Jaké je vrcholné Porsche 911 Turbo s klasickou automatickou převodovkou Tiptronic?

Pokud jste na přelomu tisíciletí chtěli supersport na každodenní jezdění, moc možností jste neměli. Obzvláště složité to tehdy bylo s automatickými převodovkami. Ferrari 360 Modena mělo robotizovaný manuál s názvem F1, který byl skvělý při rychlé jízdě, ale tragický v běžném provozu. Konkurenční Porsche 911 Turbo 996 disponovalo klasickým automatem Tiptronic. Traduje se, že je skvělý při normálním užívání, ale špatný na sportování. Jak je tomu doopravdy? To zjistíme v recenzi dokonale zachovalého Porsche 911 Turbo 996 od sccar.sk.

996 je první generací s vodou chlazeným motorem, zároveň jedinou, která nemá tradiční oválná světla.

Nejenže šlo o první 911, které mělo vodou chlazený motor, ale taky o jediného zástupce modelu, jenž nedostal tradiční oválná světla. Většina automobilových fanoušků tuto změnu kritizovala, takže Porsche se s nástupcem 997 vrátilo k původnímu tvaru světel. Zákazníkům to naštěstí nevadilo a mezi lety 1997 a 2005 se prodalo 175 262 kusů. Dnes je 996 vyhledávanou klasikou, zraje jako víno. Respekt budící proporce o to více vyniknou na jedné z vrcholných variant Turbo – rozšířená karoserie, velké nádechy v nárazníku, další dva za dveřmi a výdechy za koly. Vše podtrhuje aktivní křídlo, které se vysouvá při 122 km/h a zasouvá při 58 km/h. Úžasný je zelený lak Forest Green.

Hnědá kůže a lesklé dřevo ukazují, že i supersport může působit luxusně.

Kabina je oproti předchůdci 993 prostornější a modernější natolik, až bych hádal, že je nedělí jen pár let, ale klidně desetiletí. Vše je čalouněno hnědou kůží a světlým kobercem. K tomu se skvěle hodí dřevěné obložení, které dává najevo, že není okruhovým dravcem, nýbrž supersportovním GT. Sedadla zajišťují skvělou pozici za elegantním volantem, přičemž jsou komfortní a zároveň dobře drží tělo v zatáčkách. Pětice budíků včele s otáčkoměrem je rozmístěna dynamičtěji než u předchůdce a zachováno samozřejmě zůstalo i startování nalevo od volantu. Pokud by vás zajímalo, proč Porsche mají spínací skříňky vlevo, rozepsal jsem se o tom v testu 911 Carrera 4S 993. Sedět v takto naspecifikovaném 996 mě vážně baví. A nestěžují si ani cestující vzadu, kam se bez problému vejdou děti, na kratší cesty i dospělí menšího vzrůstu. Přední kufr má objem rovných 100 litrů.

Šestiválec M96/70 má základ v závodním motoru z 911 GT1, které roku 1998 vyhrálo Le Mans.

Turbo se vyrábělo od konce roku 1999, do představení příplatkového balíčku X50 šlo o nejvýkonnější 996. Turba s paketem X50 mají větší turbodmychadla, intercooler, přepracovaný software motoru a výfuk se čtveřicí koncovek. Zatímco klasické Turbo produkuje výkon 420 koní při 6000 ot./min. a točivý moment 560 Nm při 2700-4600 ot./min., X50 se pyšní hodnotami 450 koní při 6000 ot./min. a 620 Nm při 3500 ot./min.  Ale zpět k testovanému Turbu. Pohon zajišťuje 3.6-litrový šestiválec boxer bi-turbo (M96/70). Motor má základ v agregátu závodního 911 GT1, které roku 1998 zvítězilo v Le Mans. Vytvořil ho známý konstruktér Hans Mezger. Nejžádanější je samozřejmě šestistupňový manuál, ale zde je pětistupňový Tiptronic, klasická hydrodynamická převodovka. Hmotnost činí 1585 kilogramů. Z 0 na 100 km/h dokáže zrychlit za 4.9 sekundy a maximální rychlost je 298 km/h (asi bych se nesmířil s tím, že v techničáku není napsáno 300 😀 ). Ze 100 na 200 km/h se umí katapultovat za 10.27 sekundy, čímž o 0.26 sekundy překonává dobovou konkurenci v podobě Mercedesu SL 55 AMG R230.

Dynamika v přímce se dá přirovnat k tomu, jako by mě někdo vystřelil z praku.

Když dávám plný plyn ve 2000 ot./min., připadám si, jako bych byl kámen v praku, který zrovna někdo natahuje. Otáčky pomalu rostou a okolo 3000 otáček mě vystřeluje kupředu. Motor za hrubiánského hukotu letí za hranici 6000 ot./min., přičemž ve vyšším spektru překvapivě dobře reaguje na plyn. Automat si dává na čas a hladce řadí vyšší převodový stupeň. Při agresivním stylu na okreskách si většinu času vybírá mezi druhým a tětím stupněm. Při opravdu rychlé jízdě už je však omezující, takže je potřeba řadit tlačítky na volantu. Ta se musí mačkat s předstihem, protože než na ně převodovka zareaguje, stíhám si otevřít lahev s vodou, napít se a vrátit ji za sedadla.

Automat sice je pomalý, ale hlavně díky němu jde o skvělé auto pro každodenní jezdění.

Docela chápu kritiku tohoto automatu. Jste-li někdo, kdo si Porsche oblíbil díky rychlým reakcím motoru a souznění stroje s řidičem, budete zklamání. Pohonné ústrojí je vhodné na svižnou jízdu a likvidování rovinek, nikoli k protančení zakroucených okresek. Kde si Tiptronic naopak nemůžu vynachválit, je město. Řadí úžasně hladce, auto se s ním umí rozjíždět tak jemně, že takové Ferrari 360 Modeno s F1 robotizovanou převodovkou může závidět. K tomu má poměrně komfortní podvozek, pohon všech kol, xenony, okna, zrcátka i sedadla v elektrice, vyhřívání sedadel, automatickou klimatizaci, navigaci, čalounění příjemnou kůží a dekory z opravdového dřeva. Pomalu začínám chápat, proč si tento exemplář někdo nakonfiguroval s automatem. Jde totiž o extrémně rychlé GT, s nímž se dá bez problému jezdit denně. Dokonce ani spotřeba nezpůsobí špatný spánek, předpisovými tempy umí jezdit pod 12 l/100 km.

911 Turbo 996 je nebezpečný zabiják s láskyplnou duší.

Ale zpět na okresku, protože i s nenáviděným Tiptronicem rozhodně má co nabídnout. Zatímco první Turbo generace 930 si vysloužilo nechvalnou přezdívku ovdovovač, 996 je anděl strážný. Ano, když se zatlačí k limitu a řidič neví, jak s 911 zacházet, umí skákat z nedotáčivosti do přetáčivosti, k jejichž kontrole to chce hodně rychlé ruce na volantu, ale jinak je to hodné auto, nebezpečný zabiják s láskyplnou duší. Jakmile se to přežene s nájezdovou rychlostí, Turbo chybu potrestá zpravidla jen mírnou nedotáčivostí. Tomu se dá předcházet nižší nájezdovou rychlostí a brzděním až do zatáčky, kdy se váha přenese na přední kola, která získají dostatek trakce pro čistý průjezd. Není to jen o tom sednout a letět, ale stejně jako u většiny starších aut, u rychlé jízdy se musí přemýšlet. Řízení má příjemně nastavený posilovač, díky čemuž krásně přenáší informace o dění pod koly (méně než 996 s pohonem zadních kol). Brzdy se sice těm v nejnovějších 911 rovnat nemůžou, ale jelikož jsou vpředu i vzadu čtyřpístky s 330-milimetrovými kotouči, není se čeho bát, navíc se dobře dávkují. Jezdit rychle s Turbem není těžké, chce to jen trochu respektu a vědět, jak na to. Vlastně je to snazší než s klasickou Carrerou s pohonem zadních kol, v níž je potřeba přesně řadit a pečlivě dávkovat plyn.

Údržba je drahá, ale levnější než u dobových supersportů.

Ptáte se, kolik stojí servis ojetého Porsche 911 Turbo 996? Málo i hodně, záleží jen na úhlu pohledu. Oproti běžným sporťákům té doby je samozřejmě nákladnějším společníkem, ale ve srovnání s Ferrari nebo Lamborghini je to zlatíčko, které si zpravidla nevyžádá více peněz než například BMW M. Časem vás možná bude čekat repase nápravy, což vyjde na vyšší desetitíce. Motory jsou spolehlivé, ale jelikož mají nějaký věk, mohou vyžadovat přetěsnění. Potrápit můžou turbodmychadla a chlazení, ale převodové ústrojí včetně čtyřkolky je spolehlivé, hlavně automat. Pokud najdete exemplář v hezkém stavu, nebál bych se. Na žádné likvidační částky za servis se s největší pravděpodobností nedostanete. Alespoň v případě, kdy si ho nekoupíte za všechny ušetřené peníze nebo na úvěr. Třeba pneumatiky Michelin Pilot Sport 4S o rozměrech 225/40 R18 vpředu a 295/30 R18 vzadu vyjdou na 25 000 Kč. Výhoda 996 je v jeho věku. Nekoupíte-li vyjetý a špatně servisovaný kus, už na něm neproděláte, naopak. Díky tomu lze servisní náklady vyvážit cenou, která postupem času roste (radši zaklepejte na dřevo, ať se to s krizí nezastaví nebo neotočí). Více ojeté kusy vyžadující údržbu se dají koupit za 1 000 000 Kč. Okolo 1 500 000 Kč už jsou hezké exempláře, opravdu krásná Turba stojí přes 2 000 000 Kč, X50 a Turba S se mnohdy blíží 3 000 000 Kč.

911 Turbo 996 dává smysl i s automatem, záleží na preferencích.

Když si koupíte Porsche 911 Turbo generace 996, chybu rozhodně neuděláte. Je to kouzelné svezení. Pokud ho chcete k běžnému jezdění nebo občasnému výletu, při kterém auto nebudete tlačit k limitu, překážkou by neměla být ani automatická převodovka. Výhodou Turb s Tiptronicem jsou nižší pořizovací náklady. Jde-li vám o dokonalý řidičský požitek, bohužel budete muset pro dražší manuál. Nicméně, pokud vyžadujete pohon všech kol a spokojíte se s atmosférickým motorem, řidičsky velmi zajímavé je i Porsche 911 Carrera 4S 996, přesně před rokem mě okouzlilo přinejmenším stejně. Ale taky nejde o levný špás, většinou přes milion. Poměr cena/výkon je pravděpodobně nejlepší základní provedení Carrera s pohonem zadních kol a manuálem, které mi přijde neprávem opomíjené. Navíc ho koupíte do milionu. Pak je tady GT3, to si samozřejmě nejvíce užijete, ale budete muset sáhnout hlouběji do kapsy (okolo 2 000 000 Kč). Youngtimer Porsche 911 Turbo Tiptronic 996 si může odvézt hodnocení 8 z 10 hvězdiček.

Plusy a mínusy

  • Dynamika v přímce

  • Skvělý zvuk motoru

  • Komunikativní řízení

  • Hladce řadící automatická převodovka

  • Možnost každodenního využítí

  • Automatická převodovka není vhodná pro rychlou jízdu

  • Nedotáčivé tendence

Technické parametry

Motor: 3600 ccm H6
Výkon: 420 koní při 6000 ot./min.
Točivý moment: 560 Nm při 2700-4600 ot./min.
Převodovka: 5-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1585 kilogramů
0-100 km/h: 4.9 sekundy
Maximální rychlost: 298 km/h
Průměrná spotřeba: 13 l/100 km
Objem kufru: 100 litrů

Fotogalerie: Porsche 911 Turbo Tiptronic 996