Peugeot 308 má nakročeno k úspěchu v nižší střední třídě

Nižší střední třída je oblíbenou kategorií aut, které už dlouhá léta vládnou velikáni jako VW Golf, Škoda Octavia či Ford Focus. Je tu však mnoho značek, které by si taky rády ukousnuly svůj podíl. Jednou z nich je Peugeot, ten útočí na vrchol C segmentu se zbrusu novým hatchbackem 308. Wow, dokáže okouzlit už na první pohled, ale zvládne to proměnit ve vysoké prodeje? To se pokusíme zjistit v dnešním testu, do kterého přijela vrcholná verze 308 GT Pack s naftovým motorem 1.5 BlueHDI.

Vypadá úžasně, ale bude to stačit na poražení tvrdé konkurence?

Sportovně střižený GT Pack, úžasný zelený lak Olivine a 18-palcová kola Portland dělají z 308 ten nejhezčí hatchback v kategorii. Vypadá prémiově a doslova kroutí hlavy kolemjdoucích. Napomáhá tomu i nový znak Peugeotu, který zatím většina lidí nezná. Když přijíždí, z dálky ani netipujete, že by mohlo jít o obyčejný Peugeot.

Uvnitř 308 GT se cítíte jako v Lamborghini pro chudé

Design interiéru je podobně úchvatný jako ten exteriéru. Kosmické tvary, skvělá sedadla, prémiově působící displeje, neobvyklý volant a na danou kategorii nadprůměrně kvalitní materiály i zpracování. Vážně bez chybičky. Informační systém je poměrně intuitivní a líbí se mi i samotné displeje, jen by se při každém pokynu nemusela promítat zdlouhavá animace. Dobré není ovládání klimatizace pomocí displeje, ale na to už jsme si bohužel museli zvyknout. Líbivý je 3D displej nahrazující klasické budíky. Sice je na něm nespočet ukazatelů zbytečně a nezvládá ukazovat všechny užitečné informace zároveň, ale čert to vem. Někomu nemusí vyhovovat pozice za volantem, protože je potřeba mít volant hodně nízko, abyste správně viděli na již zmíněný i-Cockpit 3D. Já s tím ale problém neměl. Sedadla jsou pohodlná a navíc umí doopravdy masírovat (žádné přifukování bederní opěrky jako u koncernu). Více místa bych uvítal na pravé koleno, kterému u vyšších osob trochu překáží široký středový tunel. Celkově je interiér nádherným místem k sezení, připadáte si jak v prémiovém autě, Lambu pro chudé. Po stránce designu, materiálů a zpracování je to v kategorii asi to nejlepší, co můžete mít.

Co se místa týče, především na zadních sedadlech se řadí spíše k těm skromnějším zástupcům třídy. Se 185 centimetry si za sebe sednu, ale už to není tak pohodlné jako u konkurentů. Výhodou je velké množství rozměrných přihrádek a slušný je i kufr o objemu 412 litrů, čímž o 31 litrů překonává kralujícího Golfa VIII.

Cenou se řadí vedle VW Golf R-Line, skvělá zelená Olivine je bez příplatku

Peugeot 308 GT Pack s motorem 1.5 BlueHDI vyjde na 950 000 Kč. To je velice podobná částka, jakou dáte za obdobně vybavený Volkswagen Golf VIII  R-Line 2.0 TDI DSG. V Německu však dostanete výkonnější naftový motor, na druhou stranu budou chybět třeba povedená masážní sedadla a jiné drobnosti. Peugeot vede i co se kvality použitých materiálů týče. Ford Focus ST-Line X 1.5 EcoBlue má nižší základní cenu 765 000 Kč, a i když zhruba dorovnáte výbavu, dostanete se pod 900 000 Kč. Rozhodně však nepůsobí tak prémiovým dojmem, ale má lepší podvozek, možná nejlepší v kategorii. Trochu jiné by to bylo, kdybychom porovnávali benzinové verze nebo nižší výbavy, ale to třeba někdy jindy. Na našem kusu visí cenovka 1 024 000 Kč. Má totiž několik příplatků – kůži Nappa za 33 000 Kč, panoramatické okno za 43 000 Kč a alarm za 9 000 Kč. Krásný lak Olivine, prémiové audio Focal, vyhřívaný volant, to vše už je obsaženo ve výbavě GT Pack. Konkurence většinou takto našlapané výbavové balíčky nenabízí.

Výborné odhlučnění a nízká spotřeba

S novým Peugeotem 308 jsem nejezdil přes 1000 kilometrů, které zahrnovaly i cestu do rakouských Alp. Milým překvapením nebyla jen nízká spotřeba, která se usadila na 5.1 litrech (město, okresky, dálnice – předpisová, občas trochu svižnější jízda), ale i výborné odhlučnění. Vyšší dálniční rychlosti tak nejsou žádným problémem. Podvozek je komfortní, ale zároveň není tak houpavý jako například ty od koncernových konkurentů. Horší je to s přejížděním ostřejších příčných nerovností. Vzadu je totiž klasická torzní příčka, která občas propustí ráz do karoserie – týká se především kanálů a různých městských nástrah. Jinak je jízda chvály hodná – příjemné řízení, dobrá automatická převodovka a v noci potěší inteligentní Matrix LED světlomety (bohužel nereagují tak pohodově jako ty od koncernu). Samotný motor je na běžnou jízdu naprosto dostačující. Přišlo mi ale, že by mohl být trochu lépe odizolovaný. Automatická převodovka ho občas ve městě trochu podtáčí a motor pak přenáší vibrace do kabiny. Taky si u 308 nelze připlatit za adaptivní podvozek.

Svižnější jízdu zvládá, ale víc po něm nechtějte

Vypadá sice jako 300-koňový hot-hatch, ale rozhodně jím není. Svižnější jízdu zvládá – je dlouho neutrální a následně začne postupně přicházet dobře řiditelný nedotáčivý smyk. Co jsem slyšel od kolegů novinářů, benzinové 1.2 PureTech by měly zatáčet o poznání lépe. Rychlá jízda mu tedy žádný problém nedělá a navíc si při ní užijete dobré řízení. Na hranu ho ale netlačte, protože se u toho viditelně trápí, stejně jako většina běžných aut. Samotný motor musíte při rychlé jízdě hodně ždímat. A že někomu ujedete, s tím taky nepočítejte.

Má pár chyb, ale za design, dokonalou zelenou a krásný interiér mu všechno odpustím

Peugeot 308 GT Pack 1.5 BlueHDI s osmistupňovým automatem má pár chyb. Peugeoťácká kabina nemusí sedět každému, informační systém umí být otravný a nestojí zrovna málo. Ve výsledku je to ale velice dobře jezdící auto, které úchvatně vypadá a má na danou kategorii překvapivě kvalitní interiér. Škoda jen, že krom hybridu v nabídce není žádný výkonný motor. Testovaný exemplář si zaslouží 7 z 10 hvězdiček.

Plusy

Nejhezčí hatchback v kategorii
Nejkvalitnější interiér v kategorii
Příjemné auto na dlouhé trasy
Nízká spotřeba

Mínusy

Ne všem bude sedět peugeoťácký kokpit
Ovládání klimatizace a animace informačního systému
V nabídce nejsou výkonnější motory (jen hybrid)

Technické parametry

Motor: 1499 ccm L4 Turbo
Výkon: 130 koní při 3750 ot./min.
Točivý moment: 300 Nm při 1750 ot./min.
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1436 kilogramů
0-100 km/h: 10.6 sekundy
Maximální rychlost: 207 km/h
Spotřeba: 5-6 litrů
Objem kufru: 412/1323 litrů