Vypadá podivně, zvláštně, ujetě… Jo, přesně tato slova mě napadají, když kolem Leonu chodím. Ale líbí se mi, je správně svůj a nic nenapodobuje. Ovšem u neobvyklého vzhledu to nekončí, jde totiž o nabroušenou verzi Cupra R, která patřila mezi nejvýkonnější hot-hatche svojí doby. Pojďme v dnešním testu zjistit, jestli se dokáže probojovat na výsluní mezi tvrdou a nekompromisní konkurencí.

Ve svojí době šlo o jednu z nejrychlejších předokolek v přímce. Na podobné úrovni se nacházel pouze koncernový brácha Volkswagen Scirocco R (265 koní) a japonská Mazda 3 MPS (260 koní). Samozřejmě všem v té době kraloval 305 koňový Focus RS. Pod kapotou se ukrývá přeplňovaný čtyřválec 2.0 TFSI, jenž produkuje 265 koní výkonu a 350 Nm točivého momentu. Stovku tak zlikviduje za 6.2 sekundy a jede 250 km/h. Váží totiž docela skromných 1375 kilogramů.

První zklamání přichází po nasednutí. Interiér je otřesný, vypadá lacině a nedůstojně. V roce 2009 už na tom byli rivalové mnohem líp. Co se praktičnosti týče, patří k těm použitelnějším hot-hatchům. Docela slušný je i komfort a odhlučnění.

Na nezajímavý interiér navazuje i nezajímavé svezení. Na předokolku bez samosvoru má prostě moc koní, takže furt někde pálí jednu gumu. V zatáčkách taky nepředvádí nic slavného a přidáte-li plyn moc brzy, začne se hrnout ven. Jet rychle není zábava, ale otrava, protože se s ním jen perete. To auto neumí jet vůbec, jak to říct, čistě. Pořád dělá něco, co nechcete. Přidejte si k tomu odtažité řízení a o průšvih máte postaráno. Vedle zmíněných konkurentů pořádně funguje jen při normální jízdě nebo na dálnici. Ještě dobře zvládá rychlé, táhlé zatáčky. Všude jinde není o co stát. Mohli byste si myslet, že je to špatným kusem, ale zklamu vás, není. Tuto generaci Cupry jsem osedlal několikrát a vždy jsem měl stejně otrávený pocit.

Seat Leon Cupra R 2.0 TSI

Největší chybou tohoto auta je především absence samosvorného diferenciálu. Což se dá poměrně snadno vyřešit. Jenže, i když si v něm samosvor domyslím, nedokáže u mě překonat většinu konkurentů svojí doby. Renault Mégane R.S. 250 Cup je ostřejší, Ford Focus RS agresivnější, Volkswagen Scirocco R kvalitnější a Mazda 3 MPS dokonalejším kompromisem mezi vším. Je mi líto, ale Seat Leon Cupra R dosáhne jen na 4 z 10 hvězdiček

Za zapůjčení vozu Seat Leon Cupra děkujeme společnosti Auto ESA.

  • Dynamický a snadno upravitelný motor

  • Docela příjemné daily

  • Laciný interiér

  • Absence samosvorného diferenciálu

  • Mdlé řízení

  • Celkově působí odtažitě

Technické parametry

Motor: 1984 ccm L4 Turbo
Výkon: 265 koní při 6000 ot./min.
Točivý moment: 350 Nm při 2500-5000 ot./min
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: FWD
Hmotnost: 1375 kilogramů
0-100 km/h: 6,2 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
Dojezd: 10 litrů
Objem kufru: 340 litrů