Test – Škoda Enyaq iV 80

Přiznávám, že elektroauta nemám příliš v lásce. Zatím jsem jich ale moc neřídil. Několik starších kousků a poslední zkušenost mám s Teslou Model X Performance. Ani ta mě však příliš nenadchla. Vadí mi, jak se většina elektroaut snaží tvářit futuristicky. To zapříčiňuje, že působí spíše divně, než zajímavě. Málokdo totiž udělá elektroauto, které vypadá a řídí se jako normální auto. Jak už asi tušíte, přesně takovým je Škoda Enyaq.

Exteriér a interiér Škody Enyaq

Zvenčí jde o pohledné SUV, které nutně nekřičí do světa, že ja na elektřinu. Zepředu vypadá dravě a z profilu majestátně, za což můžou především velká 21-palcová kola. Zadní část už je trochu nudnější.

Uvnitř je znát, že jde o vlajkovou loď automobilky. Použité materiály jsou lepší než u ostatních modelů. Palubní desce vévodí velká dotyková obrazovka, jejíž systém se neseká a používání mi vůbec nevadilo. Před řidičem je pouze malý displej, který zobrazuje jen to nejpotřebnější. Vypadá trochu vtipně, ale vše máte na head-up či hlavním displeji, takže není potřeba další velká obrazovka. Místa je na rozdávání vpředu i vzadu. K tomu potěší spousta odkládacích ploch (třeba velká přihrádka pod středovým panelem). Naopak otravné je ovládání panoramatické střechy. Ta se otvírá pohlazením dotykového snímače, který ne vždy reaguje. Jediné mínus oproti stejně drahému a podobně zaměřenému modelu (akorát se spalovacím motorem) – Kodiaq, je menší zavazadlový prostor. Jeho objem činí 585 litrů, Kodiaq nabízí 720 litrů. Dovolil bych si ale argumentovat, že i tak je naprosto dostačující.

Jak Enyaq jezdí?

Hned po usednutí potěší velice dobrá pozice za volantem. Prémiovosti navíc dodává tzv. rozšířená realita, což je head-up displej, který například při spuštěné navigaci dokáže kreslit čáry a šipky přímo do vozovky. Po dovření dveří stačí šlápnout na brzdu, na malém voliči převodovky nastavit D a vyrazit. Žádné startování není potřeba. Velkým překvapením je komfort. Podvozek v kombinaci s kvalitním odhlučněním dělá z Enyaqa opravdu příjemné cestovní auto. V tomto směru strčí do kapsy nejen rodinný Kodiaq, ale i manažerský Superb. Ticho, pohodlí, žádné vibrace, to je Enyaq. Jízdu s ním bych nazval uklidňující.

Papírově čísly neokouzlí. Stovka mu trvá 8.5 sekundy a maximální rychlost je omezena na 160 km/h. Realitu ale zkrášluje fakt, že se vše děje okamžitě. Stačí přidat plyn (jo, plyn u elektroauta zní zvláštně) a okamžitě jedete. Enyaq už místo 50 uhání 70, zatímco Kodiaq s DSG teprve podřazuje. Navíc, kdo potřebuje víc? Při běžném jezdění v normálním světě je dynamika absolutně dostačující. Brutální zrychlení à la Tesla je dobrá akorát tak do reklamy.

Zaujmout umí i v zatáčkách. Není to žádná žiletka, ale díky nízkému těžišti je Enyaq stabilní a rychlé průjezdy nejsou žádným problémem. Když pršelo, po přidání plynu jsem cítil, jak by zadek tancoval. To bohužel okamžitě zarazí elektronika. Ta nejde vypnout, což je škoda. Byla by fakt sranda vodit bokem rodinné SUV na baterky. A aby těch pochval nebylo málo, tak musím podotknout, že i řízení je nastavením posilovače lepší než u jiných škodovek.

Spotřeba, nabíjení

Průměrná spotřeba se mi dlouhodobě ustálila okolo 18 kWh, ale hodně záleží na tom, jak jedete. Já byl převážně ve městě s klidnou nohou. Zatímco po okreskách klidně 450 kilometrů ujedete, na dálnici stěží. Tam při jízdě rychlostí 130 km/h počítejte s dojezdem okolo 300 kilometrů. Pokud bychom brali běžné ceny za kWh, tak kilometr s Enyaqem vyjde na 1.80 Kč (nabíjecí stanice, jednorázové nabití). Což je podobně jako s běžným naftovým autem. Budete-li nabíjet doma nebo se u dobíjecích stanic registrujete, cenu tím i mnohonásobně snížíte. Ale hodně záleží na daném tarifu. Takže jo, jezdění s elektromobilem se v tomto směru určitě vyplatí. Navíc nemusíte řešit výměny oleje, filtrů a i brzdy vydrží mnohonásobně delé (většinu času brzdí rekuperací). Argumentovat se dá ovšem tím, že za nějakou dobu bude potřeba vyměnit baterie, což je v řádech statisíců.

*spotřeba elektromobilů se může lišit podle venkovní teploty, v létě a v zimě je rozdíl zpravidla 15-30%

Závěr

Jízdně jde o nejpříjemnější auto, které mladoboleslavská Škoda aktuálně nabízí. Výkonnější verze 80X a RS (195 a 220 kW) budou tím tuplem opravdu skvělé. Nabíjecích stanic je taky čím dál více a pokud denně nejezdíte 500 kilometrů, dá se to úplně bez problému. Jediné mínus vidím v tom, že baterie stárnou a jejich kapacita se postupem času snižuje. Automobilka navíc životnost baterií neuvádí (hodně bude záležet na stylu dobíjení, protože čím rychleji nabíjíte, tím více baterii ničíte). A výměna baterií bude finančně nemálo náročná. Je to vlastně jediný důvod, proč bych přemýšlel, jestli radši nevzít Kodiaq. Jinak je Enyaq ve všem lepší a zaslouží si 8 z 10 hvězdiček.

Kalkulačka – Benzin/nafta vs elektřina: Výpočet ceny pohonných hmot a elektrické energie aneb kolik ušetří elektromobil?

  • Použité materiály v interiéru

  • Praktičnost

  • Celkový komfort

  • Reakce elektromotoru

  • Zatím málo dobíjecích stanic (rychle se zlepšuje)

  • Nemožnost deaktivace nebo omezení stabilizačního systému

  • Postupem časy budou baterié ztrácet kapacitu

Technické parametry

Motor: Elektromotor
Výkon: 201 koní
Točivý moment: 310 Nm
Převodovka:
Pohon: RWD
Hmotnost: 1998 kilogramů
0-100 km/h: 8.5 sekundy
Maximální rychlost: 16 km/h
Spotřeba: 18-20 kWh
Objem kufru: 585 litrů