Porsche 911 Carrera 4S generace 997 jsem tady měl na den přesně před rokem. Tehdy šlo o facelift 997.2 v kombinaci s manuální převodovkou, kterých je jako šafránu. Ačkoliv starší Carrery s pohonem všech kol nejsou příliš populární, já jsem si ji docela oblíbil, to kouzlo Porsche tam prostě bylo. A dnes to bude ještě zajímavější, řekněme i rozporuplnější, protože do této recenze přijíždí Carrera 4S před modernizací – 997.1, navíc s klasickým automatem Tiptronic. Dle mnohých jde o nejhorší možnou specifikaci pro 997, ale je tomu opravdu tak?

Generace 997 zraje jako víno, 4S navíc okouzlí vzadu rozšířenou karoserií o 44 milimetrů.

Jsem sám, nebo i vám se více líbí předfacelift? Klasická zadní světla bez LED diod jsou přirozenější, stejně tak oldschoolové mlhovky s obyčejnými žárovkami. Pátá generace 911 je krásným youngtimerem, který za poslední roky neskutečně dozrál. Verze 4S navíc okouzlí vzadu rozšířenou karoserií o 44 milimetrů, tu mají i provedení 4, GT3 RS, Turbo, Turbo S, GT2 a GT2 RS. Zajímavostí je, že třeba GT3 má standardní šířku 1808 milimetrů.

Interiér čalouněný hnědou kůží doplněný dřevěnými dekory navozuje retro atmosféru.

Oproti minule testovanému faceliftu se mi zde více líbí i interiér, za což může kombinace světle hnědé kůže s dřevěnými dekory, avšak ten na středovém tunelu vypadá trochu uměle. Starý infotainment včetně poctivého telefonu se špagátem dává jasně najevo, že první 997 se co nevidět stanou veterány. Interiér je příjemně vzdušný, nouzově se dají využít i zadní sedadla, což je proti konkurenci v podobě Chevroletu Corvette výhoda. Ideální pozici za poměrně velkým volantem jsem si našel velmi rychle. Samotná sedadla pak nejsou vyloženě sportovní, spíše kombinují sport s komfortem, což je fajn. Přední kufr má objem 105 litrů. Ačkoliv se to nemusí zdát, docela v pohodě se do něho sbalí dva cestující na dovolenou do Chorvatska, stačí, když se vaše paní trochu uskromní.

Jak je to s tím nenáviděným automatem? Vadí nebo nevadí?

Technicky jde o zajímavý počin. Šestiválcový boxer o objemu 3.8-litru produkuje 355 koní výkonu při 6600 ot./min. a 400 Nm točivého momentu při 4600 ot./min., maximálně točí nějakých 7100 ot./min. Mimochodem, jde o nepřímovstřikový motor, přímovstřik má až facelift. Hodnoty to nejsou oslňující, ale v reálném světě jde o solidního rychlíka. Má hromadu síly už okolo 2000 ot./min. a s chutí se žene do červeného pole, přičemž 100 km/h pokoří za 5.3 sekundy. A tady nastává drobný problém, kterým je pětistupňový automat Tiptronic. Ten sice řadí o trochu chytřeji a rychleji než v předchůdci 996, ale stále to není žádná sláva, navíc motoru nedovolí líznout omezovač, i v manuálním režimu automaticky přeřadí. Naštěstí se na to dá zvyknout a nejste-li jezdec, který hledá limity auta, je to docela v pohodě. Nahoru jsem nechával řadit automat a do zatáček si s předstihem podřazoval tlačítkem na volantu. Ideální řešení to není, ale dá se to. Atmosférický boxer naštěstí ani s automatem nepřišel o hbité reakce na plyn, což pro mě bylo zásadní, jinak bych Tiptronic úplně zavrhnul. Automat naopak uvítáte, budete-li auto využívat ke každodennímu jezdění. Řadí hladce a z 911 dělá docela slušné sportovní GT. Podvozek ve standardním režimu schopně filtruje nástrahy českých silnic, trochu mu to kazí jen slabší odhlučnění.

Že jsou auta s pohonem všech kol snazší na řízení? Pro 997 to tak úplně neplatí.

Co se čtyřkolky týče, není zde elektronicky řízená lamelová spojka jako u faceliftu, ale o něco pomalejší hydraulická mezinápravová, která však taktéž posílá 5-40% výkonu na přední kola. Poznáte v reálném světě, že je v rozdělování výkonu pomalejší? Já to nepoznal, rozdíl se zřejmě projeví jen v krajních situacích, kam člověk tyto youngtimery dotlačí málokdy. Kdo by si myslel, že řídit 911 s pohonem všech kol bude snazší než vodit klasickou zadokolku, je na omylu. Všechny 4S, které jsem řídil – 993, 996 a 997, vyžadují specifické zacházení, jinak to jsou kousavé mrchy, co se umí nepříjemně nedotáčet. Musíte správně pracovat s přenosem hmotnosti, pořádně si nabrzďovat zatáčky, aby měly přední pneumatiky 235/35/ ZR19 dostatek trakce, pak už se dá jít po plynu, kdy se do asfaltu zakousnou zadní salámy 305/30 ZR19, následně stačí jen jemné korekce volantem. Avšak je potřeba být na pozoru, protože sebemenší ustřelení zadku je nutné velmi rychle zachytit protipohybem volantu. Samotné řízení není tak slastně jemné a komunikativní jako u zadokolek, na dnešní poměry je i poměrně dlouhé, ale stále poskytuje hromadu zpětné vazby. K tomu vyžaduje pevnou ruku, protože je docela tuhé a občas se chytí vyjetých kolejí. V těch největších šlamastikách pomůžou brzdy z 911 Turbo 996, mají dostatek síly, ale hlavně se dobře dávkují.

Carreru 4S s Tiptronicem nezavrhujte, pro někoho může být dobrou volbou.

Tak jak to teda je? Měli byste se 997.1 4S s Tiptronicem vyhnout obloukem? Záleží na preferencích. Jste-li někdo, kdo si užívá mechaničnost auta a má ho převážně pro okreskové dovádění, hledejte spíše zadokolku s manuálem. Tak bych to udělal já. Ale chcete-li ho na svižné výlety nebo každodenní jezdění, velkou radost bude dělat i s automatem. Stále má nezaměnitelné kouzlo 911, jen to není sporťák ostrý jako břitva, ale větší pohodář, sportovec v důchodu, který to v sobě stále má a jednou za čas to pořádně rozbalí. 7 z 10 hvězdiček.

Za půjčení děkuji Sport Classic Cars.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • Síla motoru v nízkých otáčkách.

  • Rychlé reakce na plyn.

  • Sympatický zvuk plochého šestiválce.

  • Komunikativní řízení.

  • Dobře dávkovatelné brzdy.

  • Vzdušná kabina.

  • Pomalá automatická převodovka, která motor nepodrží v omezovači.

  • Tlačítka pro manuální řazení místo klasických pádel.

  • Při nevhodném stylu jízdy nedotáčivé tendence.

Technické parametry

Motor: 3824 ccm H6
Výkon: 355 koní při 6600 ot./min.
Točivý moment: 400 Nm při 4600 ot./min.
Převodovka: 5-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1515 kilogramů
0-100 km/h: 5.3 sekundy
Maximální rychlost: 280 km/h
Spotřeba: 14 l/100 km
Objem kufru: 105 litrů

Fotogalerie: Porsche 911 Carrera 4S Tiptronic 997.1