Když Porsche v roce 2016 představilo 718 Cayman, který už v základním provedení neměl atmosférický šestiválec, nýbrž přeplňovaný čtyřválec, snesla se na něho vlna kritiky. I kvůli tomu byla automobilka dotlačena k tomu, že šestiválec namontovala nejen do okruhově zaměřených variant GT4, ale i do GTS. Na klasické Caymany se pak trochu zapomnělo v médiích i mezi fanoušky. A to je škoda, protože ačkoliv jsem byl k nejlevnějšímu Porsche nabídky taky trochu skeptický, po jeho projetí jsem dospěl k závěru, že jde o dokonalé řidičské náčiní.
Kolik stojí správně vybavené Porsche 718 Cayman? Připravte si alespoň 1.8 milionu.
Nejdostupnější Porsche startuje na 1 685 076 Kč. Nicméně, myslíte-li to s jezděním vážně, budete potřebovat Aktivní systém tlumení Porsche Active Suspension Management (PASM) snižující světlou výšku o 10 milimetrů – 36 300 Kč, Porsche Torque Vectoring (PTV) se samosvorným diferenciálem – 33 305 Kč, Sport Chrono zahrnující dynamické uložení převodovky, analogové a digitální stopky, volbu jízdních režimů Normal, SPORT, SPORT PLUS a Individual, automatické meziplyny, PSM Sport atd. – 45 708 Kč. Tím se dostáváme na 1 800 389 Kč. Tento kus má však další příplatky, třeba kola Carrera S s pneumatikami 235/35 ZR 20 vpředu a 265/35 ZR 20 vzadu – 62 315 Kč, černé lakování kol – 30 250 Kč, kožený paket a karbonové obložení – 37 813 + 31 914 Kč, vyhřívaný multifunkční volant – 22 990 Kč, vyhřívání sedadel – 10 588 Kč, barevné pásy – 6 958 Kč, bi-xenon světlomety (zde předěláno na LED) – 22 113 Kč a pár dalších drobností, což cenu přiblíží 2 050 000 Kč. Tady je ještě aktivní výfukový systém, který však po zásahu ekologů v podobě přidání filtru pevných částic už v konfigurátoru nenajdete.
V davu rozhodně nezapadne, obzvláště ve žluté Racing Yelow doslova kroutí krky kolemjdoucích.
Jakmile s někým mluvím o Caymanu, často slýchám: „Jo, může to být fajn, ale není to 911.“ Jenže když pak Caymanem v laku Racing Yellow a na krásných 20″ kolech Carrera S projíždím Prahou, kde jsou lidi zvyklí na supersporty za miliony, nestačím se divit, jakou budí pozornost. Takže pokud vám nejde jen o jezdění, ale rádi si občas trochu zaflexíte, ani se základním 718 to není žádný problém.
Interiéry Porsche jsou na vysoké úrovni, takřka nemají chybu.
Interiéry Porsche mám rád, jsou skvělé designově, kvalitativně i uživatelsky. Taky jsou poměrně praktické, v tomto autě jsme jezdili dva, máme 185/190 cm a 83/95 kg, přičemž ani jeden nebyl nikterak omezen prostorem. Naopak, do auta člověk krásně zapadne, obklopí ho středový tunel, jednoduchá palubní deska a vysoký rám okna. Ani mi nevadila absence příplatkových sedadel Sport, protože i ta základní mě dostatečně dobře podržela v zatáčkách, navíc jsou poměrně komfortní na běžné jezdění. Co na Porsche miluji, je kaplička přístrojů, které vévodí otáčkoměr cejchovaný až do 8000 ot./min. A s chválou nekončím, protože Cayman umí být překvapivě praktický, přední kufr má objem 150 a zadní 184 litrů, při jeho zaskládání až po střechu dokonce 272 litrů. Na závěr odstavce o interiéru si dáme malou hádanku: „Víte, proč mají Porsche startování nalevo od volantu?“ Odpověď najdete v závěru.
Zapomeňte na neduhy přeplňovaných čtyřválců, Porsche je vyřešilo, všechny.
Říkáte si, že vedle BMW M2 nebo Toyoty Supra nedává smysl, protože má pouze podvyživený čtyřválec? Taky jsem měl podobné předsudky, ale hned po nastartování mě začaly opouštět. Motor naskakuje s takovým zaburácením, že jsem byl okamžitě přesvědčen o tom, že půjde o velmi charismatický čtyřválec. Sympaticky zní se zavřenými klapkami, natož s otevřenými. Hned první rovinku mu nakládám a nestačím se divit. Fakt je tady turbo čtyřválec? Zabírá lineárně, má silný střed a s chutí se žene za hranici 7000 ot./min. Mírné polevení přichází až okolo 7200 ot./min., ale i tak se do červeného pole řítí s větší chutí než 99% foukaných jednotek. Mimochodem, omezovač je ve vysokých 7500 ot./min, což znamená, že za GTS s atmosférickým šestiválcem 4.0-litru zaostává jen 300 ot./min. A točivostí to nekončí, bleskurychlými reakcemi na plyn překonává mnohé atmosféry. Vše pak podtrhuje mechanickým zvukem, který ježí chlupy na těle nejen řidiči a spolujezdci, ale i kolemjdoucím. Stát v garáži u nastartovaného auta je až nepříjemné, tak hlučný čtyřválec umí být.
Dynamikou se vyrovná nejrychlejším FWD hot-hatchům, skvělé jsou brzdy.
Díky výkonu 300 koní při 6500 ot./min. a točivému momentu 380 Nm při 2150-4500 ot./min. se kolem 100 km/h proháním za 5.1 sekundy, ze 100 na 200 km/h mi to trvá zhruba 13 sekund, tudíž se dostávám na úroveň těch nejrychlejších FWD hot-hatchů, jakými jsou třeba Renault Mégane Trophy nebo Honda Civic Type R. Během tohoto zamyšlení jsem doletěl k prudké zatáčce, takže se budu muset spolehnout na čtyřpístkové brzdy vpředu i vzadu, jejichž desky se zakusují do kotoučů o průměrech 330 a 299 milimetrů. S lehkým 1335-kilogramovým autem naštěstí nemají sebemenší problém, dobře se dávkují a nevadnou.
Máte-li rádi řízení, zamilujete si jeho komunikativnost a přesnost.
V zatáčce stačí přenést váhu na přední kola a úchvatně přesným řízením nasměrovat příď k apexu, brzy se dá jít po plynu, kdy se do asfaltu zakousnou zadní gumy o šířce 265 milimetrů. V tu chvíli začne pracovat systém vektorování točivého momentu včele se samosvorným diferenciálem, díky čemuž zadní kola pomáhají zatáčet. Je až k nevíře, s jakou přesností se dá vodit. Nemalý podíl na tom má i podvozek, který nejenže zajišťuje dostatek přilnavosti v zatáčkách, ale taky řidiči posílá informace o dění pod autem. Milým zjištěním bylo, že ani na horším asfaltu nezačal působit nejistě, nedej bože odskakovat. Ačkoliv je tuhý, přičemž se musí vypořádat s 20″ koly s nízkoprofilovými pneumatikami, nerovnosti filtruje vskutku dobře.
I Cayman má pár neduhů, které se však dají snadno vyřešit.
Pomalu se dostávám k dvojici drobných, vlastně možná jediných nedostatků, které za mě Cayman má. Tím prvním jsou příliš dlouhé převody, ty trochu ubírají na potenciálu motoru, zároveň se pak neřadí tak často, což z mého úhlu pohledu snižuje úroveň pobavení. Taky bych si dokázal představit kulisu řazení s kratšími dráhami, je sice fajn, ale mohlo to být znatelně lepší.
Tento kus má štěstí, že jeho majitelem je kamarád Ondra, který svá auta dotahuje k dokonalosti. Tímto autem jsem jezdil dvakrát. Po první projížďce a našich společných poznatcích šel a během měsíce do něho nalil software Stage 1 od APR, čímž zvedl výkon na 366 koní, točivý moment vzrostl na 453 Nm. Díky tomu už mi další jízdu dlouhé převody vadily méně, navíc zrychlení ze 100 na 200 km/h spadlo pod 10 sekund. Mile mě překvapil i fakt, že byly zachovány rychlé reakce na plyn a nezmizela výkonnostní špička. Další neduh Ondra vyřešil jednoduchým short-shiftem. Výsledek? Jedno z nejlepších řazení, jaké jsem zažil. Mimochodem, s paketem Sport Chrono má i automatické meziplyny.
S přimhouřeným okem se dá využívat i ke každodennímu jezdění.
Jestli se dá Cayman využívat i při každodenním jezdění? Samozřejmě. Stačí si zvyknout na tuhý podvozek a zvýšenou hlučnost, především na dálnicích. Naopak fajn je pružnost motoru v nízkých otáčkách, čímž při městském kličkování přinejmenším dorovná, možná i předčí šestiválec z GTS, obzvláště s upravenou mapou. Zároveň se odvděčí hezkou spotřebou. Při svižném jezdění počítejte s 11-12 l/100 km, ale s klidnější nohou není problém 9 l/100 km.
Víte, proč má startování na levé straně od volantu?
Na závěr si pojďme odpovědět na hádanku: „Proč má startování na levé straně od volantu?“ Pravidelní čtenáři, kteří četli test Porsche 911 Carrera 4S 993, už určitě vědí. Může za to vytrvalostní závod 24 hodin Le Mans, ve kterém se dříve nestartovalo klasicky, ale jezdci do aut museli doběhnout. Se spínací skříňkou vlevo se tak dalo levou rukou startovat už při nasedání, pravá v tu chvíli řadila rychlost. Tento prvek se dostal do silničních aut a rychle se z něho stala neodmyslitelná součást stuttgartské automobilky.
Porsche 718 Cayman 982 je dokonalým řidičským náčiním.
Ale teď k tomu nejdůležitějšímu, dává základní 718 Cayman smysl? Rozhodně ano! Obzvláště s příplatky, které z něho dělají dokonalé řidičské náčiní. Můžete s ním řezat zatáčky na milimetry přesně, užívat si charismatický motor, parádně naladěné řízení, podvozek z říše snů a solidní brzdy. Já vím, já vím, hodně superlativů, ale to auto si je zaslouží, řadí se mezi ta nejlepší, jaká jsem řídil. 9 z 10 hvězdiček pro sériový kus, 10 z 10 pro tento decentně upravený.
Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 1988 ccm H4 Turbo |
Výkon: | 300 koní při 6500 ot./min. |
Točivý moment: | 380 Nm při 2150-4500 ot./min. |
Převodovka: | 6-st. manuální |
Pohon: | RWD |
Hmotnost: | 1335 kilogramů |
0-100 km/h: | 5.1 sekundy |
Maximální rychlost: | 275 km/h |
Spotřeba: | 9-13 l/100 km |
Objem kufru: | 150 vpředu a 184 litrů vzadu |