Zase ty předsudky

Když jsem se domlouval s kamarádem Miloslavem ze Sport Classic Cars na zápůjčce Porsche 911 Carrera 4S 996, těšil jsem se, samozřejmě. Ale přiznávám, že jsem měl předsudky. Váží nemalých 1470 kilogramů a je to stará čtyřkolka. 320 atmosférických koní tak asi nebude žádný zázrak. Zábavu za volantem navíc značně omezí pohon všech kol. To všechno se mi honilo hlavou. Jenže teď, za volantem této dokonale zachovalé dámy středního věku, se jí musím omluvit. Chytla mě za srdce.

Vypadá jako Turbo, má techniku z Turba, ale není to Turbo

Pokud nejste znalí generace 996 a potkáte Carreru 4S, dost pravděpodobně si budete myslet, že vidíte Turbo. 4S má vzadu rozšířenou karoserii jako Turbo, Turbo S a GT2. Dokonce ani okruhově zaměřené pily GT3 a GT3 RS se tímto vylepšením pyšnit nemůžou. Kromě karoserie se s Turbem shoduje i přední a zadní nárazník. Chybí akorát nádechy v zadních blatnících a výraznější křídlo. Náš kousek má malé TechArt křídlo nad zadním oknem a TechArt centimetrové podložky na zadních kolech.

Stejná jsou dokonce i kola, která obouvají pneumatiky 235/40 R18 vpředu a 295/30 R18 vzadu. Zajímavé je, že jsou o 10 milimetrů širší než u stejně výkonné Carrery s pohonem zadních kol. Člověk by si přitom mohl myslet, že by tomu mělo být naopak. 4S má pneumatiky jako Turbo, Tusbo S, GT3 a GT3 RS. Širší 315 vzadu má jen GT2. Aby toho nebylo málo, s Turbem je shodný i pohon všech kol, podvozek a brzdový systém.

Čím se 4S od vrcholných verzí značně liší, je motor. Plochý šestiválec o objemu 3.6 litru dává 320 koní při 6800 a 370 Nm při 4250 otáčkách. Kupodivu jde o stejné hodnoty, jakými disponují základní verze Carrera a Carrera 4. Škoda, že v Porsche motor nenaladili na vyšší čísla, aby se 4S více odlišilo i v tomto směru. O přenos síly se stará šestistupňový manuál a pohon všech kol, který na přední kola posílá 5 až 45% výkonu v závislosti na podmínkách a prokluzu zadních kol.

Interiér 996 je útulný, ale uvítal bych lepší příplatková sedadla

Pokaždé, když sednu do staršího Porsche, nestačím se divit. Ve 20-letých sportovních autech většinou všechno vrže a polovina věcí nefunguje. V Porsche? Nic. Zpracování je na vysoké úrovni, takže nevydává žádné otravné pazvuky. Stejně tak fungují všechny prvky výbavy – vyhřívání sedadel, automatická klimatizace nebo informační systém s navigací. Skvěle hraje audio Bose. Pozice za volantem je suprová a pochvalu si zaslouží i skvěle rozmístěné pedály pro meziplyny – ty jsou akorát mírně vyosené doprava.

Jen těm základním sedadlům nemůžu přijít na chuť. Nepatří mezi ty nejkomfortnější a zároveň pořádně nepodrží v zatáčkách. Asi bych sháněl lepší příplatková. Zadní sedadla jsou spíše na odkládání věcí nebo pro nouzový odvoz dalších dvou lidí. Když jsem si sedl dozadu s předním sedadlem nastaveným na mých 185 centimetrů, kolena jsem musel napasovat vedle opěradla a hlavu sklopit do strany. Pár kilometrů bych to asi přežil. Ovšem pokud jste člověk bez noh a se zlomeným vazem, nebudete mít problém. Kufr vpředu má objem 99 litrů a bez problému zvládne větší cestovní tašku.

Překvapivě dobré celoroční daily, které se umí napít

V testech moderních sportovních aut se dočtete, že v této době se dá sporťák konečně používat jako daily. To je sice pravda, ale nesouhlasím s tím, že to platí pouze pro tuto dobu. Mnoho sportovních aut to umělo už před 20 lety. Naprosto dokonale to pak zvládá Carrera 4S 996. Podvozek je sice hodně tuhý, ale poměrně dobře se mu daří filtrovat většinu nerovností. Na slušné úrovni je i odhlučnění. Jen zezadu se občas ozve žadonění o podřazení a zaražení plynu do podlahy. Díky pohonu všech kol navíc není problém jezdit celoročně. Za zmínku stojí i slušný rejd. Jen nad spotřebou to chce přimhouřit oko. Při běžném jezdění město/okresky/dálnice se průměr pohybuje mezi 13-16 litry. Po okreskovém dovádění se toto číslo přiblíží klidně k 20 litrům.

Rychlost je dostačující, ale ten pocit!

Pokaždé, když sednu do sportovního auta z těchto let (996 Carrera 4S – 2002 až 2005), usmívám se od ucha k uchu. Všechno působí tak čistě mechanicky. Řízení sice není nejstrmější, ale je těžké a dokonale komunikativní. Spojka má tuhý chod, což platí i pro brzdový pedál. Samozřejmostí je poctivý manuál, který má poměrně dlouhé dráhy řazení.

Stojím na semaforech a venku prší. Plný plyn v klasické Carreře by znamenal tancující zadek a minimální akceleraci. Ale tady?! Zadní i přední gumy se zakousnou do asfaltu a 4S bez sebemenšího prohrábnutí vyrazí kupředu. A že se vůbec není za co stydět. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 5.1 sekundy a jede až 280 km/h. Pro porovnání. Ze 100 na 200 km/h zrychlí pod 12.5 sekundy. Nový VW Golf VIII R DSG to zvládá zhruba o sekundu rychleji. Dynamikou v přímce se tak bez problému vyrovná moderním hot-hatchům. Není to však nic, z čeho by komukoliv spadla brada na zem. O to se ale zaručeně postará projev motoru. Slušně táhne už od 2500 otáček, ale ta pravá slast přichází po překročení 4000. Boxer se s chutí vytáčí do 7300, kde se do něho zakousne omezovač. Reakce na plyn jsou úchvatně rychlé. Návykový je i jadrný zvuk s plechově řinčícím nádechem. V nízkých otáčkách zní hrubiánsky, s narůstajícím tempem se mění v trochu utlumený závodní speciál. Atmosférické plnění má prostě nezaměnitelné kouzlo. O zastavení z vůbec ne nízkých rychlostí se starají dobře dávkovatelné brzdy.

Kdo by chtěl tuto postarší dámu odepisovat při dovádění na okreskách, se zlým se potáže. Tak jak se zvládá držet moderních hot-hatchů v přímce, podobně obstojně jim bude dýchat na záda i na okresce. V první řadě je potřeba naučit se s autem správně pracovat. Špatná nájezdová rychlost nebo hrubé přidání plynu v zatáčce přinesou jen nedotáčivost. Kdo by si myslel, že plný plyn bude znamenat jízdu dveřmi napřed, je na omylu. Zadek se v takovém případě hne téměř neznatelně. Pohazování těmi sexy boky vyžaduje dobrou práci s volantem a Carreru rozhodit například skandinávským švihem. Je potřeba ale myslet na to, že auto s motorem vzadu v takových situacích vyžaduje velice rychlé ruce na volantu. Nicméně tento styl jízdy 4S vůbec nesluší a spíše se při něm trápí, kvůli čtyřkolce a širokým pneumatikám neustále chytá trakci. Mnohem lépe se cítí, když se jede čistá stopa. Přilnavost v zatáčkách je až dechberoucí. Skvěle naladěný podvozek neodskakuje a ty široké salámy vzadu se asfaltu drží tak, že čtyřkolka snad ani není potřeba. Vážně rychlé okreskové náčiní. Myslím si, že víc v reálném světě ani není potřeba. 4S nedá nic zadarmo a řidič s ním musí správně pracovat. Ale zároveň nejde o záludné auto, které by využilo každé situace k usmrcení posádky.

Dává Carrera 4S vedle ostatních verzí smysl?

Těžko říct. Na jednu stranu Carrera 4S smysl dává, na druhou vůbec. GT3, GT3 RS, Turbo, Turbo S a GT2 jsou kapitoly samy pro sebe, hlavně cenové. Pokud pokukujete po podobném kousku tomu testovanému, ve výběru bude Carrera, Carrera 4 a Carrera 4S. Klasická Carrera je díky pohonu zadních kol zábavnější. Carrera 4 je levnější a o trochu civilnější. 4S je z nich rozhodně nejvýjimečnější technicky i vzhledově. Záleží tak pouze na preferencích. Porsche 911 Carrera 4S 996 je skvělé auto, které chytne za srdce. V těchto cenovkách sice najdete zábavnější kousky, ale tady na vás dýchne kouzlo jménem Porsche. Zaslouží si 8 z 10 hvězdiček.

Přečtěte si taky test nástupce – Porsche 911 Carrera 4S 997.2 (manuál): Vzácnější než GT3 RS

Za půjčení děkuji Sport Classic Cars, kde je aktuálně tento kousek v dokonalém stavu na prodej.

Plusy

Točivý a zvučný motor
Komunikativní řízení
Tuhá spojka
Dobře dávkovatelné brzdy
Trakce na mokru
Přilnavost v zatáčkách
Příjemně naladěný podvozek i pro každodenní jezdění
Kvalitní interiér

Mínusy

Nedotáčivost při špatném zacházení
Základní sedadla
Delší dráhy řazení

 

Technické parametry

Motor: 3596 ccm H6
Výkon: 320 koní při 6800 ot./min.
Točivý moment: 370 Nm při 4250 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: AWD
Hmotnost: 1470 kilogramů
0-100 km/h: 5.1 sekundy
Maximální rychlost: 280 km/h
Spotřeba: 13-20 litrů
Objem kufru: 99 litrů