Mégane R.S. III je považovaný za jednu z nejlepších předokolek historie
Mégane R.S. třetí generace je opěvovaný hot-hatch. Král Nürburgringu označovaný za jednu z nejlepších předokolek historie. Jezdil jsem s ním, když byl nový, později i ojetým. Rozhodně jsem se zamiloval. Ale postupem času trochu upadnul v zapomnění. Za tu dobu jsem projel nespočet hot-hatchů, hlavně těch nových – Hyundai i30 N, Ford Focus ST, Volkswagen Golf GTI Clubsport a další. Pořád jsem si říkal, který z nich je tím nejlepším? A teď vám to prozradím. Je to ojetý Mégane R.S. 265 Cup s Akrapovičem a podvozkem Öhlins naladěným pro Nordschleife. Tento kousek s 30 000 kilometry na tachometru je jako nový a člověk se s ním vrátí zpět do let 2009-2017. Kolik taková hračka stojí? Připravit si musíte okolo 600 000 Kč. Ojetější předfacelifty seženete za 300 až 400 tisíc. Jak jezdí? To si povíme v dnešní recenzi.
Facelift + extravagantní žlutá = spousta otáčejících se hlav
Klasický Mégane třetí generace nikdy nebyl autem, za kterým by se lidé otáčeli. Ale seberte mu pár dveří, přidejte několik aerodynamických prvků, výfuk umístěte doprostřed, nalakujte ho výraznou žlutou a postavte na černá 19-palcová kola s červeným lemem. V tu chvílí máte exotické auto, které na silnici doslova září. Líbivý je i samotný facelift, ale s ním bohužel přišly slabé halogenové světlomety.
Obyčejný interiér, vyšší pozice za volantem, ale skvělá sedadla Recaro
Nezáleží na tom, že je to mladší facelift, uvnitř je to prostě Renault z roku 2009 s pár vychytávkami. Líbí se mi sportovní sedadla Recaro, která veškerou konkurenci strčí do kapsy. Jen si musíte zvyknout na nastupování přes tvrdou bočnici, ze které budete mít neustále modřinu na stehně. Pro dva cestující je v kabině dostatek místa a slušný je i kufr. Ještě se mi líbí informační systém s R.S. monitorem, kde lze sledovat a nastavovat různé funkce auta. Zbytek je ale horší. Sedí se docela vysoko a volant má s trochou nadsázky sklon jako v autobuse. Design i materiály jsou mezi velkými hatchbacky spíše podprůměrem. To ale omlouvá fakt, že Mégane R.S. v roce 2014 startoval na krásných 740 900 Kč.
Öhlins, Akrapovič, výkonný motor a pořádné brzdy
Vzpomínáte si, které auto mělo tlumiče Öhlins Road & Track, kompozitové pružiny Allevard a titanový výfuk Akrapovič? Hádáte správně, je to Mégane R.S. 275 Trophy R, který v roce 2014 zajel rekord aut s předním pohonem na Nürburgringu – 7:54.36. A přesně tyto věci šly připlatit i na 265 Cup. U tohoto kousku se někdo plácnul přes kapsu, protože všechno má. A vše je nastaveno právě pro dosahování nejlepších časů v Zeleném pekle. K tomu si přidejte zavěšení předních kol s oddělenou těhlicí, čtyřpístkové brzdy Brembo, pneumatiky Michelin Pilot Sport Cup 2 o rozměru 235/35 a nízkou hmotnost 1354 kilogramů. A ještě jeden detail, tento Mégane má software motoru z 275 Trophy. To znamená, že ve výchozím nastavení dává 265 koní, ale v režimech Sport a Race disponuje ostřejší mapou s 275 koňmi při 5500 a 361 Nm při 3000-5000 otáčkách. Na papíře to vypadá nádherně, ale je to stejná krása i v reálném světě?
Při každodenním jezdění musíte dělat kompromisy
Asi nebudeme ztrácet čas tím, jak se s R.S. žije každý den. Akorát zmíním, že dlouhodobou průměrnou spotřebu jen tak nesrazíte pod 10 litrů. Auto je poměrně tuhé a hlučnější při vyšších rychlostech. Ale zároveň mi připadá, že příplatkový podvozek Öhlins nerovnosti filtruje lépe než klasicky Cup. Pokud máte rádi sportovní auta, s přimhouřeným okem se dá bez problému využívat jako daily. Uhlazený VW Golf GTI ale rozhodně nečekejte. Je to jeden z těch hardcorovějších hot-hatchů.
Na okresce se chová neuvěřitelně, je to čistá slast
Motor se v nejostřejším režimu hned po nastartovaní usadí na vysokém volnoběhu. Plynu se stačí dotknout a otáčky bleskurychle letí nahoru. Toto že je dvoulitrový čtyřválec s jedním turbem? Nevěřím. Reakce na plyn jsou na úrovni atmosférických motorů. Zajímavý je celý jeho projev. Není tu ta turbodíra, kterou vystřídá brutální kopanec, neutuchající let vpřed, ale i následné zvadnutí před červeným polem (takový projev má většina přeplňovaných čtyřválců v hot-hatchích). Pod plným plynem se rozjíždí lineárně a výkon krásně graduje. S radostí se nechá vytáčet za hranici 6500 otáček. U toho vydává zvuky, které připomínají plamenomet v doprovodu kulometu. Pod plynem zlostně syčí, po ubrání prská a střílí. Lepší by však mohlo být řazení. Kulisa není zrovna přesná a úplně ideální není ani rozmístění pedálů pro meziplyny. Ale s trochou cviku se trefovat dají.
Z předchozích zkušeností s Mégane R.S. 250/265 Cup před faceliftem i po něm si pamatuji, že zadek byl hodně rozverný. Při každém ubrání plynu v zatáčce se vydal ven a auto kouzlilo učebnicové lift-off smyky. Kvůli této vlastnosti šlo nejen o zábavný stroj, ale i nebezpečnou věc, o čemž svědčí nespočet zaznamenaných nehod na Nürburgringu. Proto je velmi zajímavé sledovat, jak odlišně funguje s příplatkovým podvozkem a na lepivých pneumatikách. Takto nastavený Mégane je jako přibitý k asfaltu. Jde z něho cítit, že se snaží jet hlavně co nejrychleji. A že mu to jde. Dynamika v přímce sice není dechberoucí, ale rozhodně naprosto dostačující. Brzdy jsou ostré, neúnavné a dají se dobře dávkovat, což oceníte před každou zatáčkou. V té zase využijete jemně nastupující samosvorný diferenciál, který stahuje příď k apexu. V té chvíli pomáhá i stopu utahující zadek. Auto je doslova živé, což rozhodně platí pro komunikativním řízení. Je přesné, tak akorát tuhé a do dlaní řidiče přenáší všechny potřebné informace. Sebejistý podvozek komunikuje přes sedadlo, vůbec neodskakuje a v kombinaci s pořádnými pneumatikami předvádí divy, co se přilnavosti v zatáčkách týče.
Renault Mégane R.S. 265 Cup v setupu pro Nürburgring je poklad
Nové hot-hatche možná zvládnou zajet rychlejší kolo na okruhu, ale rozhodně nejsou tak požitkářskými stroji. Tomuto Francouzovi stačí odpustit horší pozici za volantem a nepovedené řazení, zbytek je absolutně dokonalý. Mezi ostrými předokolkami jde o řidičský poklad. Je to pravý král říše hot-hatchů, který se svého trůnu jen tak nevzdá. Až na pár výjimek jsem řídil všechny modernější hot-hatche. Pokud byste mi řekli, abych si vybral jediný, se kterým chci strávit víkend na okreskách, bez váhání bych šel pro Mégane R.S. Ideálně v této specifikaci 265 Cup na podvozku Öhlins a s Akrapovičem, nebo rovnou 275 Trophy. Má fenomenální podvozek, točivý motor a slastné řízení. Miluji ho. K dokonalosti chybí málo, takže si může odvézt 9.5 z 10 hvězdiček.
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 1998 ccm L4 Turbo |
Výkon: | 265 koní při 5500 ot./min. |
Točivý moment: | 361 Nm při 3000-5000 ot./min. |
Převodovka: | 6-st. manuální |
Pohon: | FWD |
Hmotnost: | 1354 kilogramů |
0-100 km/h: | 6.0 sekundy |
Maximální rychlost: | 254 km/h |
Spotřeba: | 10 l/100 km |
Objem kufru: | 377 litrů |