Historie Range Roveru sahá až do roku 1969, takže už takřka 55 let se může honosit titulem nejlepší SUV na světě, za které je dlouhodobě považován. Proč? Žádné jiné auto tak skvěle nekombinuje gentlemanský styl, luxusní interiér, jízdní komfort a průjezdnost terénem. Proto jsem vždy nadšený, když si tuto živoucí legendu můžu půjčit. Dnes do recenze přijel ojetý kousek z Auto ESA, který je z roku 2013 a najeto má necelých 110 000 kilometrů. Nejlepší na tom všem je, že se jedná o nejvýkonnější naftovou motorizaci TDV8 spárovanou s vrcholnou výbavou Autobiography.

V roce 2013 byla základní cena SDV8 2 780 338 Kč.

Představení proběhlo roku 2012, o rok později byla základní cena Range Roveru SDV8 2 780 338 Kč, ale raz dva se dalo dostat na částky hrubě překračující 3.5 milionu Kč. To znamená, že Range Rover SDV8 v nejvyšším výbavovém stupni Autobiography byl tím nejluxusnějším SUV svojí doby. Tady byla krátká veškerá konkurence typu BMW X5, Audi Q7 nebo Mercedes-Benz GL. Dokonce byl adekvátním soupeřem i pro mladší Bentley Bentayga, které roku 2015 přebralo korunu pro nejluxusnější SUV světa, a to až do příchodu Rolls-Royce Cullinan (2018). Dnes Range Rovery SDV8 koupíte od necelých 600 000 Kč, ale aby to nebyla polomrtvá vyjetina, na níž už v servise čeká kmotřička smrt, připravte si částku blížící se 1 000 000 Kč.

V bílém laku s černými doplňky nevypadá tak gentlemansky, ale je agresivnější a budí respekt.

Range Rover je vznešený na první pohled, ale to tak úplně neplatí pro testovaný kousek, protože je lakovaný bílou, které sekundují černé doplňky. S tím se bohužel trochu vytrácí jeho gentlemanské vzezření, v této specifikaci vypadá spíše jako respekt budící drsňák. Co se generaci L405 musí nechat, je nadčasovost. Velký Range od představení v roce 2012 takřka vůbec nezastárnul. Vždyť i úplně nová generace L460 je designově spíše evolucí než revolucí. Líbí se mi hlavně velký zadní převis podtrhující délku bez 1 milimetru 5 metrů. Šířka je 2073, výška 1835 a rozvor 2922 milimetrů.

Odvětrávaná sedadla s masážní funkcí jsou vpředu i vzadu, použité materiály nemají chybu.

Interiér takřka nemá chybu. Když se člověk vyšplhá do vysoké kabiny, přivítají ho pohodlná sedadla, která mají vyhřívání, odvětrávání a masážní funkci vpředu i vzadu. Vše je precizně poskládáno z těch nejkvalitnějších materiálů. Dokonce i stropní madla jsou čalouněna kůží. Tvrdý plast byste zde hledali marně, je z něho akorát plast v rohu dveří a držák zadních obrazovek. Prostoru je královský nadbytek ve všech směrech. Absolutně úžasné je pak prémiové audio Meridian, které si ještě více než vy užijí cestující vzadu, ti se totiž můžou pustit film na obrazovkách.

Infotainment je zastaralý, taky si nesklopíte zadní sedadla.

Avšak i nejlepší luxusní SUV svojí doby má několik nedostatků. Nastavování jízdních režimů a podvozku je intuitivní, ale otřesný je infotainment s dotykovou obrazovkou. Rozlišením dává jasně najevo, že byl představen před 12 lety, stejně tak nepřehledným systémem. Kdo by chtěl praktického společníka, uvítá kufr o objemu přes 550 litrů, ale bude nenávidět nemožnost sklopit zadní sedadla, což u této luxusnější varianty nelze. Posledním neduhem je vrzání dvou zadních obrazovek při jízdě po rozbité silnici.

Ekologie především, pod kapotou je naftový V8 o objemu 4.4-litru s dvojicí turbodmychadel.

Pod kapotou se nachází agregát, který by mohl pohánět vlakovou soupravu o deseti vagónech. Jde o 4.4-litrový V8 přeplňovaný systémem twin-turbo, jenž disponuje výkonem 340 koní při 3500 ot./min. a točivým momentem 700 Nm při 1750-3000 ot./min. To sice nejsou žádné impozantní hodnoty, dnes jich přece dosahuje kdejaký 3.0-litrový V6 turbo, ale s jakou nenuceností hýbe tímto kolosem, je uchvacující. Je to takový ospalý silák, který se při rozjezdu chvíli nadechuje, ale potom zabere, karoserii posadí na zadní kola a za 6.9 sekundy uhání rychlostí 100 km/h. Dech mu dochází až 18 km/h za hranicí 200 km/h. Nicméně, “konkurenti“ Porsche Cayenne Diesel S i VW Touareg s 4.2 TDI jsou na tom dynamicky o poznání lépe. Motor je většinu času nádherně kultivovaný a vůbec o sobě nedává vědět, prudkou akceleraci doprovází charismatický, avšak decentní zvuk charakteristický pro osmiválce, zde ho navíc doplňuje syčení dvou turbodmychadel. Spotřeba? Ta už tak pohádková není. Zatímco SDV6 dokázal jezdit za nějakých 9 l/100 km, SDV8 si při stejném tempu vezme okolo 12 l/100 km. Málem bych zapomněl na osmistupňovou automatickou převodovku od renomované společnosti ZF. Ta řadí chytře a neznatelně hladce.

Dokonalé odhlučnění a skvělý podvozek, který si však nerozumí s 22″ koly.

Když si to po dálnici svištíte 150 km/h, u toho posloucháte uklidňující hudbu, třeba geniálního houslistu Davida Garretta, tak Range Rover vás od okolního světa izoluje tak dokonale, že za vámi můžou klidně padat meteority, aniž byste si něčeho všimli. Čeho si však bohužel všimnete, jsou nerovnosti. Podvozek sice je naladěn skvěle, minule mě o tom přesvědčil 3.0 TDV6 Vogue, který ukázkově žehlil všechny typy nerovností, ale tady jsou 22″ kola s pneumatikami o rozměru 275/40, s nimiž si vzduchové odpružení nerozumí. Není to nic nesnesitelného, ale už tam není ta očekávaná dávka pohodlí. Bouchání od kol? To prostě není hodno krále. Proto bych na něho okamžitě obul menší disky s gumami o vyšším profilu. Na druhou stranu, na těchto slupkách je jistější v zatáčkách, ale to je to poslední, co by člověk od velkého Range požadoval, stále je to těžkopádné auto o hmotnosti 2620 kilogramů. Pokud rádi taháte vozíky, bez problému zvládá brzděný přívěs o hmotnosti 3.5 tuny.

V terénu mezi luxusními SUV nemá konkurenci, projede víc než je třeba, stále v absolutním pohodlí.

Standardní světlá výška je 221 milimetrů, ale jedním stisknutím tlačítka se umí snížit nebo naopak zvýšit na nadprůměrných 296 milimetrů. V terénu tak disponuje skvělými nájezdovými úhly – 34.7° přední, 28.3° přechodový a 29.1° zadní. Bezkonkurenční je i brodivost, činí 900 milimetrů. K tomu si přidejte chytrý pohon všech kol se systémem Terrain Response, jenž pracuje s různými elektronickými pomocníky a třemi uzávěrkami diferenciálů. Nechybí ani redukce. V terénu tak zvládne nejen víc než konkurenti, ale i víc než si dovolí většina jeho majitelů.

Jak je na tom ojetý Range Rover čtvrté generace se spolehlivostí?

Koupíte-li opečovávaný kus, nemusí to být žádný průšvih. Automatická převodovka je spolehlivá. Dobře je na tom i vzduchový podvozek, ale dle stylu zacházení počítejte s tím, že jednou ho stejně budete muset udělat. Velký osmiválec je spolehlivější než menší šestiválec, ale potřebuje zkrátit servisní intervaly a pravidelně kontrolovat, jestli vše správně těsní. S výraznými investicemi prostě počítejte. Co říct k servisu závěrem? Pokud vás bude děsit, že do servisu můžete vrazit ne desítky, ale i stovky tisíc, nekupujte si ho.

S přimhouřeným okem jde o dokonalé auto, jen zahoďte ta 22″ kola.

Range Rover SDV8 ve výbavě Autobiography nikdy nebyl a není levným autem, a to ani co se servisu týče. Avšak za své peníze dostanete takřka dokonalé auto, které miluje dlouhé dálniční přesuny, příjemně odizoluje od městského ruchu a taky se nebojí těžkého terénu. Jen bych zahodil ta 22″ kola, zbytečné narušují jízdní komfort. Nad zastaralým a složitým infotainmentem už se dá přimhouřit oko, stejně tak nad vyšší spotřebou, která je na takový kolos vlastně adekvátní. SDV6 jsem dal 9 z 10 hvězdiček, ale tady kvůli nízkoprofilovým pneumatikám nemůžu, takže 8 z 10.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • Výškově nastavitelný vzduchový podvozek.

  • Síla, kultivovanost a zvuk motoru.

  • Výborné odhlučnění.

  • Dobrý výhled z auta.

  • Průjezdnost terénem.

  • Kvalitní interiér.

  • Skvělá sedadla s masážní funkcí vpředu i vzadu.

  • Výborné audio Meridian.

  • 22″ kola narušují komfort.

  • Vyšší spotřeba.

  • Nepřehledný infotainment s bídným rozlišením dotykového displeje.

  • Na ostrém slunci špatná čitelnost digitálního přístrojového štítu.

  • Zadní obrazovky vržou.

  • Servisní náklady.

Technické parametry

Motor: 4367 ccm V8 TwinTurbo
Výkon: 340 koní při 3500 ot./min.
Točivý moment: 700 Nm při 1750-3000 ot./min.
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 2620 kilogramů
0-100 km/h: 6.9 sekundy
Maximální rychlost: 218 km/h
Spotřeba: 12 l/100 km
Objem kufru: 550 litrů

Fotogalerie: Range Rover 4.4 TDV8 Autobiography (L405)