Fabia nám vyrostla. Což je dobře, protože v nejnovější generaci již nebude jako praktické kombi. Stačí tedy i jako hatchback?

Dalo by se říct, že musí stačit jako hatchback. Protože není jiná možnost, pokud tedy chcete Fabii. I když ona není jiná možnost ani u jiných značek, malá auta jako kombi prostě už nejsou. Přišlo mi velice sympatické, když se mluvilo o tom, že právě proto bude Fabia v této karosářské verzi, protože vlastně nebude mít konkurenci. Jak to dopadlo víme všichni. Nově má ale o slušných 50 litrů větší kufr, výsledných 380 litrů sice není obří hodnota, ale dostatečná rozhodně.

Aby bylo možné zavazadelník zvětšit, tak Fabia vyrostla do délky. Nově měří přes čtyři metry, což není znát jen na kufru, ale i na prostoru uvnitř, který je více než dostatečný. Dozadu si dospělý člověk za dospělého v pohodě sedne. A ačkoliv je nižší než předchozí generace, tak ani s místem nad hlavou není problém.

Škoda Fabia 1.0 TSI 81 kW DSG

Panoramatická střecha a kontroverzní řešení

Já měl ve výbavě panoramatickou střechu, u které by si člověk řekl, že bude ubírat místo pro hlavy cestujících vzadu. Ale není tomu tak i díky jednomu trochu kontroverznímu řešení. Prosklenou střechu totiž můžete mít s clonou, nebo bez. Ale pokud se to rozhodnete za jízdy změnit, tak máte smůlu, clona je totiž skládací a umisťuje se ručně. Pokud ji nepotřebujete, máte ji schovanou v kufru. Z průzkumu prý vyšlo, že většina majitelů aut s panoramatickou střechou má clonu buď roztaženou, nebo zataženou. Zde si člověk prostě musí vybrat před začátkem jízdy. Tohle není úplně simply clever, na druhou stranu právě díky absenci mechanismu roletky je vzadu dost místa nad hlavou.

Zbytek už se ale nese ve znamení právě toho typického simply clever. Třeba takový deštník ve dveřích, hasicí přístroj pod sedačkou spolujezdce, kapsy na výstražné vesty ve dveřích, USB u zpětného zrcátka, geniální výstupky v držáku nápojů, díky kterým můžete otevřít lahev jednou rukou… je toho opravdu dost.

Škoda Fabia 1.0 TSI 81 kW DSG test vozu

Modernější, ale ne jiná

Modernizace přinesla novější vzhled, který zvláště z předního pohledu není až tak moc jiný. Zvláště, pokud si Fabii pořídíte v nižší výbavě, kdy denní svícení tvoří pás jednotlivých diod. To ve vyšší výbavě je už hezčí proužek, který hned řekne, že tohle je ta nová Fabia. Při bočním pohledu upoutají aerodynamické kryty na kolech, které jsou plastové a pokud budete chtít, můžete je sundat. I díky nim má ale nová Fabia opravdu skvělé aerodynamické hodnoty, takže je nejen úsporná, ale i úžasně tichá. V zadní části je výrazná novinka pro tento model – zadní světla, která zasahují do pátých dveří. Všechna světla jsou LED a tak to u nového auta má být.

Interiér je spíše taková usedlejší Octavia. A to je naprosto v pořádku. Najdete zde klasický volič převodovky, žádný nepodsvětlený dotykový proužek na nastavení hlasitosti… Volant je dvouramenný, což je věc, na kterou jsem si stále nezvykl. Pozitivní zpráva ale je, že pokud si připlatíte za sportovní, tak dostanete třetí chybějící rameno. Ovládání na volantu mi ale přijde super, tlačítka mají tu správnou odezvu a chod a otočné ovladače jsou příjemně zdrsněné.

Škoda Fabia test

Prvky výbavy z vyšších tříd

U volantu se ukáže jedna novinka, kterou získala tato generace. Tedy může získat, pokud si za ni připlatíte. A to je vyhřívání. Ano, i Fabia může mít vyhřívaný volant. A to není vše – může mít i vyhřívání čelního skla! To však není řešeno jako u větších modelů neviditelnou folií, ale drátky, které jsou vidět a někoho mohou rušit. I tak si ale Škoda zaslouží pochvalu, protože z Fabie je nyní opravdu dospělé auto s patřičnou výbavou.

Škoda Fabia test

Motorizace jen s vůní benzínu

Motoricky je na výběr jen z benzínových motorů. Takže žádný hybrid, žádný diesel a žádné CNG. Zvolit ale můžete motor bez turba, s turbem a pozor – čtyřválec! Ano, v dnešní době nevídaná věc, ale s novou generací nedošlo typicky ke zmenšování motorů, ale Fabia dostala možnost 1.5 TSI o výkonu 110 kW. Základ MPI nabídne 59 kW a měla by být i slabší verze. Pak jsou tu dva motory 1.0 TSI s výkonem 70 a 81 kW, ten silnější může mít i automatickou převodovku DSG. A přesně tuto kombinaci jsem měl.

S věkem u mě přichází stále větší a větší tolerance k automatům. Nikdy jsem nepatřil mezi odpůrce, jen mi prostě přišlo, že řadit je fajn. Postupem času ale rád tento úkol nechám na technice. V tomto případě řazení funguje dobře, ale přišlo mi, že má převodovka tendenci se při akceleraci opírat o točivý moment, kterého ale zase tolik není. Prostě ji trvá, než podřadí. A když přidáte plyn ještě víc, tak podřadí o dva stupně a auto začne prudce zrychlovat. To se ale dá řešit ručním přeřazením, nebo přepnutím do sportovního režimu.

Škoda Fabia test

Žízeň není rozhodně veliká

Spotřeba byla příjemným překvapením, s autem jsem najel téměř 2 tisíce kilometrů a to se spotřebou 5,6 l/100 km. Ve výbavě jsem měl ještě zvětšený objem palivové nádrže ze 40 na 50 litrů za tisícovku a to se podle mě rozhodně vyplatí. Díky asistentu pro udržení uprostřed pruhu, adaptivnímu tempomatu a automatu bylo cestování opravdu pohodlné. Klidně bych ale ušetřil nemalých 40 tisíc a vybral si 1.0 TSI 81 kW s manuální převodovkou.

Další úspora 20 tisíc za slabší TSI mi přijde možná zbytečná. Ačkoliv TSI se 70 kW nejede vůbec špatně, rozdíl to není už tak velký. No a když jsem u cen, tak kolik nová Fabia vlastně stojí? V základu, kterým je u nás výbava Ambition (na Slovensku mají ještě nižší výbavu Active), vyjde s motorem 1.0 MPI 59 kW na 339 900 Kč. Máte sice plastový volant a plechové disky, ale třeba LED světla, klimatizaci a deštník ve dveřích řidiče dostanete.

Testovaná výbava Style s motorizací 1.0 TSI 81 kW DSG pak vyjde na 449 900 Kč a pokud budete chtít to nejvíc, tak je tu 1.5 TSI 110 kW DSG a výbava Monte Carlo za 544 900 Kč. Vidíte tedy, že cenové rozpětí je velké. To ale odráží i množství výbavy, kterou za své peníze dostanete. A i množství výkonu, kdy nejvýkonnější motor nabídne téměř dvojnásobek toho základního.

A na závěr zamyšlení k titulku – má se Scala čeho bát? Fabia je modernější, nabídne prvky výbavy, které Scala nemá a mít nemůže. Vzhled je individuální, u mě třeba Fabia nad Scalou vede. Ale pak přichází na řadu rozměry a tam je situace jasná pro Scalu, která je prostě větší. Díky tomu nabídne o téměř 100 litrů větší kufr a více místa pro cestující vzadu. Takže každé auto má své zaměření, Fabia je prostě povedený hatchback, který z malého auta dostává maximum. A vzhledem k tomu, že se jedná o základní model automobilky, tak je to velice důstojný základní model.

Škoda Fabia test

Škoda Fabia test

Škoda Fabia test

Škoda Fabia test nového vozu

Škoda Fabia test

Škoda Fabia test

Škoda Fabia test

Škoda Fabia interiér

Škoda Fabia interiér vozu