Pamatujete na doby, kdy jste si za pár tisíc mohli pořídit starý hot-hatch, hravé kupé od BMW nebo cokoliv jiného na zábavu? Bohužel ty časy už jsou pryč. Abyste dnes takové auto pořídili opravdu levně, musíte mít z pekla štěstí. Podívejme se třeba na takový Ford Focus RS Mk1BMW 330Ci E46 v M-Paketu a s manuálem, ideálně Clubsport… To jsou prostě hrozné ceny. Nicméně ještě se dá najít pár kousků, které nabízí hodně muziky za “málo” peněz. Napadá mě Mazda 6 MPS (jak já to auto žeru), Mazda MX-5 NB 1.8 (dokonalá motokára na okresky) a Seat Leon Cupra R první generace, který momentálně stojí přede mnou.

Na první pohled byste ani netipovali, že jde o jednu z nejvýkonnějších předokolek svojí doby, vždyť všemi obdivovaný Focus RS má jen o 5 koní víc! Cupra R neobléká žádná křídla, obří nádechy, difuzory atd. Na karoserii si všimnete akorát přepracovaného nárazníku, lízátka pod ním a velké roury namísto klasické koncovky výfuku. Je to sympatické auto, ve kterém nebudete vypadat jako rádoby tuner.

Interiér je hodně podobný tomu v jedničkové Octavii RS. Žádné zvláštnosti v něm nenajdete a za zmínku stojí pouze solidní sedadla s dobrým bočním vedením. Vzadu je žalostně málo místa a ani kufr není nijak zvlášť dobře využitelný, což má na svědomí zkosená záď. Alespoň, že má pět dveří, jelikož 90 % hot-hatchů z počátku druhého tisíciletí nabízelo jen třídveřovou karoserii.

Jestli čekáte, že po jízdě na rozbité okresce budete hledat zuby někde pod sedadlem, jste na omylu. Cupra R je tvrdé auto, ne že ne, ale pořád se s ním dá bez problému žít a budete-li slalomovat mezi propadlými dekly kanálů, vrásky na čele z něho mít nebudete. Jezdí se s ním stejně jako s každým jiným Leonem, nic zvláštního, jen si stačí zvyknout na tužší ovládací prvky, jo a výhled do zadu je nic moc. Nepočítejte však s přírodu zachraňující spotřebou, pod 10 litrů se dostává stěží.

Zatápím pod kotlem, do válců tečou litry benzinu a přichází něco, co bych nazval definicí starých turbomotorů, prostě to nejede. Ale žádný spěch, stačí si chvíli počkat. Jako první začne lehce syčet sání, potom decentně foukat turbo, motor zle vrčet a výfuk příjemně dunět, zhruba ve 3500 zazvoní budíček, turbo se probudí, přední kola hrábnou a začnou udávat velice solidní tempo. Říkejte si, že turba jsou na prd, ničí zvuk nebo zpomalují reakce na plyn. Možná to je pravda, ale neřekl bych, že mají menší kouzlo než atmosféry. Ten turbolag je návykový, člověk musí přesně řadit a umět s motorem zacházet. Dokonce i po 17 letech od představení je díky přeplňování nadprůměrně rychlým autem. Většinu třílitrových nafťáčků žere na počkání a jede hodně podobně jako BMW 330Ci E46, rozdáte-li si to v pružném zrychlení, máte vítězství jasné. Na tak starou neprémiovou “popelnici” to docela jde, nemyslíte?

Řidičský zážitek utvrzuje tuhá spojka, ale dokázal bych si představit o něco kratší a přesnější kulisu řazení. Prvně jsem si myslel, že je to problém pouze daného kusu, ale následně jsem i podle starých recenzí nových aut zjistil, že z dvojky na trojku to občas nezvládají synchrony a vy spočítáte všechny zuby. Od řízení nečekejte strmost, tím se dřív pyšnila jen hrstka aut a ta koncernová k nim rozhodně nepatří. Vlastně neposkytuje ani žádnou výraznější zpětnou vazbu od kol a potřebuje pevnou ruku. Drsnější zacházení se líbí celému autu, až potom začíná pořádně fungovat. Pojedete-li čistě jako s novými auty, budete v zatáčkách lehce nedotáčiví, což je nuda. Na brzdy to chce chodit později, klidně na nich i trochu zatočit, aby znervózněl zadek, uhnul kousek do strany a namířil předek směrem k apexu, na kterém můžete jít po plynu, auto se hezky chytne a vyrazí směrem k další zákrutě. První kilometry to není úplně ono, ale jak zjistíte, co potřebuje, začne vás bavit.

Seat Leon Cupra R nejezdí tak dobře jako Ford Focus RS, není tak ostrý jako Alfa Romeo 147 GTA a nevykouzlí tak velký úsměv jako BMW 330Ci E46. Na druhou stranu za nimi tolik nezaostává a navíc má jedno velké eso v rukávu, tím je zhruba poloviční cena. A to už je dostatečný důvod ke koupi. Bude stačit pár úprav na podvozku, rozumně přifouknout motor a radost za fajn peníze je na světě. Dávám 7 z 10 hvězdiček.

Za propůjčení Seat Leon děkuji Auto ESA.

Hodnocení WikiCars

  •  je potřeba s ním zacházet trochu hruběji

  • charismatický motor s turbolagem

  •  nevypadá, jako by projel tunerskou dílnou

  • stísněný interiér

  • z dvojky na trojku to občas nezvládají synchrony

  • dokázal bych si ho představit o kousek ostřejší (to se dá snadno vyřešit pár úpravami)

Technické parametry

Auto Seat Leon Cupra R
Motor 1781 ccm L4 Turbo
Výkon 210 koní při 5800 ot./min.
Točivý moment 270 Nm při 2100 ot./min.
Převodovka 6-st. manuální
Pohon FWD
Hmotnost 1341 kilogramů
0-100 km/h 7 sekund
Maximální rychlost 237 km/h
Průměrná spotřeba 10+ litrů
Objem kufru 340 litrů