Auta jsou mimo jiné definicí svobody. Můžete do nich sednout a jet kamkoli, mám rád spontánní akce, kdy se sbalím a během jedné noci dojedu z Prahy k západnímu pobřeží Itálie. A pak jsou tady auta, která tuto svobodu oslavují – supersporty, sportovní kupé, roadstery, kabriolety, offroady a další. To jsou stroje, do kterých se my, petrolheadi, dokážeme zamilovat. Do dnešní recenze přijel jeden takový, ten navíc uzavírá spalovací éru, protože nástupce bude elektrický. Přivítejte Porsche 718 Spyder, mistrovské dílo na kolech.

Porsche Boxster/Cayman je prý pro ty, kteří nemají na 911, což je kravina, dvojnásob pak u Spyderu.

Na designu modelu 718 mám rád, že jeho návrháři se inspirovali designem hypersportovního 918 Spyder. Dvojnásob to platí pro 718 Spyder, který vypadá mnohem exkluzivněji než ostatní varianty. Baví mě agresivně vyhlížející maska, za 20″ koly ukrývající se obří brzdy, ale i masivní víko kufru s dvěma oblouky. Říká se, že Boxster/Cayman je pro toho, kdo nemá na 911, ale postavte vedle základních (ale i tak dražších) 911 testovaný Spyder, budete se divit, kolik parády udělá.

Skořepinová sedadla znesnadňují nastupování a nemají vyhřívání, ale jinak jsou úžasná.

Uvnitř testovaného exempláře se nachází příplatková skořepinová sedadla, která výrazně znesnadňují nastupování, navíc nemají vyhřívání, ale sedí se v nich vážně skvěle, taky výborně drží tělo v zatáčkách. A to nejpodstatnější, zajišťují geniální pozici za volantem. Interiér je jednoduchý, kvalitně zpracovaný a ergonomicky promyšlený, větší by mohla být akorát pádla řazení. Dostatek je i odkládacích ploch, navíc má dva kufry, zadní o objemu 120 litrů a přední 150-litrový. Při otevírání zadního víka si dávejte pozor, působí totiž docela chatrně. Rozdíly oproti Boxsteru jsem popsal ve srovnávacím testu GTS vs Spyder.

Spyder “parazituje“ na 911 GT3 991.2, vzal si z něho nápravy.

Spyder se základem v Caymanu GT4 si ukradl přední nápravu z 911 GT3 991.2, zadní je výrazně přepracovaná. Samozřejmostí je adaptivní odpružení PASM, které oproti standardnímu Boxsteru zajišťuje o 30 milimetrů nižší světlou výšku, nelze však měnit světlou výšku a tuhost stabilizátorů jako u GT4 (mechanicky). Samozřejmostí je mechanický samosvorný diferenciál a systém vektorování točivého momentu. Zastavení zajišťují brzdy s šestipístkovými třmeny a 380-milimetrovými kotouči vpředu i vzadu (za příplatek byly karbon-keramiky). A ano, hádáte správně, taky jsou z 911 GT3. Přilnavost má na starost propracovaná aerodynamika, která vedle Boxsteru zvyšuje přítlak o 50%. Další důležitou součástí jsou pneumatiky 245/35 vpředu a 305/30 vzadu (sériově 295), ty jsou obuty na 20″ kolech. Za nízkou hmotnost 1420 kilogramů vděčí absenci systému pro stahování střechy, sundává se manuálně, stejně tak chybí klasické kliky dveří, místo nich jsou zde látkové pásky.

Uprostřed uložený 4.0-litrový šestiválec boxer není z GT3, jak jsem si sám původně sám myslel, ale jde o přepracovanou jednotku 9A2EVO z 911 Carrera 992, tedy původně 3.0-litrový šestiválec s dvojicí turbodmychadel. Na první pohled je jasné, že zvýšen byl objem a odstraněno bylo přeplňování. Naladěn je na výkon 420 koní při 7600 ot./min. a točivý moment 420 Nm při 5000-6800 ot./min. Spolupracuje s ním sedmistupňová dvouspojková převodovka PDK, ta byla speciálně naladěna pro Spyder a GT4. Z 0 na 100 km/h dokáže zrychlit za 4.4 sekundy a jede maximální rychlostí 301 km/h. Ze 100 na 200 km/h jsem naměřil čas 9.37 sekundy, čímž se dostává kousek před Audi RS3 Sportback a Mercedes-AMG A 45 S.

Motor vzbudí euforickou reakci i u lidí bez emocí.

Víte, jsem ten typ člověka, který moc nedává najevo emoce, ale ve Spyderu jsem se tomu neubránil. Motor jsem posílal do omezovače za hranicí 8000 ot./min., tahal za pádla a užíval si apokalyptický orchestr. Jestli atmosférické motory od Ferrari vydávají božské tóny, ploché šestky od Porsche jsou hudebními nástroji ďábla. Není to zpěv, ale poctivý mechanický randál, který nejde nemilovat. Reakce na plyn jsou bleskurychlé. Výtečná je sladěnost s převodovkou, ta řadí snad ještě dřív, než se zatáhne za pádlo.

Podvozek je z říše divů a kouzel, jinak si to nedovedu vysvětlit.

Podvozek je z říše divů a kouzel, nejenže je nádherně tuhý, ale zároveň efektivně filtruje nerovnosti, na nichž takřka vůbec neodskakuje. Nejtvrdší režim se však hodí pouze na hladké okresky nebo okruhy. Jeho limity jsou tak daleko, že se s ním dá lítat neuvěřitelně rychle. Žádné známky nedotáčivosti, dokonce i ESP je naladěno velmi jemně, takže člověku nehází klacky pod nohy.

S vypnutou elektronikou se umí klouzat s nevídanou přesností.

Po několika hodinách okreskového soužití si dovoluji deaktivovat elektronické pomocníky. Mám pocit, že Spyder by rád odjížděl ze zatáček v decentním smyku, navíc mi přijde tak krásně komunikativní a čitelný, že z vypnutí ESP kupodivu nemám strach. V zatáčce mu stačí přidat více plynu a samosvor okamžitě odtrhne pneumatiky od asfaltu. Co s tím? Kontra volantem a dál už jen dávkovat plyn, což jde fantasticky. Díky tomu se dá vodit nezvykle přesně, na milimetry přesně! Jakoby se v něm zpomalil čas a vy ho najednou měli hromadu k nasměrování auta do daného místa. K tomu to řízení, je tuhé, strmé, přesné a komunikativní nejen na dnešní poměry. Brzdy? Parádně se dávkují a nevadnou, dle různých recenzí ani na okruzích.

Při každodenním jezdění a na dlouhých cestách mu budete muset prominout hlavně hluk v kabině.

Podvozek mi při normálním jezdění nevadil, stejně tak sedadla, která jsou po nasednutí docela komfortní. I výbava je dostatečná – automatická klimatizace, parkovací kamera atd. Horší už je to s odhlučněním, obzvláště od plátěné střechy. Dálniční cestování tak zrovna radostné není. Spotřeba? 10 a více litrů, záleží pouze na trase a provozu.

Umění, které Porsche předvedlo na Spyderu, se dá přirovnat snad jen k mistrovskému hodinářství.

Dlouho jsem přemýšlel, k čemu bych Spyder přirovnal, abyste pochopili jeho výjimečnost. Je mechanicky tak precizní, že synonymem může být snad jen mistrovské hodinářství. Omlouvám se za tolik superlativů, ale zaslouží si to. Za úplně nejlepší sportovní auta, jaká jsem v životě řídil, považuji Ferrari 458 Spider a Lotus Elise 250 Cup, teď se mezi ně hrdě řadí Porsche 718 Spyder. I proto tento test zveřejňuji na den svých 28. narozenin. Hodnocení? Jasných 10 z 10 hvězdiček.

Za půjčení děkuji Radkovi a jeho firmě Tayllorcox.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • Oslnivý design.

  • Kvalitní a ergonomicky promyšlený interiér.

  • Výborná sedadla a z toho plynoucí pozice za volantem.

  • Strmé, přesné a komunikativní řízení.

  • Dokonale naladěný podvozek.

  • Charismatický motor.

  • Dobře dávkovatelné, silné a nevadnoucí brzdy.

  • Malá pádla řazení.

  • Skořepinová sedadla znesnadňují nastupování a nemají vyhřívání.

  • Ve vyšších rychlostech hluk od plátěné střechy.

Technické parametry

Motor: 3995 ccm H6
Výkon: 420 koní při 7600 ot./min.
Točivý moment: 420 Nm při 5000-6800 ot./min.
Převodovka: 7-st. automatická
Pohon: RWD
Hmotnost: 1420 kilogramů
0-100 km/h: 4.4 sekundy
Maximální rychlost: 301 km/h
Spotřeba: 10-16 l/100 km
Objem kufru: 150 vpředu / 120 vzadu

Fotogalerie: Porsche 718 Spyder (982)