Tento test můžeme pojmout jako loučení s legendou, která je velmi významným milníkem v automobilové historii. Bohužel, tuto generaci Mégane R.S. už si novou pořídit nemůžete. A vlastně ani nepočítáme s tím, že ta nová bude stejně ultimativní stroj.

V jasně žluté barvě vypadá jako bojový sršeň. Na agresivní nárazník navazují vystouplé blatníky a do masky se líbivě svažují xenonové světlomety. Baculatá záď nesemenší křídlo a decentní difuzor, uprostřed něhož se nachází centrálně umístěná koncovka výfuku.

Uvnitř je to jednoduché – pár tlačítek na ovládání rádia uprostřed palubní desky, do rukou skvěle padnoucí volant a boží skořepinová sedadla Recaro. To nejdůležitější se pak nachází nalevo pod volantem – tlačítko na vypnutí ESP. Někteří by mi určitě položili otázku, jak je na tom s praktičností? A ano, na zadní sedadla se docela v pohodě vejde i dospělý člověk a kufr má dostatečných 377 litrů, ale věřte mi, že do práce a na nákupy s ním jezdit nechcete.

Pod kapotou je přeplňovaný čtyřválec 2.0-litru, který zásobuje přední kola výkonem 250 koní a krouťákem 340 Nm. Síla putuje přes šestistupňovou manuální převodovku a samosvorný diferenciál, který je součástí příplatkového paketu Cup, k tomu automaticky patří i silnější brzdy Brembo.

Po nekomfortním nasednutí přes tvrdé bočnice sedadel konečně nacházím ideální pozici za volantem a můžu vyrazit. Hned po prvních metrech musím vyvrátit tvrzení, že se dá používat na denní dojíždění do práce, obchodu a dokonce s ním lze vyrazit i na dovolenou. A věřte nebo ne, někteří majitelé přesně to dělají, asi mají zadek z oceli, jinak si to nedokážu vysvětlit. Auto je hlučné, poskakuje a propouští silné rázy do karoserie – ne, opravdu si ho nekupujte jako daily car, manželka vás zabije.

Až teď se dostáváme na místo, kde je jako doma. A tím je klikatá okreska, která nabízí rychlé i pomalé pasáže, kvalitní i rozbitý asfalt, a je tak jako stvořená pro nabroušené hatch-backy. S meziplynem a ránou do výfuku podřazuji na druhý rychlostní stupeň. Motor štěká v omezovači, než na vlhkém asfaltu kola chytnou trakci a Mégane vyráží kupředu. S překročením hranice 6000 otáček ťukne omezovač a já díky dokonale naladěné převodovce s krátkými drahami řadím trojku. Zátah nepolevuje a na tachometru mám už 150 km/h. To znamená jediné – začít brzdit, což je potřeba s narovnanými koly! Jakmile se totiž dotknete brzdy v zatáčce, končíte – jen se podívejte na crash kompilace z Nürburgringu. Do zatáčky nalétám rychlostí hrubě překračující sto třicet a cítím, jak mě samosvor jemně táhne k apexu. Na výjezdu dávám znovu “podlahu” a se zvukem podobajícímu se plamenometu, který si to rozdává s kulometem, uháním k další zatáčce. Ta je mnohem ostřejší, a tak po využití fantastických brzd přidávám plyn a v půli zatáčky ho pouštím, čímž vytvářím krásně řiditelný smyk. Ten se dá až s neuvěřitelnou přesností srovnat sametově hladkým a přesným řízením, které mi do rukou posílá dostatek zpětné vazby.

Dokonale naladěná spojka, dokonalá převodovka, dokonalé řízení a dokonalý podvozek… Bože, to je něco! Dalším trumfem je motor – tedy spíše čtyřválcový dynamit s turbem. Pokud se vám nelíbí, tak vám jen dokazuje, že neumíte řídit. Je potřeba ho držet nad 4000 otáčkami, kde má až do 6000 otáček brutální zátah. Pod touto hranicí je znatelná turbodíra, která mi ovšem vůbec nevadí a k charakteru auta se doslova hodí.

Mohl bych tady básnit donekonečna a omývat pořád dokola již jednou napsaná slova. Závěr je však jednoduchý, běžte a kupte si ho. Pěkné kusy rychle mizí a za podobné peníze jen těžko najdete něco rychlejšího. Dostává 9 hvězdiček.

Hodnocení WikiCars

  • výkonný motor

  • skvěle naladěný podvozek

  • sedadla s dobrým bočním vedením

  • přesné a rychlé řízení

  • nízký jízdní komfort

Technické parametry

Motor1998 ccm L4 Turbo
Výkon265 koní při 5000 ot./min.
Točivý moment361 Nm při 3000 ot./min.
Převodovka6-st. manuální
PohonFWD
Hmotnost1354 kilogramů
0-100 km/h6 sekund
Maximální rychlost254 km/h
Průměrná spotřeba10 litrů
Objem kufru377 litrů