Recenze – Porsche 911 Dakar 992: Žijete-li na správném místě, budete ho milovat

Chcete exkluzivní Porsche? Můžete vzít necelých 7 milionů a koupit si okruhového vládce 911 GT3 RS, trochu přidejte a dostanete raketu s warpovým pohonem – 911 Turbo 50 Years. Na parádní 911 Targa 4 GTS vám bude stačit 5 milionů. Proč byste tedy měli chtít 911 Dakar, když zánovní skladovku nekoupíte pod 9 000 000 Kč (01/2025)? Nové auto sice startovalo na 5 500 000 Kč, ale už si ho neobjednáte. Stojí za to? Na to se pokusím odpovědět v dnešní recenzi, pro kterou jsem 911 Dakar vytáhl do nehostinných podmínek v Krušných horách.

Autor: Adam Václavek
Foto: WikiCars.cz/Adam Václavek

Porsche 911 Dakar není jen na oko upravenou Carrerou 4 GTS

Porsche 911 Dakar sice vychází z verze Carrera 4 GTS, ale má tolik úprav, že ho lze považovat za GT3 pro rallycross. Je například o 12 milimetrů širší než GTS. V nejvyšším režimu má světlou výšku 191 milimetrů, v tomto nastavení může upalovat rychlostí až 170 km/h, poté klesne na základních 161 milimetrů. Maximální rychlost? Ve 240 km/h mu vystaví stopku elektronický omezovač.

Další vymoženosti? Natáčecí zadní náprava, aktivní uložení motoru z GT3, zkrácený stálý převod, zesílené spojky, přepracovaný systém PDCC, karbonová kapota z GT3, ochrany podvozku a terénní/aerodynamické úpravy karoserie. Mřížky v otvoru pro přívod vzduchu jsou kvůli ochraně ocelové. Všimnou si můžete i ocelových ochran nárazníků a vpředu na pevno zabudovaného tažného oka. Zajímavostí je, že kvůli úspoře hmotnosti byla odstraněna zadní sedadla.

Porsche 911 Dakar mohlo být obdařeno skořepinovými sedadly a ochrannou klecí

Za příplatek jste mohli dostat karbonovou střechu, skořepinová sedadla, šestibodové pásy, hasicí přístroj nebo ochrannou klec, ale testovaný kus tyto „závodní“ doplňky nemá. Zmínit si zaslouží i střešní box s LED světly, na který lze naložit až 42 kilogramů nákladu.

Prototypy 911 Dakar najezdily přes 8 000 kilometrů v terénu a přes 500 000 kilometrů v extrémních podmínkách, například v Maroku, Dubaji a Švédsku. To by mělo být zárukou, že bude spolehlivě fungovat vždy a všude.

Čím více ostrých kilometrů s Dakarem najezdíte, tím více ho budete milovat

Pokud někomu chcete předvést kouzlo 911, ne každý model je úplně vhodným. Moderní Carrery a Turba sice stále vyžadují trochu specifické zacházení, ale už se více méně řídí jako normální sportovní auta. Abyste poznali jedinečnost koncepce s motorem uloženým vzadu, je lepší sednout do jedné ze starších generací, nebo do Dakaru. Proč? Na vyšším a měkčím podvozku musíte o poznání více pracovat s přenosy váhy, obzvláště mimo asfalt. Na zmrzlém sněhu to chce koule, protože při opatrné jízdě, čili čisté stopě, umí být nepříjemně nedotáčivý. Je potřeba sebrat odvahu, jet drsněji, na brzdách auto rozhazovat a poté ho do zatáček vysílat driftem. Dakar se zprvu zachová jako zadokolka, přičemž má člověk obavu, aby se nezačal přetáčet až příliš, ale v tu chvíli se do hry zapojí přední kola a vytáhnou vás vstříc další rovince. Zkušenější pocítí i neopomenutelnou práci zadního samosvorného diferenciálu. Říká se, že do Porsche 911 se zamilujete až časem, protože musíte přijít na to, jak s ním jezdit. Čím více ostrých kilometrů spolu strávíte, tím více si ho zamilujete. To pro Dakar platí nikoli dvoj, ale rovnou trojnásob.

V zatáčkách sice Dakar nedosahuje rychlostí jako běžné Carrery, ale nevídaná tempa umí držet i na místech, kde byste s ostatními 911 vůbec neprojeli

Podvozek je mistrovským dílem. Skvěle spolupracuje s pneumatikami Pirelli Scorpion All Terrain Plus o rozměrech 295/40 R20 vzadu a 245/45 R19 vpředu. Čekal jsem dobré vlastnosti na sněhu a štěrku, ale bál se asfaltu. Říkal jsem si, že terénní vzorek bude na mokru klouzat a na suchu se guma přehřeje. Ale omyl. Je až k nevíře, jakých rychlostí dokáže dosahovat v zatáčkách. Podvozek je krásně poddajný, takže si můžete užívat odlehčování auta na horizontech s dopady jako do peřinky. Nerovnosti filtruje jedna báseň, žádného odskakování se nedočkáte. Jen musíte správně pracovat s brzdami, plynem a řízením, což jde dobře, protože vše se dávkuje skvěle a řízení je nejen přesné, ale na dnešní poměry i komunikativní. Pojedete-li s ním správně, bude vás to bavit, řidič si rychlost musí odpracovat. To se jasně ukázalo po přesednutí do BMW X3 M Competition, to najednou rychlost dávalo zadarmo, více mě izolovalo od všeho dění. Zajimavostí je, že na sněhu a mokru si nezkušený řidič více užije BMW, navíc se v něm nezabije v první zatáčce.

Na Nürburgringu Dakar s terénními pneumatikami dotahuje BMW M2

Říkáte si, že se ztratí na závodních okruzích? Špatný tip. Řidič magazínu Sport Auto s Porsche 911 Dakar na originálních pneumatikách obkroužil Nürburgring za 7:39,40! To je mimochodem skoro stejně jako BMW M2 G87 (7.38.23) a jen 5.01 sekundy za BMW M3 Competition Touring G81. Na Audi RS 4 Avant Competition Plus ztrácí pouze 5 setin, pekelně rychlý hot hatch Mercedes-AMG A 45 S dokonce o 9.4 sekundy poráží. To znamená, že jde o pekelně rychlé auto, a to i navzdory outdoorovému obutí, zvýšenému podvozku a dalším pro okruh nevhodným úpravám.

3.0litrový šestiválec boxer twin-turbo má oldschoolový projev, svou jedinečností vás očaruje

3.0litrový šestiválec boxer s dvojicí turbodmychadel je ostrý, ale mezi nejnabroušenější jednotky na trhu nepatří. Na plyn reaguje krásně, ale ne tak rychle jako 3.0litrový řadový šestiválec twin-turbo v BMW X3 M Competition, které jsem testoval ve stejnou dobu. Motor od Porsche má oldschoolový projev, začíná to už zvukem, kdy neslyšíte líbezný zpěv výfuku, ale závodní rachocení. Ve spodním spektru otáček se toho moc neděje, pod 2000 ot./min. se nesbírá zdaleka s takovou vervou jako eMkový S58, ale za hranicí 2300 ot./min. se probere a do omezovače v 7500 ot./min. nepolevuje. Na dnešní dobu má specifický projev, čímž si mě získal. Na první pohled nezajímavý výkon 480 koní při 6500 ot./min. je absolutně dostačující, sekunduje mu točivý moment 570 Nm při 2300-5000 ot./min.

Dvouspojková převodovka PDK by si zasloužila větší pádla řazení, ale jinak je slastná

Parádní je osmistupňová dvouspojková převodovka PDK, které sice z hlediska životnosti nebudou slušet pomalé přejezdy náročných překážek v terénu, ale při rychlé jízdě je slastná. Naneštěstí pádla jsou příliš malá, ale reakce na ně snad ani nemohly být rychlejší, a když za pádlo nezatáhnete, motor se bez zaváhání opře do omezovače.

Jak pracuje pohon 4×4 v Porsche 911 Dakar?

Při běžných podmínkách, obzvláště v režimech Sport a Rallye, jsou  primárně poháněna zadní kola. Ta přední se do hry zapojují jen minimálně. Normal je nejpředvídatelnější. Ještě více přední kola využívá Wet, který navíc otupí reakce motoru. Nejvíce jsou přední kola roztáčena v režimu Off-road. Dle neoficiálních informací by mezinápravová spojka měla zvládnout poslat až 50% točivého momentu dopředu. Jaká je realita? Pocitově mi přijde, že na přední kola neputuje více než 30%, možná i méně. Práci čtyřkolky jsem nejvíce zaznamenal při driftování na sněhu, ale při pomalé jízdě v zasněženém terénu mě trochu zklamala. V místě, které vidíte na fotografii níže, hrabala výhradně zadní kola, přední jen minimálně. Jde tedy vidět, že čtyřkolka slouží výhradně pro rychlou jízdu na nezpevněném povrchu. Pomalé zdolávání překážek nezvládá tak dobře jako třeba M xDrive v BMW X3 M Competition. Na druhou stranu, pořád je to Porsche 911, s nímž jsem vyjel prudký zasněžený kopec a kus louky, což se cení.

Dakar je tím nejlepším Porsche 911 pro každodenní jezdění

Je to vzácná limitovaná edice, vzniklo jich 2500 kusů, ale i přesto je Porsche 911 Dakar vhodné pro každodenní jezdění. Díky vysoké světlé výšce se nebojí městských obrubníků, podvozek je poměrně komfortní a výbava bohatá. Automatická převodovka řadí hladce a motor si při předpisovém tempu nevezme moc přes 10 litrů. Interiér je útulný a kvalitně zpracovaný. Zvyknout si budete muset jen na zvýšenou hlučnost od pneumatik a i se zavřenými klapkami výfuku výraznější hukot motoru.

Porsche 911 Dakar dává smysl pro dvě skupiny lidí

Tento test jsem napsal pár dní po jezdění s Porsche 911 Dakar, ale nebyl jsem schopný vyvodit závěr. Chvíli jsem si říkal, že jde o předražený nesmysl, poté se mi do hlavy vloupala myšlenka, že lepší 911 v generaci 992 není. Proto jsem si to nechal několik týdnů uležet.

Verdikt? Porsche 911 Dakar je výborným autem pro dva typy lidí. Ten první nemám příliš v lásce, jde o jedince, kteří svůj mistrovský stroj na kolech zaparkují do Pařížské, aby si šli nakoupit do luxusního boutiquie. Pro ty je auto pouze módním doplňkem, většinou ho ani neumí řídit. Ať si o tom myslím cokoli, Dakar je pro tyto extroverty výborný.

Druhá skupina? Milovníci hor, majitelé chalup v nehostinných podmínkách, kteří si pravidelně užívají okreskové dovádění. Porsche 911 Dakar jim dovolí nevídané, jezdit se sportovním coupé na suchých, mokrých nebo zasněžených silnicích, polních i šotolinových cestách. Chce to koule, vytáhnout auto této ceny do drsných podmínek, vždyť jen spoluúčast je vyšší než cenovka plně vybaveného Superbu, ale stojí to za to. Hodnocení? Za výjimečnost dávám 10 z 10 hvězdiček, i když, nesrazíme jednu za ty ceny, za které se dnes Dakary prodávají?

Za půjčení moc děkuji svému známému Radkovi, vážím si toho!

Plusy a mínusy

  • specifické jízdní vlastnosti, které vyžadují cvik

  • charismatický motor

  • rychlá převodovka

  • skvělý adaptivní podvozek v kombinaci s natáčecí zadní nápravou

  • přesné a rychlé řízení

  • světlou výškou překonává mnohá SUV

  • útulný a vybavený interiér

  • už se nevyrábí a ceny ojetých/zánovních kusů jsou nehezky vysoké

  • zvýšená hlučnost od pneumatik a motoru při běžném jezdění

  • při pomalé jízdě terénem/sněhem čtyřkolka málo využívá přední kola

Technické parametry

Motor: 2981 ccm H6 twin-turbo
Výkon: 480 koní při 6500 ot./min.
Točivý moment el./spal.: 570 Nm při 2300-5000 ot./min.
Převodovka: 8st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1605 kilogramů
0-100 km/h: 3.4 sekundy
Maximální rychlost: 240 km/h
Průměrná spotřeba: 12 l/100 km
Objem kufru: 132 litrů

Fotogalerie: Porsche 911 Dakar (992)