Seat Leon první generace vznikl v poměrně velkém množství zajímavých verzí. Nejostřejší provedení Cupra 4 může mít 2.8 VR6 nebo 1.9 TDI ARL s pohonem všech kol, Cupra disponuje stejným čtyřválcem 1.8 Turbo, jako třeba jedničková Octavia RS a Cupra R užívá jeho výkonnější verzí. Mimo to existuje ještě mezistupeň mezi klasickým Leonem a Cuprou, kterým je TopSport/FR (1.8 Turbo, 2.8 VR6 a 1.9 TDI ARL). V dnešním testu se podíváme na dva ze zmíněných kousků – Cupra R a TopSport/FR 1.9 TDI.

Přemýšlím, jestli se mi víc líbí propracovanější nárazník TopSport/FR (má ho i Cupra a Cupra 4) nebo ten jednodušší, ale neméně agresivní, jímž se pyšní Cupra R. Celkově jde o velice pohledná auta, která stárnou pomalu a stále si zachovávají určitý šmrnc.

Uvnitř budete rozdíly hledat jen těžko. Dokonce i sportovní sedadla jsou stejná, Cupra R akorát přidává kontrastní prošívání. Mimochodem, sedí se v nich skvěle, jsou komfortní a zároveň podrží tělo v zatáčkách, samotná pozice za volant je na svou dobu průměrná, ale lepší než třeba ve Focusu RS Mk1. Uvnitř si připadáte jako v jedničkové Octavii RS, až na to, že vzadu je žalostně málo místa a kufr taky není zrovna slavný, za což může zkosená záď.

TopSport/FR je poměrně komfortní, snadno ovladatelné a na každý den velice příjemné auto. Motor má klasickou 1.9 TDI turbodíru, ale při běžném používání lze využívat pouze spodní spektrum otáček, díky tomu lze jezdit za spotřebu pod 6 litrů na 100 kilometrů. Mile mě překvapila i kultivovanost traktoroidního čtyřválce z počátku tisíciletí. Když mu šlápnete na krk, chová se jako dobře jezdící normální auto, má mírně tužší kousek, jemuž vyhovuje svižná jízda, víc od něho nečekejte. Hodnoty 150 koní a 320 Nm jsou dostačující za každých podmínek a díky nízké váze 1276 kilogramů není problém potrápit mnoho moderních aut.

Cupra R tady působí jako zvíře. Čtyřválec 1.8 Turbo disponuje výkonem 210 koní a krouťákem 270 Nm. A řeknu vám, ten malý „šicí stroj“ za to umí vzít! Zpočátku se nic zvláštního neděje, ale okolo 3500 otáček se pořádně nadechuje a s chutí upaluje až za hranici 6000 otáček. Vše doprovází decentní zvukový projev, jenž kombinuje syčení sání, foukání turba, vrnění motoru a dunění výfuku. Abyste si představili, jak povedeně motor tahá, tak v žebříčku 100-200 km/h (ZDE) se můžete podívat, jak porazil třeba Ford Focus ST 2.5 TurboFord Fiesta ST 1.5 EcoBoost nebo Volkswagen Polo GTI 2.0 TSI. A to je panečku velice slušný výkon! Podvozek je znatelně tužší, ale stále nepůsobí otravně při denním jezdění. Řízení má tužší chod (mohlo by být strmější), což platí i o spojce a kulise řazení, tu bych tu však uvítal kratší. Při akceleraci lehce tahá za volant a v zatáčkách přichází mírná nedotáčivost, kterou se ale časem naučíte eliminovat. Stačí jít později na brzdy, lehce na nich zatočit, kvůli čemuž začne mírně ujíždět zadek, v tu chvíli můžete přidávat vstříc další rovince. To auto má rádo hrubé zacházení, při kterém vás příjemně pobaví.

Dávám jim 7 z 10 hvězdiček. Seat Leon TopSport/FR 1.9 TDI ARL je fajnovým společníkem, jenž je spolehlivý a nadmíru úsporný, přičemž rychlostně zvládá držet krok se svými moderními nástupci. Leon Cupra R 1.8T je úplně jiné auto, které umí být hodně rychlé a charismatické. Navíc oproti svým rivalům ze stejných let nabízí pětidveřovou karoserii, většina ostatních totiž měla pouze trojici dveří.

Za propůjčení Seat Leon Cupra R děkuji společnosti Auto ESA.

Technické parametry

Auto Seat Leon Cupra R Seat Leon TopSport/FR 1.9 TDI ARL
Motor 1781 ccm L4 Turbo 1896 ccm L4 Turbo
Výkon 210 koní při 5800 ot./min. 150 koní při 4000 ot./min.
Točivý moment 270 Nm při 2100 ot./min. 320 Nm při 2000 ot./min.
Převodovka 6-st. manuální 6-st. manuální
Pohon FWD FWD
Hmotnost 1341 kilogramů 1276 kilogramů
0-100 km/h 7 sekund 8.9 sekundy
Maximální rychlost 237 km/h 216 km/h
Průměrná spotřeba 10+ litrů 6 litrů
Objem kufru 340 litrů 340 litrů