Když jste v 80. letech byli hodně bohatí a hnala vás touha to mezi smetánkou dávat najevo, tak jste nemohli přijet v čemkoliv vás napadlo. V BMW E23 jste byli za drogového dealera, v Jaguaru XJ Series III za nájemného vraha a v Mercedesu W126 za mafiána. Chtělo to majestátní stroj, z něhož okolí nemá strach, nýbrž zdravý respekt. Tímto se výběr zúžil na pouhá dvě auta – Bentley Mulsanne a prakticky totožný Rolls-Royce Silver Spirit, který k nám tentokrát zavítal.

Je to koráb, zaoceánský parník na kolech, který musí být vidět i z vesmíru. Má skoro 3 tuny, hodně přes 5 metrů na délku a necelé 2 metry na šířku. Design je jednoduchý, ale o to pozoruhodnější, protože každý záhyb má smysl a zapadá do charismatického celku. Ale je tu i pár náročných vymožeností. Podívejte se třeba na systém otevírání kapoty, ten je složitější než celá Škoda 120.

Z interiéru doslova čiší jedinečnost a výjimečnost. Je jedno, jestli se zrovna díváte na sedadla čalouněná tou nejlepší kůží, dekory z ořechového dřeva, ocelová tlačítka, jemné koberečky z ovčí vlny nebo vystlané přihrádky, vše se dá označit za precizní práci. A plasty? Nenajdete. Všechny ovládací prvky mají hezky tuhý chod a mnohé překvapí elektricky nastavitelná sedadla, o oknech nebo zrcátkách ani nemluvím.

Po otočení klíčem v hodinářsky propracované spínací skříňce se ozve zabublání a velký V8 začne sympaticky bubnovat do výfuku. Po zahřátí se usadí na klidnějším, ale stále zvučném volnoběhu. Jenže stačí zabouchnout dveře a následuje NIC, hrobové ticho, jako by zbytek světa přestal existovat. Od motoru nejdou vůbec žádné vibrace, je dokonale odhlučněný a vnitřek tohoto Rollsu se zdá jako ideální místo pro schůzku Donalda Trumpa s Kim Čong-unem. Ven totiž neunikne ani hlásek.

Voličem převodovky za volantem řadím polohu D a už jen tento úkon se mi líbí. Volič jde příjemně ztuha a krásně zapadává do vybraných jízdních režimů. Auto se s klidem a velmi decentním hukotem rozjíždí, přičemž musím smeknout hlavně před automatickou převodovkou. Ta řadí dokonale, nepostřehnutelně. Změnu převodu nepoznáte zvukově ani pocitově. Řízení je tak extrémně přeposilované, až nabydete dojmu, že mu ublížíte, když volant uchopíte pevným stiskem jako v každém jiném autě. Tady se dá zatáčet vážně jen dvěma prsty, bez přehánění. Auto, jako by říkalo: „Já vím, kam mám jet. Jen mě mírně koriguj a zbytek za tebe udělám já.“

Samotný podvozek je úžasně plavný a houpavý. Umí přefiltrovat většinu nerovností a posádce dá vědět jen o opravdu velkých výmolech. Nepřipadám si jako v autě, ale jako na lodi, se kterou pomalu pluji na širém oceánu. Klid, ticho, pohodlí a žádné rušivé elementy. Další zajímavostí je styl, jakým maskuje rychlost, jede 100, ale vypadá, že uhání sotva 60. Svižnější jízda je samozřejmě peklo ze všech stran – naklání se, nebrzdí, nezatáčí a s tím jemným řízením toho taky moc nenaděláte. Ale to jsou věci, které mě u takového auta vůbec nezajímají.

Hodně lidí se mě ptá, jaký výkon má ten plnotučný cvalík pod kapotou. A já říkám, že dostatečný. Nikam se nežene, ale přesto příjemně a nenuceně zrychluje. Uvnitř ho skoro neslyšíte, zvenku zní jako vrtulové letadlo prolétající opodál a k tomu si skvěle rozumí s něžným automatem.

Rolls-Royce Silver Spirit Mark I mě přesvědčil, že na začátku 80. let patřil k předním vládcům celého automobilového světa. Od okolí vás oddělí takovým způsobem, že vám ani nepřijde, že jedete. Tady jde jen o jedno, o absolutní komfort, což se povedlo. Toto je pravá limuzína, která v sobě neskrývá žádná ALE, je to 10 hvězdičkové auto.

Hodnocení WikiCars

  • kultivovaný motor

  • hladce řadící převodovka

  • odhlučnění

  • komfortní a plavný podvozek

  •  zpracování

  • nic, co by mi výrazně vadilo

Technické parametry

Motor6750 ccm V8
Výkon225 koní
Točivý moment450 Nm
Převodovka3-st. automatická
PohonRWD
Hmotnost2670 kilogramů
0-100 km/h10.5 sekundy
Maximální rychlost193 km/h
Průměrná spotřeba20 litrů
Objem kufru408 litrů