Enyaq RS je nejdražší, nejvýkonnější, technologicky nejvyspělejší a vzhledově nejvýraznější Škodovkou historie

Škoda Enyaq Coupé RS iV je novou vlajkovou lodí mladoboleslavské automobilky. Je to nejdražší, nejvýkonnější, technologicky nejvyspělejší a vzhledově nejvýraznější auto, jaké kdy měla v nabídce. V minulém srovnávacím testu jsme si Enyaq RS porovnali se Superbem 2.0 TSI, bývalou vlajkovou lodí značky. Dnes se podrobněji zaměříme na samotný Enyaq v jeho nejpopulárnější verzi RS.

V barvě Mamba Green jde o nepřehlédnutelné auto

Enyaq RS v barvě Mamba Green (příplatek 10 600 Kč) je opravdu výrazné auto. Krky otáčí nejen lak, ale i mohutná příď se svítící LED maskou. Nejde si ho nevšimnout. Takže pokud máte rádi pozornost, asi ideál. Na mě však působí až moc “kolotočářsky”. Více se mi líbí klasický Sportline, s normální zádí je Enyaq vyváženější.

Nejlepší interiér z řad automobilky Škoda, ale za ty peníze mohl být prémiovější

Interiér Enyaqu je rozhodně tím nejlepším, co může Škodovka nabídnout. Líbivá palubní deska, sportovní sedadla, obří displej informačního systému, kontrastní prošívání. To vše vypadá vážně hezky. Jenže pořád je to auto za cenu skoro 1.8 milionu Kč. Za ty peníze bych si dokázal představit lepší materiály. Některé plasty (například ve dveřích) nejsou hodny takto drahého auta. Celkově jde o útulné místo k sezení. Dobrá pozice za volantem, skvělá sedadla, spousta prostoru vpředu i vzadu a dostatek odkládacích ploch. Kufr má objem obligátních 570 litrů. Trochu vyladěnější by mohl být informační systém. Ten po startu auta prvních pár minut nereaguje zrovna svižně. Nejpříjemnější není ani dotykové ovládání klimatizace a vyhřívání sedadel ve spodní liště displeje.

RS neztratilo nic z komfortu klasického Enyaqa

Kdo by čekal, že RS bude výrazně tužší než ostatní Enyaqy, je na omylu. Stále jde o velice komfortní auto, kterému nevadí ani velká 21 palcová kola. Adaptivní podvozek DCC je zde naladěný nejlíp ze všech Škodovek. Skvěle žehlí nerovnosti a po jejich přejetí dlouze nedohoupává. Zároveň jde i o dobře odhlučněné auto. Nejlépe to ukázalo srovnání s vrcholným Superbem Scout 2.0 TSI. Kvalita jízdy je doslova prémiová.

Rychle jezdit umí, ale sportovec to není

RS, sportovní verze, nejvýkonnější Škodovka historie. To bude dravec, říkáte si. Ne tak úplně. Na papíře má sice nejvíce koní, ale z 0 na 100 km/h rychlí za 6.5 sekundy a jede 180 km/h. A to nejsou zrovna oslnivé hodnoty. Pocitově je ale dynamika naprosto dostačující. Do sedadla zarazit umí, pružnost je díky elektromotorům parádní a reakce na plyn jsou bleskurychlé. Alespoň pokud máte baterii nabitou nad 88%. Jen v tu chvíli máte k dispozici 300 koní a 460 Nm po dobu 30 sekund. Baterie zároveň musí mít ideální teplotu. Pokud tyto podmínky nejsou splněny, je 300 koní k dispozici po kratší dobu nebo je výkon omezen. Když jsem měl baterii na 70% a šlapal na to, auto pocitově jelo na nějakých 250 koní. S ubývající energií v baterii se zhoršuje i reakce na plyn. Toto je za mě největším mínusem vedle aut se spalovacími motory.

V zatáčkách jde o jisté auto, se kterým se dá jet poměrně rychle. Když se ale jede opravdová pila, podvozku se to přestává líbit. Postupně přechází do nedotáčivého smyku a k tomu začne nepříjemně zasahovat ESP, které nelze deaktivovat. Občas nesmyslně zasáhne i při rychlém a kontrolovaném průjezdu zatáčkou. Když se jede na takových 80%, je to fajn. Hezky jde cítit, jak zatáčení pomáhají zadní kola. V zatáčce se však nesmí příliš zbrkle na plyn, protože poté Enyaq doslova skočí do výrazné nedotáčivosti. Slabé jsou brzdy. Takto těžké a rychlé auto by si zasloužilo něco lepšího (vzadu jsou bubny).

Kolik ujede a jak dlouho se nabíjí?

Kolik ujede? To je složitá otázka. U elektromobilů se totiž ukazuje, že extrémně záleží především na venkovních teplotách a neméně na stylu jízdy. Enyaq iV 80 po týdenním testu ukázal průměr necelých 19 kWh. Jezdil jsem klidně a hlavně ve městě. Naopak Enyaq iV SportLine 80x jsem využíval jako normální auto, občas vyrazil na dálnici a sem tam na to šlápnul. Výsledkem bylo 23 kWh. Stejně na tom byl i Enyaq RS. 80x i RS si tak řeknou o podobnou dávku elektrické energie, a to někde mezi 16-25 kWh. Spotřeba na dálnici je okolo 21 kWh, velice klidná jízda znamená 16-17 kWh a opravdu rychlá jízda přes 30 kWh. Dojezd tak může být 200, ale i přes 400 kilometrů. Papírově se zvládá nabíjet výkonem 135 kW (nabíječka až do nějakých 25% ukazovala 150 kW). Nabíjení z 10 na 80% zabere zhruba 35 minut. Do 100% už to je necelá hodina.

Kdybych chtěl Enyaq, RS bych si nekoupil, volba by padla na Sportline 80x, pro většinu uživatelů však bude nejlepší klasický iV 80

Enyaq Coupé RS startuje na 1 644 900 Kč. To je o 160 000 Kč více než za praktičtější klasiku Enyaq Sportline 80x. Když se však dorovnají výbavy a člověk auta naloží téměř vším, výsledkem jsou ceny 1 776 900 Kč za RS a 1 692 400 za Sportline. To už je rozdíl pouze 84 500 Kč. Proč bych si teda vybral právě 80x? Více se mi líbí standardní záď, díky které je Enyaq navíc praktičtější. Kupodivu RS ani není nijak výrazně rychlejší. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 6.5 sekundy. 80x to trvá jen o 4 desetiny déle. Z 40 na 140 km/h RS akceleruje za 9.3 sekundy, 80x je o 1.5 sekundy pozadu. V reálném světě však rozdíl téměř nepoznáte. S postupně vybíjející se baterií mi pak přišlo, že obě auta jedou úplně stejně. V zatáčkách je o kousek lepší RS, ale nijak výrazně (obě mají podvozek snížený o 15 mm vpředu a 10 mm vzadu). RS i 80x Sportline sluší jízda na takových 70-80% jejich maxima. Enyaq RS si zaslouží stejně jako 80x 7 z 10 hvězdiček. Dal bych víc, kdyby nebyly takové výkyvy ve výkonu. Kdybych však upozadil občasnou rychlou jízdu, sáhnul bych po klasickém Enyaqu iV 80. Ten má totiž jednoznačně nejnižší spotřebu, má výraznější světlou výšku, jezdí příjemně a cena startuje na 1 304 900 Kč (plně vybavené auto 1 626 400 Kč).

Kalkulačka – Benzin/nafta vs elektřina: Výpočet ceny pohonných hmot a elektrické energie aneb kolik ušetří elektromobil?

  • Útulný interiér

  • Skvělá sedadla

  • Místo na zadních sedadlech

  • Komfortní podvozek

  • Kvalitní odhlučnění

  • Výkyvy ve výkonu s vybíjející a zahřívající se baterií

  • Pár lacinějších plastů v interiéru

  • Informační systém není intuitivní a občas je pomalý

  • Zásahy ESP při rychlé jízdě

Technické parametry

Motor: 2 elektromotory
Výkon: 300 koní
Točivý moment: 460 Nm
Převodovka: automatická
Pohon: AWD
Hmotnost: 2255 kilogramů
0-100 km/h: 6.5 sekundy
Maximální rychlost: 180 km/h
Spotřeba: 20 kWh/100 km
Objem kufru: 570 litrů