Rádi byste stylové SUV-coupé, ale nemáte peníze na německé prémiovky? Arkana je řešení.

SUV à la čtyřdveřová kupé jsou v kurzu. Mezi ty nejoblíbenější patří rozhodně BMW X6, Mercedesy GLC a GLE nebo Audi Q8. Co ale dělat, když nemáte miliony na novou prémiovku a nechcete na údržbu drahou ojetinu? Renault přišel s řešením, které se jmenuje Arkana. Do dnešní recenze dorazila verze s moderním hybridním ústrojím – E-Tech Hybrid 145.

Pozornost vzbudit umí

Ačkoliv jde o auto, které v maximální výbavě skoro nepřekročí cenovku 900 000 Kč, pozornost rozhodně vzbudit umí. Sice to není nejhezčí francouzské SUV, jaké můžeme na silnici potkat, ale líbivý styl mu rozhodně nechybí. Obzvláště v zajímavé modré Zanzibar. Velice povedené jsou i barvy Flamme (červená) a originální oranžová Valencia.

Příznivé ceny a hodně místa na zadních sedadlech

Čím Arkana rozhodně zaujmout umí, jsou cenovky. Ve výbavě Equilibre startuje na 743 000 Kč. Parádně vybavený R.S. Line se 160 koňovým benzinovým motorem a se všemi příplatky vyjde na 943 500 Kč. Plně vybavený hybrid E-Tech stojí 936 500 Kč.

Kvůli příznivým cenám můžu trochu přivřít oko při hodnocení interiéru. Použité materiály jsou průměrné a interiér je poměrně úzký. Největším mínusem je ostrá hrana na středovém tunelu, o kterou si člověk neustále opírá pravé koleno (alespoň já s výškou 185 centimetrů). Lze vyřešit jiným nastavením sedadla, pak ale zase přijdete o ideální pozici za volantem. Vzadu je hromada místa i pro vyšší osoby, obzvláště na nohy. Kufr má objem slušných 480 litrů.

Informační systém funguje dobře. Navíc je tady analogové ovládání klimatizace namísto dotykových nesmyslů, což je v dnešní době rozhodně plus.

Úžasná spotřeba, průměrná dynamika a variátor

Na Arkaně mě nejvíce překvapilo hybridní ústrojí. Poměrně často se u hybridů stává, že nejsou úspornější než čistě spalovací motorizace. To však neplatí pro Arkanu E-Tech. Především ve městě jde o úžasně ekonomické auto. Celý týden jsem byl schopný jezdit po Praze za 4.5 až 5 litrů. Okresky předpisovým tempem zvládá pod 4.5 litru. Dálnice je pak otázkou 6-7 litrů. To jsou skvělé hodnoty, obzvláště u vysokého SUV.

Samotný motor je kultivovaný, při jízdě téměř nepoznáte, jestli zrovna běží či nikoliv. Horší to bohužel je, když zrychlíte. Čtyřstupňová převodovka (+2 stupně pro elektromotor) to trochu přehání s vytáčením a kazí tím kultivovanost jízdy. Nejlépe celému ústrojí je, když se jede pohodově a předpisově. Dynamika stejně není nijak oslnivá. Příjemné je akorát pružné zrychlení v nižších rychlostech díky elektromotoru.

Podvozek je poměrně tuhý, ale nerovnosti žehlí dobře. Ovšem být trochu měkčí, určitě bych se nezlobil. Celkově by se k jízdními projevu Arkany hodilo komfortnější naladění podvozku. Na dobré úrovni je totiž odhlučnění, ať už jde o aerodynamický hluk nebo odfiltrování vibrací a dunění motoru. Nicméně díky tužšímu nastavení působí jistě při rychlejší jízdě. I když nedotáčivost přichází poměrně brzy, svižnější tempo na okreskách mu nedělá žádný problém. Jak už bývá u Renaultu zvykem, povedené je řízení.

Vybírat si lze ze čtyř jízdních režimů – My Sense, Sport a Eco. Tím čtvrtým je vynucení jízdy čistě na elektřinu. Stav baterie se neustále pohybuje zhruba od 30 do 70%. Níže se dostanete akorát při využití EV módu. Naopak výše převážně jen dlouhou jízdou z kopce. Eco jsem téměř nepoužíval, protože je v něm auto línější. Podobně zbytečný mi přišel Sport, jelikož stejně nejde o žádného rychlíka. Navíc v něm neustále běží spalovací motor a rapidně se zvýší spotřeba. Ideální je tak režim My Sense, kdy auto kombinuje spalovací motor s tím elektrickým (při dostatečném nabití zhasíná spalovací motor a jede na elektřinu). Výsledkem je příjemný projev a nízká spotřeba.

Renault Arkana chyby má, ale jako celek budí dobrý dojem

Pokud chcete svižný cestovní crossover, SUV-kupé se sportovním charakterem nebo komfortního společníka, budete muset hledat jinde. Pokud hledáte stylové SUV do města za rozumné peníze a s nízkou spotřebou, nemůžete šlápnout vedle. U Renaultu dostanete líbivé, dobře vybavené, příjemně jezdící, prostorné a velice úsporné auto. Renault Arkana E-Tech si zaslouží 7 z 10 hvězdiček.

Plusy

Nízká spotřeba ve městě
Příznivá cena
Místo na zadních sedadlech
Úsporný hybrid, který nemusíte nabíjet

Mínusy

Ostrá hrana na středovém tunelu tlačí do kolena
Sladění spalovacího motoru a variátoru (převodovky)
Podvozek by mohl být trochu měkčí

Technické parametry

Motor: 1598 ccm L4
Výkon: 145 koní při 5600 ot./min.
Točivý moment: 205 Nm při 3600 ot./min.
Převodovka: 4-st. automatická (+2 st. pro elektromotor)
Pohon: FWD
Hmotnost: 1435 kilogramů
0-100 km/h: 10.8 sekundy
Maximální rychlost: 172 km/h
Spotřeba: 4-7 litrů
Objem kufru: 480 litrů