Pokud se řekne nádherný kombík, 508 SW je vlastně synonymum. Výběr motorizací se však časem dosti omezil, jaký je tedy plug-in hybrid?

 

Když byl tento model novinkou, nabídl slušný výběr motorizací, ze kterých si vybral vlastně každý. Chtěli jste úsporný diesel se 130 koňmi? Mohli jste ho mít. Výkonnější diesel, který měl 180 koní? Jistě. Čistě benzínová verze byla také k dispozici. A pak tu byl plug-in hybrid. Výkon měl stejný, jako výkonná benzínová verze, cena však byla vyšší. Nejednalo se tedy o nejlákavější nabídku. Situace se však mění a jak je to teď, když chcete Peugeot 508 SW?

 

V nižší výbavě ještě nějak přežívá motor BlueHDi 130, pak už je k dispozici jen HYBRID 225. Tedy testovaný plug-in hybrid. Který ale není vůbec špatný! Jen díky němu cena nenaftového auta začíná na 1,23 milionu.

Test Test - Peugeot 508 SW GT HYBRID 225

Ale k samotnému autu – je krásné. Dokonce mi přijde, že je univerzálně hezké a nemůže se snad najít nikdo, kdo by řekl, že se mu nelíbí. A navíc design nestárne. Nejedná se o žhavou novinku, ale když nyní potkáte naleštěnou 508, tak se za ní otočíte. Na výběr jsou dvě karosářské verze –  sedan a kombi. Sedan je elegantní, logicky však ale ztrácí v otázce praktičnosti a to se netýká jen hůře přístupného kufru, ale i místa nad hlavami cestujících vzadu.

 

Kombi nabídne už dost prostoru pro celou posádku. Interiér je… jiný. Plný kvalitních materiálů, ale celkem dost ponurý a uspořádání kokpitu, kdy máte volant pod budíky, někomu prostě vůbec nesedne. Hlavně se nesnažte nastavit volant tak, jak jste zvyklí, přijdete pak o výhled na budíky. K dispozici můžete mít pár věcí, které mi při každém usednutí (a jejich využití) dělaly radost – masážní sedačky, jež jsou dost nízko, což sice nemusí každému vyhovovat. Pokud máte problém se zády, možná budete mít problém se z auta dostat. To ale nebude až tak vadit, protože sedačky jsou super a mají moc příjemnou masáž.

Test Test - Peugeot 508 SW GT HYBRID 225

Další věcí, kterou by mohly ostatní, dokonce i prémiové, automobilky závidět, to je systém nočního vidění. Tento příplatek dokáže reálně zachránit životy. Obraz se zobrazuje na displeji před řidičem, systém dokáže rozpoznat osoby a zvířata, dokonce je i označit rámečkem podle toho, zda jsou v nebezpečné zóně. Ne, nebojte, nemusíte na to pořád koukat, tato funkce může být skrytá a zobrazí se jen v případě rizika. Určitě jste někdy jeli v noci po okresce. A vědět dopředu, že se rodinka prasátek rozhodla přejít silnici, nebo že se na ní rozhodl si ustlat nějaký opilec, se prostě hodí.

Test - Peugeot 508 SW GT HYBRID 225

Zmínku zaslouží i audiosystém Focal. U něj už nebudu tvrdit, že je nejlepší ze všech, ale patří rozhodně k tomu lepšímu, co v současné automobilové produkci této cenovky můžete mít.

 

Pak je tu to hlavní, tedy pohonná jednotka. Tou je benzínová jednašestka a elektromotor. Výkon, jak označení napovídá, je 225 koní. Příbuznou verzi s dalším elektromotorem, pohonem všech kol a 300 koňmi, jakou nabídne třeba 3008, tu mít nemůžete. Což není až zásadní nedostatek, 225 koní naprosto stačí.

Test - Peugeot 508 SW GT HYBRID 225

Pokud vás láká hlavně pohodlné a úsporné cestování na elektřinu, budete mít nastavený elektrický režim. To je totiž ten, kvůli kterému si plug-in hybrid pořídíte. Pak na elektřinu ujedete nějakých 60 kilometrů, pokud tedy bydlíte v domku za městem, kam jezdíte za prací, zvládnete to jen na elektřinu. V Praze navíc můžete zaparkovat v modrých zónách a na dálnici nepotřebujete dálniční známku. Příjemné je rychlé dobíjení, za drobný příplatek můžete mít dobíjení 7,4 kW, takže abyste doplnili energii na veřejné nabíječce, nemusíte jít na obří nákup a dlouhý film do kina, stačí jen nějaká hodina a půl.

Test - Peugeot 508 SW GT HYBRID 225

Elektromotor má dost síly, reálně tak není potřeba jezdit při kratších vzdálenostech na ten benzínový. Dokonce se můžete vydat i na dálnici. A pokud vyjedete někam dál, tak po vybití baterie získáte klasický hybrid, který je úspornější, než bývala čistě benzínová verze. Mně se podařilo jezdit za 5,5 l/100 km, což je na tak velké a silné auto skvělá hodnota.

 

Karoserie kombi k tomu úplně neláká, ale samozřejmě máte k dispozici i sportovní režim a auto pak dokáže opravdu silně zatlačit do sedačky. Aby také ne, když má 360 Nm točivého momentu. Na předjíždění je to praktické, i rychle projet okresku dokáže 508 SW bez toho, aby měl člověk pocit, že auto trápí. Pohodové elektrické tempo mu však sedí víc.

Test - Peugeot 508 SW GT HYBRID 225

Když byl na výběr ještě mezi stejně výkonnou benzínovou a plug-in hybridní verzí, byl cenový rozdíl 165 tisíc. Člověk tak mohl vybírat, jestli se mu elektrifikace vyplatí. Tohoto rozhodování nás Peugeot ale ušetřil a tak pokud chcete 508 GT ve vyšší výbavě, nic jiného, než plug-in, vám nezbyde. To je trochu škoda, pro mě osobně toto auto dávalo největší smysl s naftovým motorem se 180 koňmi. No, nedá se nic dělat.

Fotogalerie Test – Peugeot 508 SW GT HYBRID 225

Test - Peugeot 508 SW GT HYBRID 225

Test Peugeot 508 SW

Test - Peugeot 508 SW GT HYBRID 225

Test - Peugeot 508 SW GT HYBRID 225

Test - Peugeot 508 SW GT HYBRID 225

Test - Peugeot 508 SW GT HYBRID 225

Test - Peugeot 508 SW GT HYBRID 225

Interiér Test - Peugeot 508 SW GT HYBRID 225

Interiér Test - Peugeot 508 SW GT HYBRID 225