HYBRID 225 je tou nejdražší, nejrychlejší, ale taky nejméně praktickou verzí Peugeotu 308

Už jsme tady měli všechny verze Peugeotu 308 se spalovacími motory. 1.5 BlueHDI GT Pack mě příliš nenadchl. Naopak jsem si oblíbil 1.2 PureTech v obyčejnější výbavě Allure Pack. Jsem tak velice zvědavý na nejdražší a nejvýkonnější motorizaci. Přivítejte v dnešní recenzi hybridní 308 GT Pack 225 e-EAT8.

GT Pack, bílá perleť Nacré a černé doplňky z 308 dělají sportovního elegána

Sportovně střižený GT Pack (jiná spodní část nárazníku, nižší prahy a 18 palcová kola Portland) budí pozornost sám o sobě. Skvěle působí Matrix LED světlomety i zadní svítilny s futuristickou grafikou. Bílý perleťový lak Nacré jinak dravou karoserii doplňuje o trochu elegantnosti. Šmrncovně vypadají černé doplňky. Všechny barvy, které jsem na 308 doposud měl, vypadaly super. Zelená Olivine je neobvyklá a zdarma. Modrá perleť Vertigo Blue výrazná a veselá. Červená perleť Elixir Red uměla zaujmout, ale zároveň i splynout s davem. Všechny perletě stojí 21 000 Kč.

Interiér je skvělý, ale u hybridu méně praktický

Design interiéru je podobně úchvatný jako ten exteriéru. Kosmické tvary, skvělá sedadla, prémiově působící displeje, neobvyklý volant, a na danou kategorii nadprůměrně kvalitní materiály i zpracování. Vážně bez chybičky. Informační systém je poměrně intuitivní a líbí se mi i samotné displeje, jen by se při každém pokynu nemusela promítat zdlouhavá animace. Dobré není ovládání klimatizace pomocí displeje, ale na to už jsme si bohužel museli zvyknout. Líbivý je 3D displej nahrazující klasické budíky. Minule jsem psal, že se na něm nedají zobrazit všechny užitečné informace zároveň, ale mýlil jsem se. Tentokrát se mi zobrazení podařilo nastavit naprosto dokonale. Někomu nemusí vyhovovat pozice za volantem, protože je potřeba mít volant hodně nízko, abyste správně viděli na již zmíněný i-Cockpit 3D. Já s tím ale problém nemám. Naopak mi vyhovuje. Sedadla jsou pohodlná a navíc umí doopravdy masírovat (žádné přifukování bederní opěrky jako u koncernu). Čalounění modrou kůží Nabboo Nappa je působivé, ale oproti černé kůži si připlatíte ještě 10 000 Kč (celkem 43 000 Kč). Celkově je interiér nádherným místem k sezení, připadáte si jak v prémiovém autě, Lambu pro chudé. Po stránce designu, materiálů a zpracování v kategorii zřejmě nic lepšího nenajdete.

Co se místa týče, především na zadních sedadlech se řadí spíše k těm skromnějším zástupcům kategorie. Se 185 centimetry si za sebe sednu, ale už to není tak pohodlné jako u konkurentů. Výhodou je velké množství rozměrných přihrádek a slušný je i kufr o objemu 412 litrů. Ehm teda vlastně ne. Hybrid ho má totiž menší, jeho objem čítá 361 litrů. Bohužel tak o 2/3 menší je přihrádka v loketní opěrce, která navíc přišla o průvlek pro nabíjecí kabel telefonu.

Příjemný parťák do každé situace

Jízdou Peugeot 308 navozuje až prémiový dojem. Žádný z prozatím čtyř zapůjčených exemplářů si za celou dobu testování ani nevrznul. Zpracování vážně tleskám. Podvozek je hezky pevný, tuhý, ale zároveň dostatečně komfortní. Lehce si bouchne až při přejetí velké díry v silnici. Za tu cenu už bych však uvítal adaptivní tlumiče. Ještě o kousek komfortnější byla výbava Allure Pack na menších 17 palcových kolech (šířka pneumatik 225 je stejná u 17 i 18). Při jízdě na elektřinu je uvnitř naprostý klid. A příliš se to nezmění, ani když se do práce zapojí benzinový čtyřválec 1.6 PureTech. Ten je kultivovaný, dobře odhlučněný a připojuje se bez cuknutí. Hladce řadí automatická převodovka s osmi stupni.

Rychlost mu nechybí, ale sportovní hatchback to není

Benzinový motor má 180 koní při 6000 otáčkách a 250 Nm při 1750 otáčkách. S ním spolupracuje elektromotor s výkonem 110 koní a točivým momentem 320 Nm. Kombinované hodnoty jsou 225 koní a 360 Nm. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 7.5 sekundy a jede až 235 km/h. To na první pohled nemusí vypadat působivě. Avšak pocitově jde o poměrně dynamické auto. Zaujmout dokáže svou pružností. Při měření zrychlení ze 100 na 200 km/h jsem se dostal na čas 17.97. A to už je na 225-koňové auto s hmotností 1708 kilogramů solidní výkon. Například o 20 koní a 40 Nm nadopovanější Škoda Octavia RS iV (hybrid) je s časem 22.4 o značný kus pomalejší (znát je to především v rychlostech nad 170 km/h). Dokonce o 3 a půl sekundy poráží DS 4 1.6 PureTech (stejný výkon, lehčí, bez hybridu). 2 sekundy pozadu je kupodivu i obdivovaný hothatch Ford Focus ST 2.5 Turbo, který je stejně výkonný a mnohem lehčí. Klobouček. Poměrně rychle umí řadit i automatická převodovka. Ospale však reaguje na pádla pod volantem, takže se na manuální řazení rychle vykašlete. Naštěstí se dobře přizpůsobuje jízdě, ať už klidné nebo svižné. Při jízdě na plný plyn člověk musí počítat s tím, že po ubrání ještě elektromotor pár desetinek sekundy zabírá (podobnou vlastnost mají některá auta s kompresorem).

Poměrně tuhý podvozek podrží i při rychlejší jízdě v zatáčkách. Je neutrální a nezáludný. Chytí-li člověk 308 pod krkem, začne se s narůstající rychlostí jen více nedotáčet. Vysokou hmotnost prostě zamaskovat nedokáže. Ubrání plynu, brzdy v zatáčce, zkoušejte cokoliv, ale auto neudělá nic záludného. Přesné řízení je fajn, ale přišlo mi, že u verzí se spalovacím motorem bylo trochu méně odtažité. Dávkovat se nedají brzdy, které kombinují rekuperaci a klasické kotoučové brzdy. Takže ano, rychle jezdit umí. Na svižnou jízdu žádný problém. Ale pokud si podle označení GT a výkonu myslíte, že jde o sportovní hatchback, jste na omylu. Je to normální hatchback, který má povedený podvozek a nadprůměrnou dávku koní. Lépe zatáčí 308 s menším benzinovým motorem 1.2 PureTech, jelikož váží pouze 1364 kilogramů. Naopak hůře naftová motorizace 1.5 BlueHDI.

Spotřeba a nabíjení

Elektromotor je zabudovaný do osmistupňového automatu a od motoru ho odděluje další spojka. Na elektřinu lze jet rychlostí až 135 km/h. Na jedno nabití zvládá 30-45 kilometrů dle stylu jízdy. Průměrně si vezme nějakých 18-23 kWh z baterie o kapacitě 12.4 kWh. V režimu Hybrid elektrická energie vydrží zhruba 130 kilometrů s průměrnou spotřebou do 4 litrů. Když jsem si však do navigace nastavil místo vzdálené 400 kilometrů, auto energii spotřebovávalo průběžně a baterie se vybila až při příjezdu do cílové destinace. Předpisovým tempem se dá taková vzdálenost zvládnout pod 6 litrů (převážně dálnice, pár kilometrů město a okresky). Stejným tempem a s vybitou baterií si benzinový motor řekne o 6.5 litru. Při dobíjení jízdou do maxima nebo držení nabití baterie na 100% se spotřeba vyhoupne k 10 litrům. Pokud auto nebudete nabíjet vůbec, dlouhodobý průměr se ustálí na nějakých 7-8 litrech. Z běžné zásuvky se nabíjí 6-7 hodin. Klasickým 22 kW nabíječkám to zabere necelé 2 hodiny.

Pokud oželíte dynamiku v přímce a trochu přepychu, 308 1.2 PureTech 130 Allure Pack je mnohem lepší volbou

Peugeot 308 GT Pack Hybrid 225 e-EAT8 je takový kolotoč kladů a záporů. Plusem je možnost jízdy čistě na elektřinu a skvělá dynamika v přímce. Stejně tak vzhled a bohatá výbava. Bohužel to trochu kazí mínusy. Nezatáčí tak dobře jako lehčí benzinové provedení. Není tak komfortní jako Allure Pack na menších kolech. Má menší kufr a přihrádku v loketní opěrce. V neposlední řadě není zrovna přívětivá ani cena 1 269 000 Kč (krom panoramatické střechy maximální výbava). Stejně vybavené naftové auto je o 220 000 Kč levnější. Při rozhodování mezi touto dvojicí bych sáhl po hyhridu. To už ale neplatí při porovnání s 1.2 PureTech 130, který je ve srovnatelné výbavě o 270 000 Kč levnější. Pokud se spokojíte s naprosto dostačující výbavou Alure Pack a několika doplňky, ušetříte gigantických 515 000 Kč. Pomineme-li dynamiku v přímce, tak právě tato verze je skoro ve všem lepší. To mě přivádí k myšlence, že je velká škoda, když 308 nemůže mít 225-koňový 1.6 PureTech bez elektromotoru, jako koncern Stellantis nabízí například v bratrském DS 4 Performance Line+. Auto by pak bylo lehčí, obratnější v zatáčkách, no prostě úžasné. Vrcholné provedení 308 je vážně povedené. Při jízdě jsem si na moc věcí stěžovat nemohl. Ale kvůli výše zmíněnému mu bohužel nemůžu dát více než 6 z 10 hvězdiček.

Kalkulačka – Benzin/nafta vs elektřina: Výpočet ceny pohonných hmot a elektrické energie aneb kolik ušetří elektromobil?

Plusy

Dynamika v přímce
Kultivovanost pohonu
Příjemně tuhý a dostatečně komfortní podvozek
Kvalitní interiér se skvělými sedadly
Lepší rozložení váhy a větší ochota zatáčet než u 1.5 BlueHDI
Působivý design

Mínusy

Menší kufr než u verzí se spalovacím motorem
Menší přihrádka v loketní opěrce než u verzí se spalovacím motorem
Vysoká hmotnost, kvůli které nezatáčí ochotně jako 1.2 PureTech
Ospalé reakce na pádla pod volantem
GT na 18 kolech není tak komfortní jako Allure na 17
Vzadu je méně místa než u konkurence
V nabídce chybí výkonný benzinový motor bez hybridu

Technické parametry

Motor: 1598 ccm L4 Turbo + elektromotor
Výkon: 225 koní při 6000 ot./min.
Točivý moment: 360 Nm při 1750 ot./min.
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1708 kilogramů
0-100 km/h: 7.5 sekundy
Maximální rychlost: 235 km/h
Spotřeba: 3/8 l na 100 km (nabito/vybito) nebo 18-23 kWh
Objem kufru: 361 litrů