Škoda Enyaq iV SportLine 80x – Budoucnost, která má mouchy
S cenovkou 1 667 400 Kč jde o nejdražší Škodovku, kterou jsem kdy řídil. Zároveň se taky jedná o druhý nejvýkonnější sériový model značky (hned za Superbem 2.0 TSI). K tomu si přidejte technologie z budoucnosti, kterými se donedávna pyšnila pouze Tesla a najednou máte opravdu velká očekávání. Dokáže je elektrický primus z Mladé Boleslavi naplnit?
Extravagantní a kvalitní
Už jsem ho tu jednou měl. Šlo o slabší verzi Enyaq iV 80. Byl v neobvyklé barvě Arctic a na 21 palcových kolech Betria. Testované provedení 80x je lakované červenou Velvet a obouvá 20 palcová kola Vega. Kupodivu výraznější rudá tahá oči kolemjdoucích méně. Ta zelenkavě stříbrná Enyaqu opravdu slušela a podtrhovala jeho výjimečnost. Oku lahodila i větší kola. Ovšem obrovským vylepšením je paket SportLine. Ten zahrnuje jiný přední nárazník, lakované prahy a zadní nárazník, černý lem masky, okenní lišty, zrcátka a střešní ližiny. Jako celek působí opravdu dobře. Žádná Škodovka, která splyne s davem, ale extravagantní rodinné auto. Tento faktor by ještě zvýraznila svítící maska LED Paket Premium, kterou zde bohužel nemáme.
Nejlepší interiér napříč celým portfoliem automobilky, bezesporu. Ještě aby ne, za tu cenu už se dostává do teritoria prémiových značek. Záporů zde vlastně moc nevidím. Převažují klady – prostorné odkládací plochy, příjemná sedadla, konečně dobře zpracovaný informační systém, head-up displej s tzv. virtuální realitou (rychlost, značky, navigace atd.), kvalitní materiály a vzdušná kabina. Jo, cítím se tu dobře a stejně reagoval každý, koho jsem svezl. Vzadu je dostatek místa a potěší i kufr o objemu 585 litrů. Někdo by mohl namítat, že levnější Kodiaq nabízí více místa, třetí řadu sedadel a větší kufr o 135 litrů. Ale v realitě to pro většinu lidí není potřeba.
Komfort doplněný o dynamiku
Nejrychlejší odjezd z parkoviště zažijete v elektromobilech. Chytnete za kliku, usadíte se, zapnete bezpečnostní pás, zařadíte D a jedete. Jednoduchost elektroaut je v některých ohledech opravdu úchvatná. A nejde jen o absenci startování. Nemusíte čekat na zahřátí motoru, převodovky a jejich kapalin. Při předjíždění máte maximální výkon/točivý moment dostupný okamžitě (žádné podřazování a čekání na ideální otáčky). Topení hřeje ihned. V tomto směru vážně paráda.
Adaptivní podvozek DCC je komfortní a skvěle mu sekunduje kvalitní odhlučnění. Žádné dohoupávání po přejetí nerovností jako například v Superbu se nekoná, přičemž rázů propouští ještě méně. Nejpohodlnější Škodovka? Zcela jistě. Ovládání auta je navíc snadné a oblíbí si ho i řidičtí antitalenti.
„Pro všechny, kteří milují sportovní jízdu,“ říkají slogany u verze 80x SportLine. Všichni už asi tušíme, že to bude trošku mimo. Ale zároveň se musí nechat, že i při svižné jízdě tento Enyaq funguje, řekněme, chvalitebně. Ale předtím něco k pohonu. Vzadu se nachází stejný elektromotor jako u Enyaqu 80, má 150 kW a 310 Nm. Navíc tu je elektromotor mezi předními koly, jenž disponuje hodnotami 80 kW a 162 Nm. Kombinovaně tak dokáže propůjčit 195 kW a 425 Nm. Dynamika je velice slušná. Akceleraci, především pružnost, si budete užívat (jedno ALE se dočtete v další kapitole). Podvozek je stabilní za všech situací. Pokud ho teda netlačíte na hranu, kdy už se tento mastodont chová nedotáčivě. Je škoda, že nelze deaktivovat stabilizační systém, protože s hrubším přidáním plynu v zatáčce se dá utrhnout zadek, ale elektronika okamžitě zasáhne. Bohužel. Bylo by hrozně cool jezdit s rodinným elektromobilem dveřmi napřed. Řízení sice zpětnou vazbu nenabídne, ale má příjemný chod a zároveň je na danou kategorii přesné a strmé. Zvyknout si bude potřeba na zvláštní odpor, určitou tupost brzdového pedálu. Elektromobily totiž brzdí rekuperací a až poté se připojují klasické brzdy.
Spotřeba, nabíjení a omezování výkonu
Průměrná spotřeba 80x je o pár kWh vyšší než u slabšího 80. Možná v tom hrají roli odlišné podmínky a styl jízdy, ale zatímco při prvním testu jsem se dostával na dojezd přes 350 kilometrů, tady to bylo zhruba o 50 méně. Za celý týden a 600 kilometrů se spotřeba energie ustálila na 23 kWh. To znamená dojezd přes 300 kilometrů. Nejezdil jsem sice ekologicky, ale k tomu si přece auto nekupujete. Z těch 600 kilometrů bylo 200 na spotřebu, 100 rychleji a 300 úplně normálně. Město, dálnice i okresky. Taková klasika běžného spotřebitele. Jde o jednu z vrásek na elektromobilitě. Dobíjení je navíc otrava. Rychlonabíječek zatím není mnoho a jsou většinou obsazené. Pokud nabíjíte často, což s dojezdem pod 300 kilometrů budete, tak ani rychlost není zázračná. Na rychlonabíječce trvá dobití z 15 na 80% zhruba půl hodiny (posledních 20% zabere více než 20 minut, navíc dobíjením do maxima zkracujete životnost baterií). Nabití z 10 na 100% na 50 kWh nabíječce trvalo skoro 2 hodiny. A to je prostě moc.
Dalším neduhem je omezování maximálního výkonu. 195 kW lze využít pouze za určitých podmínek. Teplota baterie musí být mezi 23-50°C a úroveň nabití nad 88%. To je super, když je doporučeno nabíjet na 80%. Trochu hlavolam, co? Odchylky vedou ke snížení výkonu. A to je věc, která naštve a u běžných aut se spalovacími motory se vám nikdy nestane. Když mám auto s nějakým výkonem, chci mít možnost ho využívat pravidelně. Ne jednou do roka, když je správná konstelace hvězd.
*spotřeba elektromobilů se může lišit podle venkovní teploty, v létě a v zimě je rozdíl zpravidla 15-30%
Nejlepší Škodovka v nabídce, která vás bude štvát
Škoda Enyaq iV SportLine 80x si zaslouží klidně 9 z 10 hvězdiček. Jezdí se s ním opravdu příjemně. Hvězdičky začnou ubývat s postupně se vybíjející baterií. Nabíjení je otrava, ale to bych ještě skousl a dal 8 hvězdiček. Jenže to omezování výkonu mě vážně štve. Dávám 7 z 10 hvězdiček. Je to příjemný náhled do budoucnosti, který však potřebuje vychytat několik much. Na závěr musím vyřknout i jednu pochvalu. S Enyaqem se mi jezdilo o kus líp než s Teslou Model X (hlavně ovládání auta, podvozek). Jen to doladit.
Kalkulačka – Benzin/nafta vs elektřina: Výpočet ceny pohonných hmot a elektrické energie aneb kolik ušetří elektromobil?
Technické parametry
Motor: | 2 elektromotory |
Výkon: | 265 koní |
Točivý moment: | 425 Nm |
Převodovka: | – |
Pohon: | AWD |
Hmotnost: | 2150 kilogramů |
0-100 km/h: | 6.9 sekundy |
Maximální rychlost: | 160 km/h |
Spotřeba: | 23 kWh |
Objem kufru: | 585 litrů |