V testu Audi RS4 jsem napsal, že z určitého úhlu pohledu může být nejlepším kombíkem se sportovní duší, co se aktuálně vyráběných aut týče. Jenže má “nepatrný“ problém, přemrštěnou cenovku. Proč o tom píšu? Při jízdě s Leonem Cupra 4Drive jsem si říkal, že by mohlo jít o dobrou alternativu ke zmíněnému Audi, pokud na RS4 nemáte peníze, případně nechcete-li “vyhazovat“ tak vysokou částku za auto.

Někteří říkají, že Leon Cupra vypadá příliš nudně, jiným se naopak jeho nenápadnost líbí. Já se přiklání k druhé polovině, ale i tak bych ho lehce okořenil. A přesně to v Seatu udělali, výsledné dílo pojmenovali Carbon Edition. Těch vzniklo pouze 300, náš exemplář v barvě Monsoon Grey. Hlavním poznávacím znamením je karbonové lízátko, ale bystrému oku neunikne ani karbonový difuzor doplněný o čtveřici koncovek výfuku. Za speciálními 19 palcovými koly se pak ukrývají větší brzdy Brembo.

Uvnitř je to klasický Leon Cupra, jenž dostal lepší skořepinová sedadla, která potěší na dlouhých cestách, ale i při dobývání klikatých okresek. Škoda, že kvalita plastů za rodinnými příslušníky zaostává, především co se týče obdobného hot-kombi Volkswagen Golf R Variant. Ani ovládání informačního systému není zrovna ideální. Jinak jde o příjemné místo, které nabízí dostatek místa pro celou rodinu.

Hned po nastartování zjišťuji, že největší chyba Cupry je vyřešena. Klasická verze zní jako… no ona vlastně nezní vůbec, i vysavač vydává záživnější tóny. Ale tady dvoulitrový čtyřválec TSI po stisknutí tlačítka štěkne a s každým přidáním plynu o sobě dává ostře vědět, přičemž u řazení si odprskává do výfuku. Sice to není žádná symfonie, kterou byste si zamilovali, ale rodinnému kombi stačí, důležité je, že při běžné jízdě neotravuje neustálým duněním. Celkově jde o velice snadno použitelné auto – lehce se řídí, má solidní výbavu a disponuje adaptivním podvozkem, který umí poskytnout slušnou dávku komfortu. Jen to odhlučnění od podběhů bych uvítal lepší. Mimochodem, umí jezdit za 8 litrů.

Na Kupráškovi s pohonem předních kol jsem si zamiloval jeho výjimečnost mezi ostatními koncernovými auty. Stačí dobře přenést váhu, v zatáčce odstavit plyn a krásně se sveze kontrolovatelným smykem. Náročné silničky zvládá s překvapivou lehkostí a obratností. A to jsou věci, které mi u kousku s pohonem všech kol chybí, Leon Cupra 4Drive je nepatrně těžkopádnější a míň hravý. Na druhou stranu poskytuje výtečnou trakci za všech okolností a funguje za jakéhokoliv počasí, takže skóre se vyrovnává. Nedotáčivost přichází až při děsivě rychlém tempu, takže na okresce se dá letět hrozný nesmysl. Docela by mě zajímalo, jestli bych byl rychlejší s předokolkou nebo čtyřkolkou. Předokolka zvládá rychlejší nájezd do zatáčky, samosvorný diferenciál VAQ ji hezky vtáhne k apexu, ale mnohdy nelze využít plný výkon na výjezdu. Čtyřkolka potřebuje trochu jiný styl zacházení, nájezd do zatáčky musí být pomalejší, ale už před apexem lze jít po plném plynu a auto vystřelí kupředu, v prudších zatáčkách je hezky cítit, jak zadek velice decentně utahuje stopu. A ty brzdy… Parádní!

Poklonu musím dát motoru 2.0 TSI o hodnotách 300 koní a 380 Nm, který skvěle táhne v celém spektru otáček a dech mu nedochází v žádných rychlostech. V žebříčku 100-200 km/h si můžete všimnout, že kousek s předním pohonem a manuálem je v této disciplíně o 1.5 sekundy rychlejší, což má na svědomí ztráta v pohonu všech kol a vyšší hmotnost. Avšak i tak je tempo nadprůměrné, poráží auta jako Ford Focus RS EditionPeugeot 308 GTI nebo Lotus Elise Sport 220. Dobře pracuje sedmistupňový automat (DSG), kterému se dá vytknout jen občasné škubnutí při podřazování.

Ze Seatu Leon ST Cupra 300 4Drive DSG Carbon Edition mám podobný pocit jako z Audi RS4 Avant B9. Má chybu, která vlastně nemusí být chybou – Je příliš sterilní, hodný a nezáludný. Avšak díky tomu s ním může být pekelně rychlý i někdo bez výrazných řidičských schopností a je velice příjemným společníkem na každý den, do všech podmínek. Rychlé daily v poměru cena/výkon? Já bych měl vybráno. 8 z 10 hvězdiček.

Hodnocení WikiCars

  • pružnost, síla motoru a jeho spotřeba

  • praktičnost

  • nenáročná rychlost

  • konečně sériový Leon Cupra se zvukem

  •  pár lacinějších materiálů v interiéru a nepřívětivý informační systém

  • sterilnost, až přílišná nenáročnost na řidiče při rychlé jízdě

Technické parametry

Auto Seat Leon ST Cupra 300 4Drive DSG
Motor 1984 ccm L4 Turbo
Výkon 300 koní při 5500-6200 ot./min.
Točivý moment 380 Nm při 1800-5500 ot./min.
Převodovka 7-st. automatická
Pohon AWD
Hmotnost 1495 kilogramů
0-100 km/h 4.9 sekundy
Maximální rychlost 250 km/h
Průměrná spotřeba 9 litrů
Objem kufru 586 litrů