Range Rover je slavný Brit s ušlechtilým rodokmenem

Range Rover je otcem všech SUV. Tento Brit s ušlechtilým rodokmenem se vyrábí už od roku 1969, kdy ještě vznikal v nechvalně známém British Leyland. Dnes, o 54 let později, už je s námi pátá generace. Nicméně, my se v této recenzi vrátíme ke čtvrté – L405 (2012-2021). Tu jsem si zapůjčil v Auto ESA, kde je tento kousek z roku 2017 a 86 000 kilometry k dispozici.

Urozenější SUV byste hledali marně

Jen se na něho podívejte. 5 metrů dlouhá, přes 2 metry široká a nad 1.8 metru vysoká karoserie dává jasně najevo, že jde o vlajkovou loď. Na autě nenajdete žádné extravagantní výstřelky, které za chvíli vyjdou z módy, ale decentní, uhlazené prvky, které si zamilujete. Vážně se tvářící maska, žábry na bocích a dlouhý zadní převis, to vše tvoří majestátní celek.

Interiér jako ze zámku

Interiér vrcholného Range Roveru splňuje náročné požadavky těch nejurozenějších. Všude jsou jen ty nejkvalitnější materiály. O obyčejný plast, který občas najdete v německých konkurentech, tady nezavadíte. Všechna sedadla jsou velmi pohodlná, vyhřívaná i odvětrávaná. Je z nich skvělý výhled ven přes úzké A sloupky. Nechybí dvojitá akustická skla, dvojice obrazovek vzadu a prémiové ozvučení Meridian. Avšak informační systém s dotykovou obrazovkou není zrovna uživatelsky přívětivý. Digitální přístrojový štít je zase špatně čitelný na slunci. Ale zpět k přednostem. Strop je vysoký jako ve starých vilách, jen tady na ni v Anglii přidělali kola. Celková vzdušnost interiéru je působivá, a to vpředu, vzadu i v kufru o objemu 550/2030 litrů.

Aristokratická plavba ve městě, po dálnici, ale i na okreskách a lesních cestách

Pokud jste nikdy nejeli v nejluxusnějších vozech planety od Rolls-Royce nebo Bentley, se zavázanými oči byste klidně mohli hádat, že v jednom z nich jedete. Ano, až tak pohodlná a tichá jízda s vrcholným Range Roverem je. Čtvrtá generace se sice začala vyrábět před deseti lety, ale stále jde o jedno z nejkomfortnějších SUV na světě. Po silnici pluje s ledovým klidem a posádku doslova hýčká. Řídit ho můžete třeba jen malíčkem.

Naftový šestiválec s dvojicí turbodmychadel z řady Ingenium je krásně kultivovaný a skvěle si rozumí s hladce řadící 8-stupňovou převodovkou od ZF (občas motor zbytečně podtáčí). Dynamika je dostačující, ale žádného sprintera nečekejte. Sportovat neumí na rovinkách ani v zatáčkách. Naklání se a řidiče učí dobrým mravům – aristokrat přece nikam nespěchá, všichni čekají na něho. Peněženku těch škodolibějších potěší spotřeba, jejíž dlouhodobý průměr se pohybuje okolo 9 litrů.

Světlá výška 30 centimetrů, 3 uzávěrky diferenciálů a redukce převodovky

Range Rover nikdy nebyl jedním z těch městských SUV, které se lekne i rozbahněné polní cesty. Ty si doslova vychutnává a posádku na nich zahrnuje absolutním komfortem. Jakmile je struktura povrchu členitější, kluzčí nebo se začnou křížit nápravy, stačí systému říct, kudy zrovna jedete. Vše si pak řídí sám. Světlá výška se zvýší na 299.5 milimetrů, nastaví se pohon 4×4, automatická převodovka s možností redukce a trojice uzávěrek diferenciálů. Za zmínku stojí i nadprůměrná brodivost 900 milimetrů. V těchto offroad režimech projede víc, než zvládne většina jeho řidičů.

Jak je spolehlivý ojetý Range Rover Vogue čtvrté generace?

Okolo vozů Land Rover, Range Rover, Jaguar a vlastně všech Britů se traduje, že jsou extrémně nespolehlivé. Ale můžu vás uklidnit, protože zas tak horké to není. Celý systém vzduchového podvozku je spolehlivý, což platí i pro automatickou převodovku. Trochu horší to může být s 2x přeplňovaným TDV6 o objemu 3.0-litru. U toho může téct těsnění vík ventilů, ale větším problémem bývají turbodmychadla, která mnohdy odchází už před 150 000 kilometry. Ty poté začnou brát olej, kterého je v motoru už tak docela málo (6.5-litru), čímž může dojít až k přidření motoru. Okolo 100 000 kilometrů se doporučuje důkladná kontrola turbodmychadel. Jejich výměna vyjde zhruba na 150 000 Kč bez práce.

Range Rover je s každou svou generací jedním z nejlepších SUV planety

Zapomeňte na Volvo XC90, BMW X5, Audi Q7, ale i Mercedes-Benz GLS. Pokud chcete vládce říše SUV, jděte a kupte si Range Rover. Jeho projev je jedním slovem impozantní. Nenajdete moc takto klidných aut se zaměřením čistě na absolutní pohodlí. Chyby se na něm hledají stěží, může si bez problému odvézt 9 z 10 hvězdiček. A je dost pravděpodobné, že nejvýkonnější osmiválcová verze bude deseti-hvězdičkové auto.

Plusy a mínusy

  • Kvalitní odhlučnění

  • Pohodlně nastavený podvozek

  • Kvalitně zpracovaný interiér

  • Prostornost interiéru

  • Schopnosti v terénu

  • Nízká spotřeba naftového motoru

  • Méně přehledný informační systém

  • Digitální přístrojový štít je špatně čitelný na slunci

Technické parametry

Motor: 2993 ccm V6 TwinTurbo
Výkon: 258 koní při 4000 ot./min.
Točivý moment: 600 Nm při 2000 ot./min.
Převodovka: 8-st. automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 2160 kilogramů
0-100 km/h: 7.9 sekundy
Maximální rychlost: 210 km/h
Spotřeba: 9 l/100 km
Objem kufru: 550/2030 litrů