MUST750R už znáte z minulé recenze, ale teď dostal další úpravy, které z něho dělají ještě výjimečnější stroj
Tento Ford Mustang ROUSH Stage 3 s „krycím jménem“ UNITESTA MUST750R už nejspíš znáte. V roce 2021 jsem o něm psal recenzi. Byl to děsivý a úchvatný stroj zároveň. S časem 6.65 sekundy si navíc dokázal utrhnout rekord mezi auty s manuálními převodovkami ve zrychlení 100-200 km/h. Proč je tady znova? Jeho majitel se po minulém testu nezastavil a dál vylepšoval. ROUSH dostal několik nových úprav, které z něho dělají ještě lepší auto.
Kde se vzal americký úpravce ROUSH?
O příběhu Jacka Roushe už jsem se rozepsal minule, ale jak se říká, opakování je matkou moudrosti. Jack Roush je jméno, které většina Evropanů nezná. Přitom v americkém automobilovém, hlavně závodním světě, jde o velice uznávaného muže. Dle mnohých dokonce překonává slavného Carolla Shelbyho. Svou kariéru začal v roce 1964 u Fordu, a to jako inženýr vývoje motorů. O 6 let později založil vlastní tým, který vyhrál několik závodů ve sprintu. Od roku 1976 prodával závodní díly pod značkou Roush Performance Engineering. Zaměřoval se na okruhové šampionáty a závody do vrchu. Od roku 1984 doslova ničil konkurenci v závodech SCCA a IMSA. Milník přišel o 4 roky později, kdy úspěšně vjel do světa NASCAR. Třináct svých týmových jezdců dovedl k ocenění NASCAR Rookie of the Year Awards. Dnes jde o jeden z nejdůležitějších týmů v tomto seriálu závodů, něco jako Ferrari ve Formuli 1. Jelikož má nepřeberné zkušenosti s Mustangy na závodních tratích, začal upravovat i silniční auta, díky čemuž se stal ještě populárnějším. Jack Roush narozený 19.4. 1942 byl v roce 2017 zařazen do Automotive Hall of Fame.
Úpravy ROUSH pro Ford Mustang 5.0 GT
Testovaný vůz je na míru postavený společností UNITESTA, a to kompletně ve spolupráci s americkou firmou ROUSH. Inspirací byla 60-kusová edice Jack ROUSH Edition. Ta bohužel nešla koupit v evropské verzi. Alternativou byl ještě Shelby GT500, ale ten se nevyrábí s manuální převodovkou. Proto byl pořízen evropský Mustang 5.0 GT po faceliftu, který se značně upravil. Velkou předností je, že všechny úpravy jsou homologované, tudíž zapsané v technickém průkazu a auto projde STK i měřením emisí. Vše je navíc posvěceno samotným Jackem Roushem, za kterým majitel tohoto auta osobně letěl. Jeho syn Jack Roush Jr. dokonce přiletěl do Prahy, aby na stavbu dohlédl. Na světě moc komplexněji upravených Mustangů nenajdete.
Úpravy motoru
Vyměněn byl blok motoru za odolnější Ford Performance Coyote. Poté byl agregát osazen kompresorem. Samozřejmostí je sání a intercooler. Vyměněno bylo olejové, vodní i palivové čerpadlo. Přibyl chladič oleje, jsou zde jiné svíčky a mnoho dalších drobností. Zajímavé je chlazení intercooleru přes klimatizaci. Kardanova hřídel je karbonová, tu mimochodem nemá ani limitovaná edice Jack ROUSH. Nechybí chlazení zadního diferenciálu nebo výfuk Remus s novým rezonátorem, koncovkami a sportovními katalyzátory. Výsledkem je výkon 797 koní při 6800 ot./min. a točivý moment 980 Nm při 5710 ot./min. O přenos síly se stará převodovka Tremec se spojkou Mantic 9000 series. Z 0 na 100 km/h umí zrychlit za 2.9 sekundy a maximální rychlost je přes 350 km/h.
Úpravy podvozku
Nově přibyl podvozek Öhlins Racing, kterému sekundují lepší poloosy a čepy. Nezapomnělo se ani na brzdy od značky BREMBO. Stejné používá například Shelby GT350R.
Úpravy exteriéru
Tento Mustang je jiný už od pohledu. Osvětlený nápis ROUSH na chladiči, spousta znáčků Stage 3 a ROUSH, výdechy na blatnících a kapotě, o 25% zvětšený průduch pro nasávání vzduchu v masce, masivní difuzor a mnoho dalšího. Zaujmou i odlehčená 20″ kola.
Úpravy interiéru
Interiér byl kompletně přečalouněný, takže zmizel neduh všech Mustangů – nekvalitní zpracování. Použita byla kvalitní kůže a Alcantara. Na několika místech je vypálený podpis Jacka Rousha, sluneční clona je taky podepsaná. Vedle řadící páky je sběratelská mince s vyobrazeným Jackem Roushem. Nová je krátká řadící páka, která má zkrácenou kulisu řazení. O kvalitnější zvukový požitek se stará zakázkové audio z Bestaudio.cz. Kvůli kontrole teplot, tlaku oleje a kompresoru tady jsou čtyři budíky, dva na sloupku řidiče a dva mezi středovými výdechy klimatizace. Upraven byl i systém s dotykovou obrazovkou, ten umí přehrávat například filmy a seriály z Netflixu. Nechybí ani drobnost, jako třeba pedály ROUSH. Jinak jde o klasický Mustang s bohatou výbavou – dostatek místa, pohodlná sedadla s vyhříváním i odvětráváním a spousta dalšího. Avšak je tady i pár neduhů – do přihrádky ve dveřích se nevejde ani 0.5 litrová lahev a sedadla by mohla mít výraznější boční vedení. Zajímavostí je stylové nářadí umístěné ve víku kufru. Zespod kapoty je vyobrazena většina značek, které dodaly použité komponenty.
Dlouho jsem neřídil auto, ze kterého bych vysedl rozklepaný strachy, je to monstrum!
Když střídáte auta jako ponožky, je to sice fajn, ale má to i nevýhody. Kousky, ze kterých jsou ostatní nadšení, vás nechávají chladnými. U 600-koňových bestií vám přijde, že by klidně mohly mít o 100 koní víc. Stále však existují auta, která vyděsí i ty nejzkušenější (nemyslím sebe). Jedním z nich je tento Ford Mustang ROUSH Stage 3. Po okreskovém lítání jsem z něho vystoupil rozklepaný, plný strachu, ale i absolutně nadšený. Je to monstrum, které umí zabít, vyděsit, ale i náramně pobavit.
Ale teď se vraťme kousek zpět. Dojel jsem za kamarádem, který tento Mustang vlastní, takže než jsme se dostali na okresky v okolí Žatce, musel jsem projet Prahou a chvíli uhánět po dálnici. Už po minulé zkušenosti mi bylo jasné, že ROUSH je pohodlně využitelný pro každodenní jezdění, ale s novým podvozkem Öhlins Racing a dodatečným vytlumením je to ještě lepší. Podvozek schopně tlumí nástrahy českých silnic, to mě nechává v úžasu. Auto je tiché, což se dá říct i o výfuku Remus se zavřenými klapkami. Motor při dálničních 130 km/h točí okolo 2000 otáček, takže ani dlouhé cesty nejsou překážkou. Když jsem se zrovna teleportoval na německou dálnici, sklouzla mi noha na plynu a tachometr během chvilky ukázal 300 km/h. S hlasitěji puštěnou hudbou (nové audio hraje vážně skvěle) byste si mysleli, že jedete o 100 km/h pomaleji. Tak pohodově Mustang tyto rychlosti zvládá. Mezistátní dálniční křižník? Klidně, žádný problém. Při normálním jezdění počítejte se spotřebou blížící se 15 litrům.
Jak už asi tušíte, dynamika v přímce je brutální. Vždyť ze 100 na 200 km/h teď zrychlí za 6.61 sekundy, čímž jen potvrzuje prvenství mezi auty s manuální převodovkou. Na první dva rychlostní stupně je to od kol kouřící bestie, která jen hrabe a lítá bokem. Při zařazení dlouhé trojky (zvládá tachometrových 205 km/h) už se pneumatiky chytají, ale s vypnutou elektronikou stále pěkně kouše a nejradši jezdí dveřmi napřed. Jelikož převody jsou extrémně dlouhé, na okresce se dá jet jako s automatem. Jen zařadíte trojku a svištíte. Čtyřku bych tam radši ani nedával, protože pak na každé delší rovince atakujete nebezpečnou rychlost 250 km/h. Auto je to opravdu děsivé, protože umí ustřelit a kousnout i ve vysokých rychlostech. A není se čemu divit, protože hodnoty 797 koní a 980 Nm pneumatiky Michelin Pilot Sport 4S o rozměru 275/35 ZR20 zvládají jen stěží. Takto výkonný Mustang by si rozhodně zasloužil širší zadní pneumatiky, nebo alespoň sportovnější směs, kterou mají například Michelin Pilot Sport Cup 2 (domácí úkol pro Petra, do příště na to obout lepší gumy).
Rozhodně je potřeba smeknout, jaký kus práce na tomto Mustangu jeho stavitelé odvedli – velkou zásluhu má Jan Hladký (expert přes software). Podvozek od Öhlins vůbec neodskakuje a pneumatiky neustále udržuje v kontaktu s vozovkou. Když jste opatrní na plynu, Roush je pocitově lehký a skvěle drží stopu. To sice uměl i s předchozím podvozkem Pederson Extreme, ale ten byl tvrdší a více odskakoval na nerovnostech. Nedotáčivost se dostaví jen při přestřeleném nájezdu do prudších zatáček, ale prostým přidáním plynu ji okamžitě zlikvidujete ve prospěch přetáčivosti. Motor bleskurychle reaguje na plyn a skvěle si rozumí s manuální převodovkou, ta má velmi krátké dráhy řazení a je vybavena automatickými meziplyny. Řízení s příjemně nastaveným odporem je poměrně strmé. Silné a neúnavné brzdy se dobře dávkují. I navzdory rozměrům malého tankeru a hmotnosti středně velké chaty – 1792 kilogramů, jde o řidičské auto. Celý zážitek ještě zveličuje zvukový projev. Slyšíte lehký jekot kompresoru, proudění vzduchu v sání, bublání motoru a řev výfuku. Když si stoupnete za auto, burácení je doslova ohlušující. Po ubrání navíc nepravidelně a hezky mechanicky střílí do výfuku, žádná umělotina jako u některých moderních sporťáků. Tento Mustang zní jako válka, v jeho řevu slyšíte burácení Spitfirů, střelbu těžkých kulometů i sykot plamenometů.
Mustang Roush Stage 3 mě děsí, je to boží, teda spíše ďábelský stroj
Ford Mustang šesté generace po faceliftu je skvěle jezdící sportovní GT, o čemž se můžete přesvědčit v samostatném testu edice Bullitt. Avšak MUST750R je díky rozsáhlým úpravám úplně jiné auto. Je to děsivé monstrum, které umí smrtelně kousat. Po rychlé jízdě vystoupíte rozklepaní strachy a plní adrenalinu. Není snadné s ním jezdit rychle. A to je velmi silný zážitek. Navíc v autě, které je homologované do běžného provozu, pohádkově vybavené a příjemné při každodenním jezdění. Na kolik taková hračka vyjde? Pořízení auta + úpravy zhruba 3 000 000 Kč. Za tu výjimečnost mu můžu dát 10 z 10 hvězdiček.
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 4949 ccm V8 Kompresor |
Výkon: | 797 koní při 6800 ot./min. |
Točivý moment: | 980 Nm při 5710 ot./min. |
Převodovka: | 6-st. manuální |
Pohon: | RWD |
Hmotnost: | 1792 kilogramů |
0-100 km/h: | 2.9 sekundy |
Maximální rychlost: | 350+ km/h |
Spotřeba: | 15 l/100 km |
Objem kufru: | 408 litrů |