Čtyřdveřová kupé a supersedany z Německa mám rád, okouzlí mě i Panamera Turbo?

Čtyřdveřová kupé a supersedany z Německa jsou velmi zajímavou kategorií aut. Zaoceánské lodě, se kterými můžete pohodlně přeplout Evropu, ale i bitevní křižníky, které se nezaleknou soubojů se supersporty. Rád vzpomínám na komfortní a extrémně efektivní Audi RS7, brutální Mercedes-AMG GT 63 S 4-Door Coupé a nenápadné, ale šíleně rychlé BMW M5. Z Německých aut této kategorie mi tak chybí pouze Porsche Panamera Turbo. Na to se zaměřím v dnešní recenzi. Testovaný kousek z roku 2017 má najeto okolo 70 000 kilometrů a je ve skvělém stavu. Zapůjčila ho společnost Auto ESA, kde si ho aktuálně můžete pořídit za 2 285 000 Kč. Cena nového byla přes 5 000 000 Kč.

Zezadu a z profilu vypadá jako natažená 911, zepředu jako Cayman na steroidech

Panamera od svého příchodu v roce 2009 rozděluje fanoušky Porsche na dva tábory. Jedni s otevřenou náručí vítají „rodinnou 911“, další ohrnují nos nad velkým, těžkým a neforemným autem. Z první generace jsem taky nebyl zrovna nadšený, ale ta druhá už umí zapůsobit. Zezadu a z profilu vypadá jako natažená 911. Zepředu jako Cayman na steroidech. Žádnou extravaganci však nečekejte, minimálně v šedém laku jde o auto, které umí splynout s davem.

Interiér se mezigeneračně velmi posunul

Interiér první generace 970 byl fajn, ale drobné neduhy se v něm našly. Druhá generace 971 už je mnohem dotaženější. Design je působivý, rozložení ovládacích prvků si zaslouží jedničku a informační systém s dotykovou obrazovkou má plusové body za přehlednost. Ozvučení Burmester potěší i ty nejnáročnější posluchače. Zpracování je skvělé a na velmi vysoké úrovni jsou i použité materiály. Za geniální by se dala označit pozice za volantem, ale bohužel to trochu kazí sedadla se slabším bočním vedením (základní sedadla Comfort). Místa je hromada ve všech směrech, především na zadních sedadlech. Supersport pro čtyři? Může být. Dobře přístupný je objemný kufr o kapacitě 496 litrů.

Civilizovaný společník na každodenní jezdění

Možná si myslíte, že Porsche musí být nabroušené auto určené jen na rychlou jízdu. Přece nebudete krájet steak katanou. Ale opak je pravdou. Panamera Turbo umí být bojovým nástrojem, ale i pohodlně využitelným náčiním pro běžné činnosti. Vzduchový podvozek s adaptivními tlumiči je výškově nastavitelný a velmi dobře tlumí nástrahy českých silnic. I v nejtužším režimu si zachovává svou komfortní tvář. Trochu lepší by mohlo být odhlučnění od kol, ale v tom určitě hrají roli zimní pneumatiky. Řízení je lehké, převodovka řadí hladce a osmiválec se v poklidu převaluje. Motor je kultivovaný a dokonce umí být i úsporný. S lehkou nohou se dá jezdit okolo 10 litrů. Svižnější styl si vyžádá 15+, ale nebudete-li ho vůbec šetřit, s radostí se podívá přes 20.

Jeho revírem je dálnice, jeho tempo je vražedné

„Jejich revírem je dálnice, jejich tempo je vražedné.“ Uhodnete, z jakého seriálu je tato legendární hláška? Určitě hádáte správně. Tato věta nedefinuje jen Semira s parťákem, ale i Panameru Turbo. Je to stíhačka na mezistátní přelety. Sedněte, připoutejte se, zabořte nohu do podlahy a cestujte rychlostmi okolo 300 km/h. Jak návyková věc! Samozřejmě pouze v Německu, že ano. Je to luxusní GT křížené s raketou. Motor není neurvalý agresor, jak je zvykem třeba u stejně objemných osmiválců od AMG, ale lineárně se vytáčející a bleskurychle reagující stroj. Pokud je 4.0 V8 BiTurbo od AMG bojové kladivo, 4.0 V8 BiTurbo od Porsche je mačeta. Zvukový projev je sympatický, ale ve sportovním režimu by mohl být výraznější. S použitím launch controlu se tento dvoutunový cvalík odrazí z 0 na 100 km/h za 3.8 sekundy. Svou roli v tom mimo motor hraje i inteligentní pohon všech kol a velmi rychlá dvouspojková převodovka PDK. Ze 100 na 200 km/h zvládne zrychlit za 8.33 sekundy, čímž se dostává na úroveň 600-koňového Audi RS7. Za 639-koňovým AMG GT 63 S 4-Door Coupé zaostává jen 0.86 sekundy. A to je velmi dobrý výsledek, jelikož Panamera Turbo má výkon „pouze“ 550 koní. O zastavení z těchto rychlostí se starají silné, dobře dávkovatelné a poměrně trvanlivé brzdy. Při delší jízdě na limitu nebo na okruhu je ale utaháte.

Porsche Panamera si krom dálnice rádo smlsne i na zakroucené okresce. Skvěle maskuje vysokou hmotnost a předek se za přesným a rychlým řízením vrhá velmi ochotně. Trochu škoda, že je tak přeposilované. Podvozek je dlouho neutrální a jeho oblíbenou disciplínou je čistá stopa. Nedotáčivost se projeví jen v utaženějších zatáčkách při rychlejším nájezdu do nich. Výraznější jsou přetáčivé tendence. Stačí jít v zatáčce pořádně po plynu a zadek začne krásně dotahovat stopu. S trochou cviku se dá lítat rychlými drifty, ale čtyřkolka někdy pošle až moc výkonu na předek a drift srovná. Pokud se dostanete přes 80-90% schopností podvozku, přestane se mu to líbit. Najednou začne působit těžkopádněji. Při takové jízdě dává najevo, že se necítí zrovna ve své kůži. Abyste se ale do takové situace dostali, musíte letět opravdu extrémně rychle. Určitě nechci podceňovat ničí dovednosti, ale předpokládám, že většina lidí se do těchto nebezpečných vod nikdy nepodívá, což je asi dobře. AMG GT a M5 jsou na tom u limitu o něco líp, naopak RS7 začne odporovat o poznání dřív.

Panamera Turbo je možná tím nejlépe naladěným autem kategorie

Porsche Panamera Turbo přesně zapadá ke klasické německé trojce. Audi RS7 je nejkomfortnější, velmi rychlé a hodné. Mercedes-AMG GT 63 S 4-Door Coupé má tvrdší naladění podvozku, nadchne jedinečným interiérem, agresivním motorem a vyšší rychlostí v zatáčkách i na rovinkách. BMW M5 pak okouzlí brutální dynamikou v přímce, vyvážeností v zatáčkách a zároveň sympatickou nenápadností. Jak je na tom Panamera Turbo? Komfortem se řadí někde mezi RS7 a AMG GT, což platí i pro naladění motoru. Podvozkově se blíží BMW M5, ale to je o něco přesnější a jistější. V žádné jednotlivé disciplíně není nejlepší, ale všechny kombinuje tak dokonale, že může být tou ideální volbou. Je to raketa na mezistátní přelety, která se nezalekne města, dálnice, okresek, ale ani občasné návštěvy okruhů. Zaslouží si 8 z 10 hvězdiček.

  • Skvěle naladěný podvozek

  • Lineární zátah motoru a rychlé reakce na plyn

  • Přetáčivé tendence

  • Při klidné jízdě spotřeba okolo 10 litrů

  • Praktický a velmi kvalitně zpracovaný interiér

  • Velký a dobře přístupný kufr

  • Sedadla se slabším bočním vedením

  • Utlumený zvuk motoru i s otevřenými klapkami

  • Přeposilované řízení i ve sportovním režimu

Technické parametry

Motor: 3996 ccm V8 BiTurbo
Výkon: 550 koní při 5750-6000 ot./min.
Točivý moment: 770 Nm při 1960-4500 ot./min.
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 1995 kilogramů
0-100 km/h: 3.8 sekundy
Maximální rychlost: 306 km/h
Spotřeba: 10-15 l/100 km
Objem kufru: 496 litrů