Zapomenutý hot-hatch, nebo ne?

Ojetý Seat Ibiza Cupra už v testu byl. V roce 2017 jsem porovnával verzi před faceliftem 1.4 TSI a verzi po modernizaci 1.8 TSI. O rok později jsem ho postavil vedle rošťáckého Fordu Fiesta ST180. Teď, po pěti letech, si uděláme samostatnou recenzi tohoto zapomenutého malého hot-hothatche. Respektive zjistíme, jestli mu označení hot-hatch vůbec náleží.

V černém laku splyne s davem, výrazná je akorát středová koncovka výfuku

Minule testovaný kousek byl v bílé barvě, která v kombinaci s černými prvky utvářela poměrně agresivní dojem. To ale neplatí pro Cupru lakovanou do černé. Ztrácí se v ní detaily a pomineme-li výfuk se středovou koncovkou a nevýrazný difuzor, máme tady obyčejnou Ibizu. Málokdo pozná, že jde o sportovní verzi městské nákupní tašky. Někdo to může brát jako výhodu.

Uvnitř moc odlišností oproti běžné verzi taky není

Uvnitř si můžete všimnout sportovního volantu, řadící páky s logem Cupra, sedadel se sportovním nádechem a tachometru ocejchovaným do 280 km/h. Jinak je to klasická Ibiza. A ono to není špatně. Ovládací prvky jsou dobře rozmístěny a zvyknout se dá i na ovládání informačního systému přes dotykovou obrazovku. Použité materiály odpovídají kategorii malých hatchbacků, takže s tvrdými plasty se musíte smířit. Zpracování je ale slušné a v autě ani po 130 000 kilometrech nic nevrže. V jinak povedených sedadlech se sedí trochu výš a ideální pozice za volantem se nehledá zrovna nejsnadněji. Vzadu je dostatek místa pro osoby okolo 170 centimetrů, vyšší zaznamenají méně místa na kolena a hlavu.

Ibiza Cupra patří mezi nejcivilnější ostré hatchbacky

Ačkoliv jde o nejnabroušenější Ibizu, jakou jste si mohli koupit, vaše záda to na rozbitých silnicích neodnesou. Podvozek je poměrně měkký a dokonce byl obdařen adaptivními tlumiči. Slušně filtruje nerovnosti a rány do karoserie propustí jen po přejetí výrazných výmolů. Řízení je lehké, což platí i pro řazení. Motor je tichý a kultivovaný. Kdyby mi někdo řekl, že sedím v klasické Ibize, věřil bych tomu. Trochu nelichotivá je akorát spotřeba. Opravdu klidná jízda mimo město si žádá 7 litrů, na dálnici si řekne o 8 a ve městě se nestydí pít 9 litrů na 100 kilometrů. Když budete jezdit svižněji, dlouhodobý průměr bez problému překročí 10 litrů.

Rychlost Cupře rozhodně nechybí, ale kde je alespoň náznak emocí?

192-koňový čtyřválec 1.8 Turbo je milým překvapením. Výrazně zabírá už od 3000 otáček a s chutí se točí až k 6500. Rychle reaguje na pokyny plynu a je radost s ním pracovat. Lepší by ale mohl být zvukový projev, který je až přehnaně utlumený. Dynamika je minimálně stejně překvapující. Akcelerace z 0 na 100 km/h za 6.7 sekundy sice není zázrakem, ale pocitově je to pěkně dravý prcek.

Milovníci řízení určitě ocení nízkou hmotnost 1180 kilogramů. Díky tomu jde o velmi obratné auto, které neúnavně drží stopu. Při ostré jízdě na 2. a 3. rychlostní stupeň mu však schází samosvorný diferenciál (XDS je marketingový nesmysl, který jízdu spíše narušuje). Po každém hrubším přidání v zatáčce začne zběsile hrabat vnitřní kolo a otravná nedotáčivost je na světě. Potlačit se to nedá ani ubráním plynu nebo ťuknutím do brzdy. Zadek stopu neutáhne a stále zůstává neutrální. Na nějaké divočení a lift off smyky zapomeňte. Leda byste někde zatáhli za rukáv. Do karet mu nehraje ani nemožnost zcela deaktivovat ESP. Zachránit to nedokáže ani řízení, na které Cupra sice reaguje ochotně, ale působí tupě a nepřenáší žádnou zpětnou vazbu. Alespoň ty brzy jsou silné a trvanlivé. Potěší i dobře rozmístěné pedály na meziplyny.

Jak je spolehlivý motor 1.8 TSI? A na co si dát pozor u ojetého auta?

Ačkoliv má motor 1.8 TSI nechvalnou pověst, tak v Ibize je modifikovaná jednotka EA888 DAJA (třetí vývojový stupeň od roku 2011), která se může řadit mezi spolehlivé motory. Tyto jednotky by měly zvládat nájezdy 250-300 tisíc kilometrů jen se základním servisem. Určitě ale nedodržujte výrobcem stanovené servisní intervaly po 30 000 kilometrech nebo 2 letech. Ideálně je zkraťte na 10 000 kilometrů nebo 1 rok. Rozvody vydrží přes 200 000 kilometrů. Jediným známějším problémem bývá regulace turbodmychadla. Traduje se, že spojka u těchto aut vydrží průměrně 40-50 tisíc kilometrů, v čemž hraje velkou roli styl řazení při rychlé jízdě. Celkově jde o nadprůměrné spolehlivý stroj po motorové i podvozkové stránce.

Seat Ibiza Cupra 1.8 TSI je velmi rychlý hatchback, ale hot-hatch? Bohužel.

Pomalý Seat Ibiza Cupra rozhodně není. Na rovince zatopí kdejakému výkonnějšímu autu a o velmi rychlého společníka jde i na okreskách. Jen při opravdu rychlé jízdě už je znát měkčí podvozek a jeho bezpečné naladění. Za zhoršeného počasí mi extrémně chyběl samosvor. Je to dobré auto na každodenní jezdění a svižnější jízdu, ale hot-hatch v pravém slova smyslu to bohužel není. Chybí tady emoce, které má správný hot-hatch poskytnout. Nebavil jsem se tu o nic víc, ne-li míň než v nové Fabii 1.5 TSI. Změnit by to mohlo pár úprav, ale v sériové podobě si Seat Ibiza Cupra nemůže odvézt víc než 6 z 10 hvězdiček.

Za propůjčení děkuji společnosti Auto ESA.

  • V dané kategorii komfortní podvozek

  • Výkonný motor s příjemným projevem

  • Stabilita v zatáčkách

  • Dobré brzdy

  • Tupé řízení

  • Nedotáčivé tendence, neumí pohodit zadkem při ubrání plynu

  • Absence samosvorného diferenciálu

  • Nevýrazný zvukový projev a umělé přihrávání zvuku do kabiny

Technické parametry

Motor: 1798 ccm L4 Turbo
Výkon: 192 koní při 6200 ot./min.
Točivý moment: 320 Nm při 1450-4200 ot/min.
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: FWD
Hmotnost: 1180 kilogramů
0-100 km/h: 6.7 sekundy
Maximální rychlost: 235 km/h
Spotřeba: 8-9 l/100 km
Objem kufru: 284 litrů