508 PSE je dost možná tím nejkontroverznějším autem nabídky Peugeotu. Má to být sportovní sedan/kombi, stylové auto, praktický i bezpečný společník a zároveň ekolog. Dají se vůbec všechny tyto věci spojit dohromady, aniž by z toho byl propadák? To zjistíme v dnešní recenzi 508 SW PSE po modernizaci, který si na pomoc bere hned 3 motory. Ještě v úvodu dodám, že pokud máte rádi exkluzivitu, rovnou si ho jděte koupit, protože 508 PSE před faceliftem se v ČR od roku 2021 prodalo pouze 10, takže je to opravdová rarita. Pro porovnání, na nejsilnějším francouzském trhu to dělá okolo 1500 kusů. Nepatrně více se prodalo kombíků SW, nejčastějšími zákazníky byly firmy.

Karoserie má sportovní šmrnc, ale styl je krutě vykoupen prostorem v kabině.

Peugeot 508 PSE patří mezi nejstylovější kombíky na trhu, díky nízké střeše, agresivní přídi a bezrámovým oknům vypadá jako sprinter připravený na start. Zajímavé jsou především winglety na předním nárazníku, prazích a po stranách difuzoru. Celé se to designérům povedlo sladit tak dobře, že na parkovištích je středem pozornosti, vážně působivé auto.

Bohužel, za styl se platí, 508 zaplatil prostorem v kabině. Řidič nemá mnoho místa pro pravou nohu, takže osoby s výškou nad 190 centimetrů budou mít problém. Kdybych měl víc než svých 185 centimetrů a 83 kilogramů, nevím, jestli už by mi interiér 508 nepřipadal příliš stísněný. Vzadu je naštěstí prostoru dostatek, s mou výškou i pro hlavu. To vše hraje ve prospěch malého volantu, který kabinu opticky zvětšuje, jen ideální pozici za volantem budete hledat trochu déle, ale díky skvělým sportovním sedadlům to není problém. Ta jsou pohodlná i na delších cestách, navíc mají slušnou masážní funkci. Zavazadlový prostor disponuje objemem 530 litrů, po sklopení sedadel se kufr rozroste na 1780 litrů. Mimochodem, níže postavený model 308 SW GT Pack Hybrid 225 má kufr o 18 litrů větší.

Až na nesmyslné animace, které se zobrazují při každém přepnutí obrazovky, se mi líbí i svižný infotainment se štíhlým dotykovým displejem. Trochu mi připomíná ten z Jaguaru. Prémiové audio Focal hraje dobře, ale v dané cenové kategorii to není nic, z čeho bych si sedl na zadek. Pochválit si zaslouží kvalita zpracování a většina použitých materiálů.

Při běžném jezdění sice působí trochu napjatě, ale s přimhouřeným okem je to komfortní pohodář.

Podvozek je poměrně tuhý, kvůli čemuž 508 může působit trochu napjatě, ale dá se na to rychle zvyknout, protože aktivní adaptivní podvozek velmi dobře filtruje nerovnosti, a to i navzdory nízkoprofilovým pneumatikám na 20″ kolech. Velmi slušné je i odhlučnění, zvýšená hlučnost přichází jen od kol na hrubém asfaltu, taky ve vyšších rychlostech lze zaznamenat mírné svištění od bezrámových oken. Co při běžném užívání u faceliftu cením, jsou Matrix LED světlomety, které z 508 konečně dělají konkurenceschopné auto i v tomto směru. Z hlediska bezpečnosti je fajn noční vidění, které upozorňuje na chodce a zvěř v blízkosti silnice.

508 SW PSE váží skoro 2 tuny, ale na okreskách se umí hodně rozvášnit.

Na okreskách mě mile překvapilo, jak zdařile maskuje vysokou hmotnost atakující 2 tuny. Do zatáček se vrhá s chutí a pneumatiky o rozměru 245/35 R20 mají hromadu přilnavosti. Kvůli ne úplně ideálnímu sladění elektromotorů s benzinovým motorem je potřeba specifický styl řízení. Elektromotory mají mírné zpoždění, takže trvá než zaberou, ale i než uberou. Přesné dávkování plynu je tak pasé. Naštěstí dobře zvládá humpolácké zacházení, kdy stačí přiletět do zatáčky a následně jít agresivně po plynu. Najednou jde cítit, jak je auto tlačeno zadními koly, přičemž elektronika přibrzďuje jednotlivá kola, aby zůstala zachována neutralita za každé situace. Celé to jen koriguji malým volantem, jako bych nebyl v reálném světě, ale ve hře. Řízení je hezky přesné, ale neposkytuje žádnou zpětnou vazbu.

Bohužel, ESP nelze deaktivovat, takže na nějaké drifty, nebo jen dětské driftíčky na sněhu, rovnou zapomeňte. A to je strašná škoda, protože s možností deaktivace elektroniky by to byla mnohem větší zábava, takto dostanete nudnou čtyřkolku, se kterou se nepobavíte ani v zimě. To už se v Peugeotu mohli úplně vykašlat na složitý plug-in hybridní systém s pohonem 4×4, dát tam silnější 1.6 PureTech z 308 GTI, mezi přední kola samosvor a výsledek by byl díky ušetřené hmotnosti o poznání lepší. Co na 508 PSE musím vyzdvihnout, jsou brzdy Alcon s předními dvoudílnými kotouči o průměru 380 milimetrů. Mají sílu a skoro se nedají utahat. Po rychlých projížďkách pak mají kouzelný zvuk, kovově práskají a střílí, jako jsem u žádných jiných nezažil. Tento odstavec však zakončím mínusem, kterým je absolutně nulový zvukový projev, k tomu extravagantnímu zevnějšku by se hodilo něco pompézního.

Jak rychlý je Peugeot 508 PSE z pohledu čísel?

200 koní při 6000 ot./min. a 300 Nm při 3000 ot./min. produkuje přeplňovaný čtyřválec 1.6 PureTech, dalších 110 koní a 320 Nm dává elektromotor zabudovaný v osmistupňovém automatu Aisin, jenž řadí hladce a rychle, ale ospale reaguje na pádla pod volantem. Tím to však nekončí, protože zadní kola pohání druhý elektromotor o hodnotách 113 koní a 160 Nm. Tudíž dohromady tady máme 360 koní a 520 Nm. Pocitově je to velmi rychlé auto, které na okreskách spráší kde co, ale co na to říkají čísla? Ze 100 na 200 km/h dokáže zrychlit za 14.82 sekundy, což znamená, že je necelou sekundu za sedanem před faceliftem. O pár setin překonává třeba Škodu Superb Scout 2.0 TSI 4×4 DSG a o několik desetin Octavii RS Combi 2.0 TSI DSG. Zároveň jsem chtěl porovnat časy z okruhů, ale tam 508 PSE skoro nikdo nevzal, jediný relevantní čas byl zajet na Hockenheim GP, a to 2:06.30, což je na úrovni Fordu Fiesta ST Performance nebo VW Golf GTI VIII. Na velký kombík o pohotovostní hmotnosti 1967 kilogramů docela slušný výsledek, ale s opravdovými rychlíky radši nezávoďte. Takový VW Golf R Variant mu na tomto okruhu naložil okolo 5 sekund.

Jakou má 508 PSE spotřebu? Kolik kilometrů ujede čistě na elektřinu? A jak rychle se nabíjí?

Spotřeba se jako u každého plug-in hybridu extrémně odvíjí od pravidelnosti nabíjení a stylu jízdy. Nebudete-li nabíjet vůbec, s klidnou nohou počítejte s 8 l/100 km, s těžší hrubě přes 10. Nabíjením lze tuto hodnotu přiblížit 0, ale počítejte s tím, že na jedno nabití málokdy ujedete více než 40 kilometrů. Spotřeba elektrické energie se mi v závislosti na situaci pohybovala mezi 20-27 kWh/100 km. Výhodou je, že se zvládá nabíjet výkonem až 7.4 kW, díky čemuž se dá 12.4 kWh baterie (využitelná kapacita) naplnit za méně než 2 hodiny (z běžné zásuvky cca 6 hodin). Tady překonává i prémiové BMW 330e, které má 12 kWh baterii a maximální nabíjecí výkon 3.7 kW.

S 508 PSE to je těžké, za podobné peníze koupíte lepší BMW, ale ostrý Francouz má těžko popsatelné kouzlo, kvůli kterému vám jeho koupi můžu doporučit.

Největší problém tohoto auta? Vlastně jeho jedinečnost, která je soustředěná na strašně úzké spektrum potenciální zájemců, a to ještě v kombinaci s velmi sebevědomou cenou startující na 1 790 000 Kč (testovaný kus 1 827 000 Kč). Pokud chcete parádní plug-in hybrid, do 2 milionů koupíte skvěle vybavené BMW 330e xDrive Touring, nepotřebujete-li hybrid, M340i je pak úplně jiná liga, startuje kousek za 1.85 miliony. Pokud chcete kombinovat praktičnost s brutální rychlostí, za méně než 1.7 milionu pořídíte Teslu Model Y Performance, která francouzské lvíče zadupe do země, navíc má i slušný dojezd. A pořád nekončíme, toužíte-li po něčem, co vypadá podobně exoticky jako 508 PSE, je tady Cupra Leon Sportstourer VZ 310 4Drive. Ačkoliv jde o auto sídlící o kategorii níže, praktičností má kupodivu navrch, navíc je rychlejší a koupíte ho od 1.3 milionu, s opravdu našlapanou výbavou nepřekročí 1.7 milionu.

Co tím porovnáváním chci říct? Že Peugeot 508 PSE si svou cenu obhájit nedokáže, protože za ty peníze koupíte lepší auta. Avšak i navzdory tomu ho mám rád. Proč? Francouzi do svých aut umí vdechnou jim vlastní, korektně řečeno jedinečnost, ale ve výsledku je to spíše podivnost, v dobrém slova smyslu. A to je hrozně fajn v době, kdy je většina aut na silnicích nudných. Nejsmutnější na 508 PSE je, že měl nakročeno k tomu být parádním sportovním kombíkem, ale kvůli kravaťákům, kteří potřebovali ekologické a bezpečné auto, se to tak úplně nepovedlo. Přitom by stačilo tak málo, třeba jen vypínatelný systém ESP/kontroly trakce. Je málo aut, ze kterých mám tak smíšené pocity, má hodně chyb, ale zároveň ho mám fakt rád. Odvézt si může 6 z 10 hvězdiček.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • Působivý design.

  • Stylový a kvalitní interiér.

  • Dobrá sportovní sedadla s masážní funkcí.

  • Skvěle naladěný podvozek.

  • Silné a nevadnoucí brzdy.

  • Stísněný interiér.

  • Menší kufr než má níže postavený model 308 SW.

  • Sladění spalovacího motoru s elektromotory.

  • Nemožnost deaktivace ESP/kontroly trakce.

  • Vysoká cena.

Technické parametry

Motor: 1598 ccm L4 Turbo + 2x elektromotor
Výkon: 360 koní při 6000 ot./min.
Točivý moment: 520 Nm při 3000 ot./min.
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1967 kilogramů
0-100 km/h: 5.2 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Spotřeba: 7 l/100 km (300 km, nabitá baterie), 8-10 l/100 km (vybitá baterie), 20-25 kWh/100 km
Objem kufru: 530/1780 litrů

Fotogalerie: Peugeot 508 SW PSE 1.6 PureTech Plug-in hybrid (facelift)