Recenze ikonického Saabu 900 S ve verzi Turbo Cabriolet (low pressure turbo)

Mám rád stará auta, ale švédské Saaby mě vždy nechávaly chladným. Možná to bylo tím, že jsem je znal jen z obrázků, a kdysi dávno otestoval 9-5 Turbo, který sice byl jedinečný, ale nijak mě neoslnil, prostě zajímavější Opel Vectra. Když jsem se dozvěděl, že si můžu vyzkoušet legendární model 900, ve kterém ještě nemá prsty General Motors, tep mi to nezvýšilo. Naopak jsem si říkal: „Na krátký výlet fajn, ale jinak to bude otrava, obzvláště ve verzi Cabriolet, rozkydlá břečka na kolečkách.“ A jak bývá zvykem, od pravdy jsem nemohl být dál, recenzovaný Saab 900 S Turbo Cabriolet (LPT) jsem si zamiloval.

Historie: Saab 900 OG neboli „Classic“ (1978-1993)

Historie Saabu 900 se traduje až do roku 1978, kdy výrobce využil a upravil předchozí model 99 Combi-Coupé, který je o dalších 10 let starší. Proč? V USA tehdy začaly platit předpisy určující míru deformace přední části vozu při nárazu v rychlosti 30 mph. Toto bylo pro Saab jediné schůdné řešení. První generace nazývaná „OG“ či „Classic“ se s několika modernizacemi vyráběla do roku 1993. Druhá „NG“ se dělala do roku 1998, avšak už nešlo o pravověrný Saab, protože byla použita platforma General Motors GM2900. Jakým autům původní Saab 900 konkuroval? Dle dobových testů třeba Citroënu CX, Roveru SD1, BMW řady 3 E30 nebo Mercedesu 190 W201.

Saab 900 má nejedno unikátní technické řešení

Saab 900 je velmi zajímavým počinem. Jde totiž o auto s podélně uloženým motorem nakloněným o 45° doprava, který přes vpředu umístěnou spojku a dole uloženou převodovku přenáší výkon na přední kola. Převodovka je součástí olejové vany, avšak s odděleným mazáním. Vpředu jsou čtyři lichoběžníkové závěsy s teleskopickými tlumiči. Zadní náprava je tuhá. Rozložení hmotnosti okolo 1300 kilogramů je v poměru 61:39 ve prospěch přední nápravy, při plném zatížení auta se blíží ideálu 51:49. Zajímavá je i brzdová soustava posílající 70-80% síly dopředu, stala se jednou z prvních, která využívala desky bez azbestu pro menší znečišťování životního prostředí. Kontakt s asfaltem udržují pneumatiky o rozměru 205/50 R16.

Celkem se vyrobilo přes 908 000 Saabů 900, z toho skoro 50 000 ve verzi Cabriolet

My v testu máme Cabriolet, ten se poprvé představil v roce 1983, ale do prodeje šel až o 3 roky později. V USA šlo o prodejní trhák, čekací doby dosahovaly 24 měsíců. Verzí se stahovací střechou se prodalo téměř 50 000 kusů, Saabů 900 první generace z výrobní linky sjelo přes 908 000.

Saab 900 díky štíhlé a dlouhé karoserii budí dojem motorového člunu

Saab 900 má neobvyklou techniku a podobně na tom je i karoserie. Na délku má výrazných 4680 milimetrů, ale na šířku pouze 1690 milimetrů, takže vypadá jako motorový člun na kolech, kterému vévodí dlouhá kapota a vypouklé čelní sklo. Trochu škoda, že Cabriolet nemá tu stylovou záď hatchbacku, avšak náznak těch kouzelných tvarů tam stále je. Oldschoolový je i systém otvírání kapoty „naopak“, což si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Říká se, že v Saabu 900 se cítíte jako v letadle, já si připadal jako na lodi

Říká se, že Saaby v řidiči umí vzbudit pocit, že sedí ve stíhacím letounu. A ačkoliv tu několik prvků inspirovanými kokpity je, já si v 900 připadal spíše jako na lodi, respektive retro člunu. Líbí se mi startování na středovém tunelu, na němž je i ovládání oken. Mimochodem, klíček ze zapalování vytáhnete pouze tehdy, je-li zařazená zpátečka. Ovládání střechy je před dlouhou řadící pákou, na svou dobu je pokrokové, protože střecha umí být dole během několika málo sekund. Stačí povolit dvě pojistky a stisknout tlačítko, přičemž musí být zatažena ruční brzda (zatáhnete-li ji na první zub, střechu lze sundat i za jízdy). Baví mě přístrojová deska, která ukazuje vše podstatné – otáčky, hodiny, rychlost, počítadla najetých kilometrů, stav paliva a teplotu vody. Chybí jen teplota oleje, výkonnější verze pak disponují ještě ukazatelem tlaku přeplňování. Užíval jsem si i komfortní sedadla čalouněná kvalitní kůží, využitelná jsou i ta zadní, na ta však se staženou střechou hodně fouká. Zpracování interiéru? Materiály jsou většinou kvalitní, ale slícování by mohlo být trochu lepší, což už může být dáno stářím vozu. Kufr má objem 364 litrů.

Podvozek Saabu 900 je měkký, ale na okreskách si smlsne jedna báseň

Víte, co mě štve na dnešní době? Skoro všichni výrobci dělají podvozky nových aut příliš tuhé, předhání se v tom, které z aut je stabilnější při vysokých rychlostech, nebo lépe drží v zatáčkách. Co se pak stane? Nissan Juke jezdí jako trakař, Lexus RX komfortem nenaplní očekávání a Toyota C-HR působí příliš napjatě. Dokonce i nedávno testované BMW 750Ld ztroskotalo na větších příčných nerovnostech. Proto jsem nadšený, když sednu do staršího auta, které má podvozek jako polštářek, ale přesto dokáže výtečně zatáčet. Saab 900 miluje svižnou okreskovou jízdu, při níž elegantně proplouvá zatáčkami. Že už na pilu tlačíte moc, dá jasně najevo postupným přechodem do nedotáčivost. Ačkoliv mám radši tuhá komunikativní řízení, sem se přeposilované s dlouhým převodem vyloženě hodí. Řídit se dá dvěma prsty.

Saab 900 S Turbo (LPT) má jeden z nejlahodněji znějících čtyřválců

Říkáte si, že bez šestiválce a pohonu zadních kol to není ono? Chyba lávky. Z takto starým autem ve skvělém stavu už stejně nebudete driftovat, takže přední náhon není na obtíž. A šestiválec? Mnohé dobové šestiválce tento nízkotlakým turbem přeplňovaný čtyřválec zahanbí. Do 3000 se nadechuje, ale další 3000 otáček si můžete užívat kouzelné divadlo. S chutí táhne do 6000 ot./min., přičemž nejvyššího výkonu 145 koní dosahuje při 5600 ot./min., točivý moment 202 Nm si můžete vychutnat při 3800 ot./min. Ve vyšším spektru má slušné reakce na plyn, ale tím nejlepším je zvukový projev. Mísí se v něm surovost, mechaničnost a sykot turbodmychadla, přičemž vše zaobaluje do líbezně uhlazené formy. Když už jsme u pohonného ústrojí, vyzdvihnout musím nejen tuhý spojkový pedál s krátkým chodem, ale i příjemnou kulisu řazení. Spokojený jsem byl i s účinkem a dávkovatelností brzd.

Saab 900 je nadprůměrně spolehlivým autem

Říká se, že tyto motory od Saabu při správně údržbě najedou přes 600 000 kilometrů bez větších zásahů. Rozvodový řetěz by se měl měnit po 200 000 kilometrech, turbo dle různých fór zvládne přes 300 000 kilometrů. Životnost převodovky by se měla blížit 500 000 kilometrům.

Máte rodinu a chcete kouzelný veterán na víkendové výlety? Saab 900 „Classic“ je řešením

Spousta chlapů po založení rodiny smutní, že jim nezbývají peníze na zajímavé auto, a když jo, nedají do něho manželku, dvě děti a psa. Řešením může být právě Saab 900 první generace. V závislosti na stavu a specifikaci ho pořídíte od několika desetitisíců, na opravdu krásné kousky s výkonnějšími motory si připravte nižší statisíce. Testovaný kousek Saab 900 S Turbo Cabriolet (LPT) je na prodej v Auto ESA, kde si ho můžete pořídit za 398 000 Kč. Je to stylový, prostorný a velmi dobře jezdící stroj, v němž si může celá rodinka užívat vánek ve vlasech. Jako bonus jde o spolehlivé auto. Hodnocení? 8 z 10 hvězdiček.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Plusy a mínusy

  • charismatický motor

  • výborný podvozek

  • příjemně naladěné ovládání – řízení, řazení, brzdy

  • jedinečný design

  • příliš větrná jízda na zadních sedadlech se staženou střechou

  • některé díly se špatně shání

Technické parametry

Motor: 1985 ccm L4 Turbo
Výkon: 145 koní při 5600 ot./min.
Točivý moment: 205 Nm při 3800 ot./min.
Převodovka: 5-st. manuální
Pohon: FWD
Hmotnost: +/- 1300 kilogramů
0-100 km/h: 11.0 sekundy
Maximální rychlost: 190 km/h
Průměrná spotřeba: 10+ l/100 km
Objem kufru: 364 litrů

Fotogalerie: Saab 900 S Turbo Cabriolet (LPT)