Pokud vybíráte kombi střední velikosti, máte dost možností. Jednou čerstvě modernizovanou je Renault Megane. Který rozhodně má co nabídnout!

Že se díváte na nový Megane možná na první pohled nepoznáte. Ale optická modernizace nebyla moc potřeba, jelikož vypadá stále dobře. Co se mi líbí, tak nově jsou přední blinkry přes celá céčka denního svícení. Takže je opravdu nejde přehlédnout. Zadní jsou zase dynamické, což působí hezky moderně. A to je asi tak vše.

Pokud si ale pořídíte Megane v červené, jakou jsem měl k dispozici já, budete se často setkávat s otočenými hlavami. V dnešním provozu šedých, bílých a černých aut tato zářivě červená působí jako zjevení. A to je jedině dobře! Vystoupí z davu a vynikne vzhled samotného auta.

V interiéru došlo na nový infotainment. Což už bylo vážně potřeba, protože jednu chvíli byla situace, kdy Clio mělo modernější a lepší systém, než větší a dražší Megane. Stav se vyrovnal a nový systém mají oba modely. Má hezkou grafiku, je online a ukáže vám třeba ceny paliv na čerpacích stanicích. Navíc barevně odlišené, takže hned víte, zda se na té benzínce poblíž vyplatí natankovat. Velice praktická věc!

Hlavní je ale cestování. A to je u Megane Grandtour opravdu pohodlné. Nebyl to jen můj pocit, ale i pocit spolujezdců, kteří si chválili, jak se jim dobře cestuje. Najel jsem opravdu hodně kilometrů a ke spokojenosti by mi chyběl jen adaptivní tempomat. Ten můžete samozřejmě za příplatek mít, dokonce ve dvou provedeních – „klasický“, který udržuje vzdálenost od vozu před vámi a pak chytřejší, který vám pomůže i na dálnici v kolonách.

Klasický tempomat ale máte v základní výbavě. Stejně jako třeba LED přední světlomety, které svítí opravdu dobře. A třeba dvouzónovou automatickou klimatizaci. Já měl k dispozici střední výbavu INTENS. I když střední… vrcholná R.S. LINE je spíše o sportovním vzhledu, než o nějaké další výbavě. Tu si pořizujete v paketech, kterých jsem na testovaném autě také moc neměl. A díky tomu mohu s čistým svědomím říct, že pokud bych si kupoval nový Megane, vypadal by asi nějak takhle.

Ve výbavě INTENS toho získáte totiž plno, pakety se hodí, pokud chcete třeba vyhřívaný volant a sedadla, navigaci (vzhledem k podpoře Android Auto není potřeba, ale získáte pak i větší středový displej), nebo třeba právě ten adaptivní tempomat. Takže za mě paket s vyhřívaným volantem a předními sedadly za osm tisíc a připlatit za tuto barvu osmnáct tisíc. Jistě, pokud bych měl větší rozpočet, tak audiosystém Bose hraje také skvěle, head-up displej se hodí a adaptivní tempomat jakbysmet, ale to jsou už jen takové třešničky na dortu.

Nejvyšší, nebo tedy nejdražší výbava R.S. LINE, je do sportovna a to přináší i jednu specifickou věc. Renault se rozhodl dát do auta opravdu sportovní sedačky. Možná si řeknete, že to je super, když sportovní, tak sportovní. Ale ony mají opravdu výrazné boční vedení a nejsou rozhodně nijak pohovkovitě měkké. Do Megane R.S. skvělé, ale do běžného auta jsou podle mě až moc ultimativní a pokud máte více kilogramů, nebudete úplně nadšeni. Rozhodně doporučuji před koupí vyzkoušet.

Zpátky k pohodlí. To jsem si užíval celou dobu. Podvozek sice nenabídne více režimů, ale to není vůbec potřeba, protože ten základní je tak akorát. Jízda po dálnici je naprostá pohoda, když projedete typickou českou okresku, tak to zvládnete ve zdraví. A navíc se ani nebudete bát, že jste autu něco provedli, protože působí příjemně bytelně a nikde nic nebouchá a nedrnčí.

Do auta pohodlně posadíte čtyři lidi, což jsem samozřejmě vyzkoušel. Plus jejich zavazadla k tomu. Kufr v základu nabídne 521 litrů a chytré dělení, takže pokud ho nevyužijete celý, můžete ho rozdělit na dva menší. Zároveň máte k dispozici i praktické gumy, za které můžete dát třeba tašku s nákupem a tak pak nikde necestuje. Se sklopenými zadními sedadly se dostáváte na 1504 litrů a to je slušná porce prostoru pro menší stěhování.

S přepravou naloženého auta mi pomáhal motor TCe 140, který s tím neměl rozhodně žádný problém. Ačkoli je to základní motorizace (pro model Grandtour), není potřeba víc. Můžete mít ale ještě naftovou jednapětku se 115 koňmi, plug-in hybrid se 160 koňmi a ve výbavě R.S. LINE ještě TCe 160, které, jak asi tušíte, nabídne o 20 koní více. Vzhledem k cenám předpokládám, že po plug-in hybridu sáhne někdo, kdo pro něj opravdu bude mít využití a ví, že se mu vyplatí. Ve výbavě INTENS stojí totiž o 265 tisíc více, než tato základní motorizace.

Motor je benzínový čtyřválec, točivý moment je 260 Nm pokud máte manuál a 240 Nm s automatem. Udávaná spotřeba je 5,7 až 6,2 litru na sto kilometrů. Já měl průměr 6,2. A to jsem nejezdil nijak úsporně. Naopak, na okreskách jsem jezdil svižně, na dálnici nějakých 130 až 140 na tempomat. Občas naložený… spotřeba je rozhodně příznivá! Sportovní režim jsem se nebál použít. Zkusil jsem i aktivovat sportovní zvuk a jsem moc rád, že je možnost ho aktivovat. Protože to znamená, že může být i deaktivovaný a to je dle mě ta správná volba. Je dost výrazný a nepřirozený.

Jelikož se jedná o základní motorizaci, odpovídá tomu i cena. Nový Renault Megane Grandtour pořídíte od 490 tisíc právě s tímto motorem. V testované výbavě vyjde na 535 tisíc. Jedná se tedy o akční ceny, kde je sleva 45 tisíc. Pokud budete pokukovat po naftové verzi, tak ta vás přijde na 516 tisíc v nejnižší výbavě ZEN. A je pravda, že ačkoli je naftový motor slabší, tak k pohodlnému charakteru auta dobře sedí. Prostě parťák na dlouhé cesty.

Vrcholná verze TCe v nejvyšší výbavě pak stojí 650 tisíc, je ale ve spojení s automatickou převodovkou. A pokud by vás snad zlákal plug-in hybrid, tak na ten si připravte minimálně 780 tisíc.

Nový Megane mě nepřekvapil prostorností, tu jsem očekával. Vzhledem už trochu ano, je to sice starý známý, ale v této barvě vypadá výborně. Co mě ale překvapilo, tak to byl motor a podvozek. Motor má dost síly, příjemný projev a výbornou spotřebu. Podvozek zase hýčká posádku. Když někdo vybírá pohodlné a pohledné kombi, může být Megane tou pravou volbou.

Autor: Tomáš Devera

Tomáš je fotograf zaměřující se na focení automobilů o kterých taky píše, především recenze nových ale i ojetých vozů.  Je rovněž zakladatelem a šéfredaktorem magazínu Roadblog.

Fotogalerie Renault Megane Grandtour