Peugeot 508 GT je francouzský sedan neprémiové střední třídy, který se snaží okouzlit především manažery, kteří rádi svižnou jízdu, pohodlí a praktičnost. Nicméně tato kategorie je tak nabitá, že to má hodně těžké a je pouze otázkou času, kdy zřejmě skončí v úplném zapomnění.

Karoserie je extravagantní a mnozí se za tímto exotem otočí. Objektivně design hodnotit nelze, protože někteří jsou nadšení a druzí zhrozeni. Vyberte si sami, do jaké skupiny se zařadíte.

Interiér působí honosně, čemuž vděčí především mohutné palubní desce, která se ráda pyšní přepychem. Výbava může být opravdu bohatá a v nejnašlapanějších verzích je takřka vše, na co si vzpomenete – navigace, masážní sedadla, adaptivní tempomat a spousta dalšího. Horší už je to při bližším prozkoumání, kdy se ukážou méně kvalitní plasty a horší zpracování. Pozice za volantem je dobrá a prostornost více než slušná.

Objemný čtyřválec vznětového původu je zprvu humpolácky nekultivovaný, ale po zahřátí je srovnatelný se všemi výkonnými nafťáky daného segmentu. Klasická jízda vyžaduje otáčky maximálně do 2000 a peněženku při tom potěší spotřeba. Kombinace dálnice 130 km/h, města a okresek skončí na hodnotě 6.5-7 litrů, což je solidní výsledek. Převodovka umí řadit hladce a ve správný moment, ale občas (převážně v nižších rychlostech) cuká a o změně převodu dává vědět. Příliš jí nevyhovuje sportovní režim a svižnější jízda, u čehož si úplně neví rady. A při zvýšeném tempu nastává další problém, motoru se kupodivu moc nechce kupředu. Zátah tam je, ale na 150 kW mi nepřipadá o moc výraznější než u znatelně slabších rivalů. Nejvíce mu sluší konstantní dálniční rychlosti, ale při prudké akceleraci jen dává najevo svou naftovou nechuť žrát otáčky.

Označení GT, to musí znamenat skvělé jízdní vlastnosti v zatáčkách, říkáte si. A ano, v zatáčkách je 508 GT dlouho neutrální, drží čistou stopu a nedotáčivost přichází až ve vysokých rychlostech, za což si zaslouží pochvalu. Jenže to je jediná věc, kterou podvozek plní na jedničku. Na nerovnostech odskakuje, je přehnaně tvrdý a vůbec si nepřipadám jako v sedanu střední třídy, ale spíše hatchbacku té nejnižší. Nakonec je tady uměle tuhé řízení, ve kterém není cit a už vůbec neposkytuje informace od předních kol. Vše by bylo fajn, kdyby byl podvozek komfortní, ale není, takže nevidím jediný důvod, proč bych si měl koupit zrovna 508 GT. Škoda, že nešel ve stopách dokonalého 405 Mi16 z přelomu 80. a 90. let, který taky nebyl nejpohodlnější, ale měl famózní motor a vynikající jízdní vlastnosti.

Peugeot 508 GT bohužel nijak výrazně neboduje v žádné z kategorií střední třídy. Mezi sportovně střiženými kousky je mnohem lepší Ford Mondeo 2.2 TDCi, na poli komfortu vládne Citroen C5 3.0 HDi, v praktičnosti nemá soupeře Škoda Superb 2.0 TDI a ideální kombinací všeho je Volkswagen Passat 2.0 TDI. Pro Peugeot 508 GT tu není místo a stejně jako Opel Insignia hraje až druhou ligu, dostává 5 hvězdiček.

Za propůjčení vozu Peugeot 508 děkujeme společnosti Auto ESA.

Hodnocení WikiCars

  • výkonný a úsporný motor

  •  jistota v zatáčkách

  • prostornost

  • tvrdý a uskákaný podvozek

  • občas cukající převodovka

  • zpracování interiéru a použité materiály

Technické parametry

AutoPeugeot 508 GT
Motor2179 ccm L4 Turbo
Výkon204 koní při 3500 ot./min.
Točivý moment458 Nm při 2000 ot./min.
Převodovka6-st. automatická
PohonFWD
Hmotnost1540 kilogramů
0-100 km/h8.2 sekundy
Maximální rychlost224 km/h
Průměrná spotřeba7 litrů
Objem kufru515 litrů