Elektrický Peugeot 208 rozhodně nestojí málo

Peugeot 208 s benzinovým motorem 1.2 PureTech ve slušné výbavě Allure koupíte od 555 000 Kč. S manuální převodovkou pak ušetříte dalších 50 000 Kč. Za úspornou naftu 1.5 BlueHDI Allure dáte 565 000 Kč (aktuálně je k dispozici pouze s manuálem). Pokud budete chtít elektrický e-208, pořádně si připlatíte. Peugeot e-208 Allure totiž vyjde na tučných 920 000 Kč. Ve vyšší výbavě GT pak ještě o 55 000 Kč dráž. Co za tyto peníze může nabídnout, zjistíme v dnešní recenzi elektro Peugeotu 208.

Líbivý hatchback, který nepotkáte na každém rohu

Ačkoliv je Peugeot 208 líbivý malý hatchback, na silnicích není tak častý jako konkurence. I díky tomu se za ním leckdo otočí, obzvláště ve výrazném červeném laku. Připlatíte-li si za sportovněji střižené GT s LED světly, už se o něm bude dát mluvit jako o opravdu hezkém autě.

Interiér je líbivý, ale drobné chyby má

Interiér je na oko líbivý. Pozice za volantem je příjemná, sedadla jsou fajn a vyhovuje mi i malý volant. Jakmile si na i-Cockpit zvyknete, stěžovat si nebudete. Pozice za volantem se však bude hůř hledat osobám pod 180 centimetrů. Trochu slabší je informační systém, přes který se ovládá klimatizace. Ten totiž není zrovna nejsvižnější. Celý týden mě štvala i dotyková tlačítka na panelu pod ním. Zpracování je v rámci segmentu na slušné úrovni, ale vedle mladších modelů značky trochu zaostává. Vpředu je místa tak akorát, ale vyšší cestující vzadu se budou muset trochu uskromnit. Kufr má objem 309 litrů.

Díky vyšší hmotnosti působí jako dospělejší auto

Jelikož váží tučných 1483 kilogramů, tak to není ten malý uskákaný hatchback. Jízda působí dospěle, jako byste seděli v o třídu vyšším autě. Podvozek hezky tlumí nerovnosti a nepropouští rázy do karoserie. Slušné je i odhlučnění, ale kvůli tichému elektromotoru vynikne aerodynamický hluk při dálničních rychlostech. S výkonem 100 kW a kompaktními rozměry je velmi příjemná dynamika do nějakých 130 km/h. Díky pružnosti elektromotoru se dá snadno předjíždět. Bohužel maximální rychlost je omezena na 150 km/h. Což je vlastně i dobře, protože jinak byste kvůli vysoké spotřebě nedojeli zřejmě ani z Prahy do Kladna. Auto je v zatáčkách poměrně jisté a nedotáčivost přichází postupně, avšak o kus dříve než u lehčí benzinové verze. Ta působí celkově mnohem hbitějším a obratnějším dojmem.

Dojezd je jediným větším mínusem e-208, naštěstí se umí rychle nabít

Pamatuji si, že Citroën e-C4 se stejným pohonem jezdil průměrně za 20 kWh. To bylo zapříčiněno jízdou převážně po městě a chladným počasím kousek nad nulou. DS 3 e-Tense jsem měl při teplotách nad 10 stupňů a nenavštěvoval jsem příliš dálnice, takže jsem se dostal na průměr 18 kWh. Technicky obdobný Peugeot e-208 jsem vzal na cestu z Prahy do Zlína, kde mě čekalo Lamborghini Gallardo. Vyjížděl jsem s plně nabitou 50 kWh baterií a jel přes Hradec Králové. Tam jsem otestoval upravený Ford Fiesta ST230 a auto dobil. Průměrná spotřeba po dálniční jízdě do Hradce rychlostí 120-130 km/h činila 23 kWh. Z Hradce už jsem jel do Zlína převážně po okreskách, normálním tempem. Spotřeba klesla k 19 kWh. Což je na okresky dost. Jasně to ukazuje, že elektromobilům Stellantis nevyhovují nízké teploty blížící se nule. Zpátky jsem jel celou cestu po dálnici rychlostí 115 km/h s jedním nabíjením ve Velkém Meziříčí. Výsledná spotřeba byla okolo 20 kWh. To znamená, že dojezd, aby zbyla lehká rezerva, je okolo 200 kilometrů. A to při takto klidném tempu není mnoho.

Maximální rychlost nabíjení je 100 kWh, během kterého doplníte 80% baterie do 30 minut. A přiznejme si, pokud je auto využíváno pro běžné městské jezdění, tak jednou za 3 dny se ta půl hodina na nabíječce přežít dá. Z nějakých 20 na 100% na 50 kW nabíječce jsem nabíjel necelou hodinu. To je taky ještě přijatelný čas. Na 22 kW nabíječce počítejte s 3-4 hodinami.

*spotřeba elektromobilů se může lišit podle venkovní teploty, v létě a v zimě je rozdíl zpravidla 15-30%

Cenu si kvůli nižšímu dojezdu příliš dobře neobhájí

Peugeot e-208 je vážně příjemný malý hatchback. Nebyl jsem z něho rozlámaný ani po 300 kilometrové cestě. V tomto směru se určitě řadí k těm lepším v kategorii. K tomu nabízí líbivou karoserii a hezký interiér. Bohužel mu to kazí vyšší spotřeba elektrické energie a velké výkyvy ve spotřebě v závislosti na teplotě a stylu jízdy. Reálný dojezd okolo 200 kilometrů je prostě málo. Pokud však chcete stylový a pohodlný hatchback do města a smíříte se s cenovkou téměř 1 milion, klidně si ho kupte. Není to takový nesmysl jako DS 3 Crossback E-Tense, který dostal kvůli přehnané ceně jen 3 hvězdičky, takže Peugeotu e-208 můžu dát 5 z 10 hvězdiček.

Kalkulačka – Benzin/nafta vs elektřina: Výpočet ceny pohonných hmot a elektrické energie aneb kolik ušetří elektromobil?

  • Komfortní podvozek

  • Pružnost elektromotoru

  • Interiér není tak kvalitně zpracovaný jako u mladších modelů

  • Zima výrazně zvyšuje spotřebu

  • Nízký dojezd okolo 200 kilometrů

  • Informační systém a dotyková tlačítka

  • Vysoká cena

Technické parametry

Motor: elektromotor (50 kWh baterie)
Výkon: 136 koní
Točivý moment: 260 Nm
Převodovka: automatická
Pohon: FWD
Hmotnost: 1483 kilogramů
0-100 km/h: 8.1 sekundy
Maximální rychlost: 150 km/h
Spotřeba: 17-23 kWh/100 km
Objem kufru: 309 litrů