Má hbitější předek, který dobře drží stopu a nedotáčivosti podlehne až při opravdu vysokém tempu. Celkově se při agresivnějším stylu jízdy o poznání lépe řídí a hlavně se dá hezky číst. Potěší i malý tříválec, který je až překvapivě pružný. Mile mě překvapilo rozmístění pedálů a reakce motoru, díky čemuž se dají s trochou snahy používat meziplyny. Jak je tomu v dnešním světě zvykem, řízení toho moc nepoví, ale musím ho označit minimálně za příjemné.

Není nejvýkonnější ani nejhezčí, ale jezdí nejlépe

Sice nedostanete tak působivě vypadající auto jako u výbav GT a GT Pack, ale díky o palec menším kolům si budete užívat více komfortu. Pochopím však, když si člověk za GT přeci jen připlatí, protože ten design je prostě dechberoucí. Nepochopím ale, kdo vyhodí 110 000 Kč navíc za naftovou motorizaci 1.5 BlueHDI s automatem (v případě 1.2 PureTech s automatem je rozdíl 50 000 Kč, BlueHDI se s manuálem nedělá). Ušetříte 0.5 až 1 litr na 100 kilometrů, ale budete mít méně kultivované auto, které je pomalejší v přímce a znatelně hůř zatáčí.

Peugeot 308 1.2 PureTech 130 Allure Pack je nejlépe jezdící 308 napříč všemi motorizacemi a výbavami. Někomu jen nemusí vyhovovat peugeoťácký kokpit. Po pár tisících kilometrech v Peugeotech však můžu říct, že se na něho dá rychle zvyknout. Žádné výraznější chyby nemá. Škoda jen, že v nabídce není 1.6 PureTech 225 (bez hybridu, má ho třeba DS 4). Byl by to moc fajn rychlý hatchback. Zaslouží si 8 z 10 hvězdiček.

Plusy

Kvalitní interiér
Mnohem lepší ovladatelnost než u 1.5 BlueHDI
Pružnost motoru
Nízká spotřeba

Mínusy

Ne všem bude sedět peugeoťácký kokpit
V nabídce nejsou výkonnější motory (jen hybrid)
Vzadu je méně místa než u konkurence
Dlouhá řadící páka

Technické parametry

Motor: 1199 ccm L3 Turbo
Výkon: 130 koní při 5500 ot./min.
Točivý moment: 130 Nm při 1750 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: FWD
Hmotnost: 1364 kilogramů
0-100 km/h: 9.7 sekundy
Maximální rychlost: 210 km/h
Spotřeba: 5-7 litrů
Objem kufru: 412/1323 litrů