Poslední generaci vozu Seat Leon Cupra mám opravdu rád, hlavně kombíka s manuálem, který působí nejřidičtějším dojmem. Tentokrát však protáhneme jeho otce, od prvního pohledu podivína, který patřil k nejvýkonnějším hot-hatchům svojí doby.

Sice jde o subjektivní pohled, ale za celý týden jsem nenarazil na nikoho, komu by se tato generace Leonu líbila, stejně jako mně. Zadní část je ještě OK, ale předek bych označil minimálně za podivný. Ale posuďte sami, proti gustu řádný dišputát.

Tragédie však začíná uvnitř. Docela by mě zajímalo, kdo vybral materiály a řekl si, že by z nich mohl být hezký interiér. Aneb jak by řekla Kelišová ze Slunce, seno: „To je hnus velebnosti!“ Další výtka putuje k nepříjemnému tvaru řadící páky (proč nemůžou všichni používat jediné správné řešení? – kulatou hlavici). Nejvíc bych vyzdvihl asi solidní sedadla, která umí být pohodlná a zároveň dobře podrží v zatáčkách.

Klidná jízda je na hot-hatch poměrně příjemná, podvozek není přehnaně tvrdý a vlastně si nemám nač stěžovat. Přesně takový má ostrý hatchback být, použitelný, mimo jiné. Při normálním tempu se dá i spotřeba držet někde okolo 8 litrů v průměru, ale s občasným přidáním počítejte spíše s 10.

Hutný čtyřválec je zprvu línější, ale za hranicí 2500 otáček se nadechuje a od 3000 táhne dravým tempem kousek za 6000, posléze lehce zvolní a o 1100 otáček později mu dá uspávací injekci omezovač. 240 koní za to umí pořádně vzít a v přímce ostatním řidičům nedají nic zadarmo, o čemž se můžete přesvědčit i v žebříčku 100-200 km/h. Chvályhodné jsou i poměrně hbité reakce na plyn, naopak představit bych si uměl lepší zvuk (neplatí u našeho exempláře s jiným výfukem). O zastavení z vysokých rychlostí se starají silné a trvanlivé brzdy, které by však mohly jít lépe dávkovat.

Pokud jste začátečník nebo nemáte zkušenost s jinými sportovními auty, podvozek si na okreskách zamilujete. Můžete totiž jet jakkoliv šíleně, zbrkle a auto se o vše postará, vůbec nekouše, jen postupně přechází do nedotáčivosti. A to je problém, protože u hot-hatchů nejde jen o rychlost, ale i zábavu, kterou umí poskytnout třeba vlající Ford Focus ST 2.5 Turbo nebo motokárová Honda Civic Type R 8G. A v této disciplíně Cupra bohužel selhává, rychlá je pekelně, ale je s ní nuda, neklade žádné výraznější nároky na řidiče. Je jako táta patnáctileté holky, která šla na první párty. Zpovzdálí ji hlídá a ona si to nemůže pořádně užít. Brzdy v zatáčce neznamenají smrt jako v jiných autech, řízení je tupé a bez zpětné vazby, no prostě to není ono.

Seat Leon Cupra 2.0 TFSI by mohl být dobrým autem na každodenní jezdění, které vytře okresku s kde čím, ale má moc chyb. Vadí mi laciný interiér, příliš hodný podvozek, tupé řízení a u tohoto výkonu už bych uvítal i samosvorný diferenciál. Ve svojí době to v poměru cena/výkon nemuselo být vůbec špatné auto, ale dnes za ty peníze pořídíte třeba již zmíněné duo Ford Focus ST 2.5 Turbo nebo Hondu Civic Type R 8G. Hodnocení? S přimhouřeným okem dávám 5 z 10 hvězdiček.

Za propůjčení Seat Leon děkuji Auto ESA.

Hodnocení WikiCars

  • na hot-hatch poměrně komfortní auto

  • dynamika v přímce

  • celková rychlost

  • sedadla

  • laciný interiér

  • nepovedený tvar hlavice řadící páky

  • nedotáčivost na limitu

  • nenáročnost na řidiče, příliš hodný, nezáživný podvozek

  • tupé řízení

Technické parametry

Auto: Seat Leon Cupra 2.0 TFSI
Motor: 1984 ccm L4 Turbo
Výkon: 240 koní při 5700 ot./min.
Točivý moment: 300 Nm při 2200-5500 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: FWD
Hmotnost: 1334 kilogramů
0-100 km/h: 6.4 sekund
Maximální rychlost: 247 km/h
Průměrná spotřeba: 10 litrů
Objem kufru: 341 litrů