Nejnovější generace Fabie dospěla. Je z ní příjemný společník i na delší cesty.

Škoda Fabia je s námi od roku 1999. Za těch 23 let se stihly vystřídat čtyři generace a prodalo se přes 4.5 milionů kusů. Každá se stala doslova miláčkem českého trhu. Jde o pětidveřový hatch back (první tři generace se vyráběly i ve verzi kombi), který se pyšní praktickým interiérem a uživatelskou přívětivostí. V dnešním testu Fabie zjistíme, jak si vede nejnovější, tedy čtvrtá generace ve výbavě Style s motorem 1.0 TSI.

Fabia zraje jako víno nejen zvenčí, ale i uvnitř

První generace Fabie vypadala vážně dobře a ve svojí době dokázala udělat rozruch. Jednoduché, ale moderní křivky měly úspěch. To už se nedá říct o generaci druhé, která působila úzce a vysoce. Třetí se zase nesla ve stylu jednoduchosti a dorazila s ostřeji řezanými linky, které si zákazníci oblíbili. Čtvrtá generace jako by vzala tu třetí, ale omladila ji o 10 let. Vypadá vážně skvěle, obzvláště v oranžové barvě Phoenix.

Uvnitř najdete příjemná sedadla, líbivý dekor na palubní desce, head-up displej, navigaci, dostatek odkládacích ploch a klimatizaci, která se ovládá otočným ovladačem a ne přes dotykový displej jako u Octavie IV. Překvapilo mě kvalitní ozvučení. Dobře se dá usadit i na zadních sedadlech a kufr má objem 380 litrů. Kategorie malých hatch backů se posunula hodně kupředu a už s ni v nich nepřipadáte jako v autíčku z Kinder vajíčka. O to víc zamrzí vrzající středový tunel. To se novému autu nesluší, i když jde o základní model značky. Krom této drobnosti jde v interiéru o velký posun k lepšímu.

Slušný komfort a dobré odhlučnění

Kvalitní odhlučnění a komfortní podvozek. Celá jízda se nese v duchu pohody. Auto je příjemné ve všech směrech. Člověk by vůbec netipoval, že sedí v malé nákupní tašce na kolech. Dospělost je to správné slovo, které novou Fabii vystihuje.

Tříválcový motor 1.0 TSI je dostačující a spokojí se s 5-6 litry na 100 kilometrů. Kultivovaný je, ale při hrubším sešlápnutí plynu svůj tříválcový původ nezapře. Při jízdě je lepší ignorovat ukazatel řazení. Ten vás navádí držet příliš nízké otáčky. Motor se v nich dusí, vůbec nereaguje a zrychluje jen stěží. Pokud je držíte okolo 2000, vše je v pořádku. Ach ty emisní normy, kterými se automobilky musí řídit. Tento neduh má totiž většina nově vyrobených aut. Kdybych si měl Fabii sám koupit,  oželil bych něco z výbavy a v konfigurátoru zaškrtl skvělý 1.5 TSI. Ten je vrcholem nabídky a opravdu se povedl.

Při svižnější jízdě se chová dlouho neutrálně, ale řekl bych, že nedotáčivost přichází o něco dříve než například u Scaly. Taky stabilizační systém je zde naladěný citlivěji. Od řízení zpětnou vazbu neočekávejte, ale je rychlé a přesné.

Nejlepší Fabia všech dob?

Čtvrtá generace Škody Fabia je opravdu tou nejlepší. Vyloženě chyby se hledají jen těžko. Je to dobře vyrobené auto, které příjemně funguje a skvěle vypadá. Účel, ke kterému bylo stvořeno, plní dokonale. Jaké to poslání je? Bezstarostně přemisťovat lidi z bodu A do budu B. Trochu zamrzí vrzání interiéru, ale doufám, že šlo o problém jen testovaného kusu. Motorizace 1.0 TSI je pak ideální volbou pro většinu potenciálních kupců. Pokud však rádi řídíte, přemýšlejte nad výkonnějším 1.5 TSI, který z Fabie udělá překvapivě rychlé auto. Nová Fabia Style 1.0 TSI si zaslouží 8 z 10 hvězdiček. Je to dobré spotřební zboží, ale na jakékoliv emoce zapomeňte.

  • Praktičnost

  • Vzhled

  • Útulný interiér

  • Komfort i na delších cestách

  • Občasné vrzání interiéru

  • Mdlý motor v nižších otáčkách

Technické parametry

Motor: 999 ccm L3 Turbo
Výkon: 110 koní
Točivý moment: 200 Nm
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: FWD
Hmotnost: 1194 kilogramů
0-100 km/h: 9.7 sekundy
Maximální rychlost: 204 km/h
Spotřeba: 5-6 litrů
Objem kufru: 380 litrů