Enyaq v klasické karoserii je levnější než méně praktické Coupé
Krom nově představené verze Laurin & Klement už jsem tady měl téměř všechny Enyaqy. Běžné provedení s větší baterií – 80, potom sportovně střižený Sportline 80x s pohonem všech kol a na závěr výkonné Coupé RS. Ve výsledku mě nejvíce nadchla Osmdesátka, protože pocitově není o tolik pomalejší než 80x nebo RS, ale je levnější, komfortnější a má nižší spotřebu. Dnes tady máme zase RS, ale tentokrát v klasickém provedení. Jeho cena startuje na 1 644 900 Kč, takže je o 60 000 Kč levnější než Coupé RS – jasně, můžete namítnout, že Coupé má panoramatickou střechu v základu, ale ta stejně nejde stahovat. U klasiky dostanete větší kufr a za mě i líbivější karoserii. Jak jezdí? To se dozvíte v této recenzi.
Klasika vypadá honosněji než Coupé
„Sportovní“ verze RS se původně představila pouze ve verzi Coupé, kterému jsem nikdy nepřišel na chuť. Auto zezadu vypadalo příliš uhlazeně a vynikla na něm zapadlá kola. Klasická karoserie působí dospěleji, robustněji, což se mi líbí. Vyhovuje mi i lak Artic Silver, který neřve do světa jako Mamba Green, ale stále je zajímavý a neobvyklý. RS se od provedení Sportline nijak výrazně neliší, zezadu ho poznáte podle odrazky, která se táhne kolem celé zádě.
Uvnitř svůj původ nezapře – Hromada prostoru, spousta odkládacích ploch a sympatické Simply Clever vychytávky
Prozradím vám tajnou věc. Pokud jste viděli fotky otevřeného víčka „nádrže“, určitě jste si všimli, že zmizela škrabka na okna, kterou zde mají všechny ostatní modely. Nemusíte však zoufat, protože ta se jen přesunula do víka zavazadlového prostoru. Škrabka se totiž často kradla, ještě horší by to bylo u elektromobilu, který má víčko při nabíjení neustále otevřené. Když už jsme u těch vychytávek, zmínit si zaslouží i deštníky v předních dveřích a roletky pro zadní okna. V tomto směru jsou Škodovky nepřekonatelné, velmi příjemně usnadňují každodenní používání. Tomu pomáhá i prostorný interiér se spoustou místa vpředu a vzadu. Díky dostatku prostoru zde mohlo být vytvořeno mnoho odkládacích ploch – před spolujezdcem, na středovém tunelu, uvnitř středového tunelu, v loketní opěrce a ve dveřích, kam se vleze 1.5 litrová lahev. A chvála nekončí. V sportovních sedadlech se dobře sedí – jsou pohodlná a poměrně dobře drží tělo, jen jsou mi trochu volnější (mám 184 cm a 85 kg), ale to u tohoto typu auta nevadí. Do rukou dobře padne volant a na první pohled zaujme i informační systém. U toho po čase bohužel zjistíte, že se dlouho načítá a seká. Nejpřívětivější není ani dotykové ovládání klimatizace. Jak už bývá zvykem, předností Škodovek je dobře přístupný a rozměrný kufr, zde o objemu 585/1711 litrů. Mínusem oproti jiným elektromobilům je absence předního kufru. U auta s cenovkou hrubě překračující 1.7 milionu Kč bych taky uvítal kvalitnější materiály namísto tvrdých plastů, které jsou třeba ve výplni dveří. Nevyhovuje mi ani před řidičem zvýšená černá-lesklá lišta na palubní desce, protože za určitého světla se od ní odráží váš obličej nebo dlaně na volantu.
Bez adaptivního podvozku je to fajn, ale s DCC byl Enyaq o poznání lepším autem
Pneumatiky Bridgestone Turanza Eco o rozměrech 235/45 R21 vpředu a 255/40 R21 vzadu se s těžkým autem trápí. Rychle se dostanou na svůj limit, kdy Enyaq začíná působit těžkopádně a nedotáčí se. S Bridgestone Potenza S005 na Octavii RS z minulého týdne se absolutně nedají srovnávat. ESP i ve sportovním nastavení nepříjemně zasahuje. Jde cítit, že s vypnutým ESP by zadek trochu pomáhal zatáčet, ale to bohužel nelze. Samotný podvozek funguje hezky, řidiči dodává jistotu a neudělá nic, co by člověk nečekal. Avšak s adaptivním DCC to bylo ještě o poznání lepší. To platí i pro komfort, který je s adaptivními tlumiči působivější. Takže ačkoliv u dvojice, kterou jsem nedávno testoval – Kodiaq 2.0 TDI a Octavia RS 2.0 TSI, jsem si říkal, že je DCC zbytečný, tady bych ho uvítal. S menšími koly by to určitě bylo lepší. Jinak je to klasický, jen o trochu tužší Enyaq – slušné odhlučnění, příjemná ovladatelnost a malé mínus v podobě rekuperace, kdy neumí rekuperovat až do zastavení. Líbí se mi řízení s příjemným chodem. Zaujme i head-up displej s rozšířenou realitou, který na silnici dokresluje například ukazatele navigace.
Dynamika v přímce je lehce nadprůměrná, ale ve světě EV nic zázračného
Určitě vás taky zajímá, jak je na tom s dynamikou v přímce. S necelými 300 koníky jde o nejvýkonnější sériově vyráběnou Škodovku historie, ale ne o nejrychlejší. Elektromotory potěší konstantním zátahem i rychlou reakcí na plyn, ale dynamika je „pouze“ mírně nadprůměrná. Navíc maximální výkon je dostupný jen za ideálních teplotních podmínek a nabití baterie nad 88%. Dobrý vtip, když výrobce doporučuje kvůli životnosti baterie nabíjet pouze do 80%. Výkonnostní výkyvy v závislosti na okolnostech jsou u elektromobilů značky Škoda výrazným mínusem. Týden před Enyaqem jsem měl Octavii RS 2.0 TSI DSG, která při akceleraci působila mnohem dravěji a agresivněji. Do nějakých 150 km/h je to fajn, ale poté už polevuje a maximální rychlost je pouze 180 km/h.
Jakou má Enyaq RS spotřebu? Jaký dojezd? A jak rychle se nabíjí?
Klasické karosářské provedení má součinitel odporu vzduchu cx 0.265, zatímco Coupé 0.234. To znamená, že má o chlup vyšší spotřebu a nižší dojezd. Dle WLTP 514 kilometrů, Coupé 518. Co to znamená? Že v reálném světě absolutně nezaznamenáte rozdíl. Jak už bývá u elektromobilů zvykem, tak i Enyaq je nejúspornější ve městech a na okreskách za teplot okolo 20 stupňů. Po Praze jsem se dokázal držet u průměrné spotřeby 17 kWh/100 km a na jedno nabití ujel 400 kilometrů. Nutno podotknout, že jsem na to šlápl jen velmi výjimečně a jezdil poměrně opatrně. Při dálničních 130 km/h si řekne o nějakých 22 kWh, takže zvládne okolo 300 kilometrů. Jakmile se rozvášníte na okresce, palubní počítač okamžitě ukáže hodnoty hrubě přesahující 30 kWh. Při občasném využití 299 koní počítejte s dlouhodobým průměrem přes 22 kWh. V zimě se spotřeba bohužel znatelně zvyšuje. Kamarád měl Enyaq RS půjčený při teplotách 5 až -10 stupňů, kdy při běžném městském jezdění naměřil tyto hodnoty: při 5 stupních 20-25 kWh, při 0 stupních 25-30 kWh a při -10 přes 30 kWh. Jak rychle se nabíjí? Při použití rychlonabíječky z 10 na 80% za 36 minut. Na domácí 11 kW nabíječce to umí za 6 hodin. Zkráceně řečeno, když půjdete nakupovat a na hodinu se připojíte k 50 kW nabíječce, auto bez problému dobijete.
*spotřeba elektromobilů se může lišit podle venkovní teploty, v létě a v zimě je rozdíl zpravidla 15-30%
Enyaq RS je dobré auto, ale není lepší volbou standardní provedení iV 80?
Škoda Enyaq RS iV je vlastně docela dobré auto. Pokud s ním nejezdíte jako se sporťákem, kdy začne mít kvůli vybíjení a zahřívání baterie výkonnostní výkyvy, je to dobře zatáčející, tichý, neokoukaný a celkově příjemný elektromobil, se kterým na jedno nabití ujedete 300 až 400 kilometrů. Jenže při tomto stylu jízdy je ještě přívětivější klasický Enyaq iV 80. Ten vypadá skoro stejně, je komfortnější, v přímce jen o trochu pomalejší a navíc umí být úspornější. RS si zaslouží 7 z 10 hvězdiček, ale radši bych šel pro zmíněnou Osmdesátku. A pokud pokukujete po elektromobilu s výraznou dynamikou v přímce, za podobné peníze tady je mnohem výkonnější Tesla Model Y Performance. Obdobně stojí i Kia EV6 GT, která Enyaq RS ve zrychlení doslova zesměšní.
Plusy a mínusy
Technické parametry
Motor: | 2 elektromotory |
Výkon: | 300 koní |
Točivý moment: | 460 Nm |
Převodovka: | – |
Pohon: | AWD |
Hmotnost: | 1258 kilogramů |
0-100 km/h: | 6.5 sekundy |
Maximální rychlost: | 180 km/h |
Spotřeba: | 20 kWh/100 km |
Objem kufru: | 585/1711 litrů |